От няколко дни насам усилено се дискутира редно ли е на жените, които живеят в България и изповядват исляма, да се позволява да носят бурки – специални дрехи, покриващи цялото тяло и лицето, с малък мрежест отвор в областта на очите, през който да се гледа.
Преди броени дни главният прокурор Сотир Цацаров и вицепремиерът и образователен министър Миглена Кунева се обявиха против носенето на бурки в учебните заведения и на публични места, като и двамата се обединиха около тезата, че трябва да се намери точният баланс между религиозната свобода и защитата на обществото.
"При всички случаи трябва да не се посяга на религиозната свобода, но не бива да се позволява религиозният мотив да се използва за непозволена пропаганда, за политически цели и за радикализация”, каза Цацаров.
Защо мъжете и жените все още не са равноправни
Към доводите, подкрепящи забрана за носене на бурки на публични места в България, може да се използва и днешното изказване на експерта от от Центъра за изследвания на балканския и черноморския регион Александър Алексиев, който красноречиво заяви: "В Корана никъде не се среща думата „бурка“, камо ли принудата да се носи бурка.Бурката няма нищо обюо с исляма. Бурката идва от Персия."
И след като свещената книга за мюсюлманите не изисква от жените, изповядващи исляма, да се обличат по подобен начин, то тогава носенето на бурка на публични места не е ли от една страна опит за радикализация, а от друга силно ограничаване на правата на жените в свят на равнопоставеност на половете.
След като управниците ни обясняваха как европейските ценности не ни позволяват да откажем да приютим хилядите емигранти от Близкия изток, не е ли редно и сега, разглеждайки въпросния казус, да се сетят за изтъкваните от тях ценности и най-вече тези, прокламиращи гарантирането на равенство и свобода. Припомняме ви, че именно в опит да защити тези основни човешки права още през 2004-а година френският съд забрани със закон носенето не само на бурка, но и на никаб и хиджаб – религиозни покривала на лице и тяло, на публични места в държавата. Като френските законотворци подкрепиха решението си със становището, че няма как да бъде доказано дали жената по свое желание крие части от тялото си или е принуждавана от своя баща или съпруг.
Интересно е, че забулването в сферите на образованието и държавната администрация е забранено със закон в ислямска държава като Тунис, а в продължение на десетилетия бе забранено и в Турция, но през 2014-а бе отменена забраната за носене на забрадки в държавните образователни институции, с което президентът Реджеп Ердоган си навлече много гневни реакции и коментари, че връща развитието на държавата назад, потъпква наследството на Мустафа Кемал Ататюр, повел Турция към светския начин на живот и държавно управление.
Убедителен довод за забраната на бурките на публични места в България е не само, за да не се толерира тази форма на потисничество над жените, но и защото този акт възпрепятства интеграцията на мюсюлманските малцинства и освен това може да крие реална опасност за националната сигурност.
Именно за това говори и адвокат Марин Марковски в студиото на Нова тв.
"Има опасност под бурката да се крие атентатор. А може да се крие и мъж. Това е забранено със закон в Турция, Франция, Белгия и в някои провинции на Германия. Трябва да има текст в Закона за вероизповеданията, който да съчетава правото на религиозен избор с интересите на гражданите в държавата – да се забрани използването на ритуали, дрехи и различни манипулации, свързани с религиозни разбирания и вярвания, и са против законите на Републиката", сподели той.