Хиляди последователи на Бялото братство от цял свят отново се събират днес в Рила. Ежегодният им лагер по това време на годината води високо в планината и много туристи, дошли да видят магическия танц „Паневритмия”, който се изпълнява край езерото Бъбрека, а заедно с това и да избягат от лепкавите горещини в градовете.

„Превърнали сме се в нещо като природна забележителност край езерата”, пошегува се пред репортер на БТА водачът на Братството Андрей Грива. По традиция последователите на учителя Петър Дънов и тази година ще посрещнат своята Лятна (Слънчева) Нова година в Рила. Това се случва по време на духовната школа на дъновистите, която се организира на Седемте рилски езера. Според завещаната от самия Дънов традиция, Бялото братство посреща изгрева на Молитвения хълм в Рила, откъдето отправя първите си сутрешни молитви към Слънцето. Дъновистите вярват, че изгревът на 19 август има магическа сила. Според тях човек, срещнал първите лъчи на Слънцето в този ден високо в планината, се зарежда с енергия и здраве за следващите 12 месеца.

Бивакът на дъновистите се прави още от 1 август, разказаха хижари. От началото на месеца досега броят на пъстрите палатки край т.нар. „Стара хижа” ежедневно се увеличава. Според Андрей Грива досега в лагера са пристигнали над 2000 дъновисти от България, Франция, Русия, Германия, Испания, Италия, Англия. Сред последователите на Беинса Дуно (духовното име на Петър Дънов) има хора чак от Япония, Бразилия, Австралия и Канада.


„2012-а е специална за нас. Навършват се 100 години от написването на „Заветът на цветните лъчи на светлината” на учителя Дънов. Той е един от най-важните за нас, затова през тази година ще има и много гости”, обясни Грива.

Празненствата по посрещането на Лятната нова година продължават няколко дни, но кулминацията е днес - 19 август. За да изпълнят ритуала си за посрещането на Слънцето, дъновистите стават още в мрак, изпиват чаша гореща вода, за да пречистят организма си и започват да се изкачват до Молитвения хълм. Там в продължение на половин час четат молитви, под съпровода на цигулки.



След посрещането на слънчевия диск мнозинството се отправя към езерото Бъбрека, където започва празничната Паневритмия. Танцът се изпълнява под съпровода на космическа музика, писана от Петър Дънов, от собствен оркестър. По време на играта всички са облечени в бяло.

Самата Паневритмия продължава около два часа. Според езиковия си произход думата може да се преведе като Висш космичен ритъм. Чрез нея се осъществява връзката между хармоничните движения и човешките мисли и чувства, разказват дъновисти. Играта се състои от четири части - здраве, хармония, уравновесяване и веселие, и представлява 28 упражнения, в два цикъла - „Слънчеви лъчи” и „Пентаграм”.

Чрез Паневритмията се възстановява и поддържа добро физическо здраве, психическа устойчивост, развиват се творческите способности. Развива се умението за общуване и работа в екип, формира се положително отношение към природата и живота, разказват хора, участващи всяка година в танца.

След паневритмията всички сядат на постна трапеза и се поздравяват с празника. Цигарите и алкохола са абсолютно табу. Никой не оставя след себе си отпадъци, защото „никой не прави боклук в храма, в който се моли”,казва Андрей Грива.

По традиция дъновистите всяка година преди празника си почистват циркуса на Седемте езера. Тази година, на 17 август, в почистването са се включили над 1000 души. Грива допълни, че дъновистите са разработили и пилотен проект с ръководството на Националния парк за изграждане на пречиствателна станция на 2000 м, която ще е единствената на такава височина в България.