Ако за външните хора баща ви е забавният тип, който винаги знае какво да направи, за да бъде център на вниманието и действа на приятелите ви като магнит, а майка ви е милата красавица, която е постоянно усмихната и засмяна и върши всичко с лекота, то този материал е точно за вас.

И никой не знае по-добре от вас колко са различни родителите ви, когато няма други хора наоколо и колко сурови и трудни характери могат да бъдат те.

Нарцисизмът е едно то най-често срещаните ментални заболявания, свързано с изострената зависимост на някои хора да получават одобрение и възхвала от останалите. Обикновено връзките им са много повърхностни и нарцисистът се интересува много повече от това какво мислят останалите за връзката му, отколкото от половинката си. Те са обсебени от желанието си да са по-добри от другите и най-големият им страх са грешките и провалът. Често на нарцисистите им се налага да потърсят професионална помощ, защото близките и колегите им започват да ги избягват, заради неподходящото им поведение. Разбира се този проблем няма как да не се отрази и в начина, по който един нарцисист се справя като родител.

Много рядко децата на такива хора разбират, че майка им или баща им има нужда от помощ от терапевт, защото за тях това поведение е нормално. Как да разберем, че сме отгледани от човек, страдащ от неутолима жажда да бъде боготворен от другите?

1.Много често се чувствате като изтривалка

Една от характерните черти на нарцисиста е неспособността му да се съобразява с нуждите на останалите, дори и с тези на най-близките му хора. Без да осъзнава той кара другите да се чувстват маловажни и да правят това, което той желае. Поради тази причина децата, отгледани от хора с подобно поведение растат без самочувствие и постоянно изпитват съмнения в себе си. Позволяват на външния свят да ги тъпче, сякаш са изтривалка за крака. Не са склонни да се самозащитават и да казват от какво имат нужда, за да не бъдат възприети като нарцисисти, каквито всъщност са родителите им.

Как да решите проблема:

Научете за това заболяване, колкото се може повече, за да сте достатъчно добре запознати. Опитайте се да разберете какви грешки са допуснали родителите ви и изчистете съмненията си.

2.Страхувате се да не станете като тях

Всъщност това не е типично за всички деца на нарцисисти. Някои от тях дори повтарят модела на родителите си подсъзнателно, когато се страхуват, че няма да бъдат приети от околните.

Как да решите проблема:

Ако усетите, че имате постоянна нужда да се харесате на всички, значи трябва да се обърнете към терапевт. Без значение дали се страхувате да не станете нарцисисти, или се стремите да бъдете такива, вие изпитвате емоционален дискомфорт, който трябва да решите.

3.Страдате от безмилостно чувство за конкуренция и желание за съревнование със сестра си или брат си

Нарцисистите много трудно правят разлика между себе си и другите и често нарушават допустимите граници. И когато в семейство на нарцисист има повече от едно дете, със сигурност поне едното ще наследи заболяването. Братчето или сестричето, страдащо от нарцисизъм ще има постоянна нужда от внимание и от одобрение. Освен това винаги ще се сравнява с другото дете.

Как да решите проблема:

Общувайте открито с брат си или сестра си, и коментирайте с него/нея как се чувствате, за да установите защо имате душевен проблем.

4.Понякога се чувствате по-скоро като колега или партньор на родителите си, вместо като тяхно дете

Отново опираме до проблемите на нарцисиста, които са много по-важни от тези на околните. Той много обича да бъде жертва и постоянно кара другите да му помогнат. Включително и децата му, независимо дали те са готови за това, или не. Често хората, отгледани от нарцистични натури имат навика да вкарват ред и спокойствие около себе си и да уравновесяват другите, защото точно това са правели през цялото си детство. Подкрепяли са родителите си и са ги предпазвали, вместо самите те да бъдат защитени и предпазвани.

Как да решите проблема:

Дайте воля на детето в себе си и се вгледайте в собствените си нужди. Дайте си сметка какво не сте имали, когато сте били малки, заради липсата на внимание от страна на нарцистичните ви родители. Не изпитвайте лоши чувства към тях, просто обърнете внимание на себе си, за да постигнете вътрешен мир без да се притеснявате за чуждите проблеми.

5.Радвате се единствено на собствените си постижения

Това ви е наследството от нарцисиста, който ви е отгледал. Това е така, защото привидно самовлюбените хора са солови играчи, които не са в състояние да се зарадват за успехите на другия. Много често децата на такива хора се превръщат в работохолици, боящи се от провал, защото това е тяхното възпитание.

Как да решите проблема:

Колкото и да е трудно, отървете се от някои навици, които са ви насадени от родителите, особено ако ви карат да се чувствате изтощени. Много хора са генетично настроени да станат нарцисисти, но при други заболяването е резултат от неточно възпитание и прекалена критичност от страна на родителите в детството.

6.Не знаете какво искате, не знаете от какво имате нужда, не сте наясно с личността си, нито можете да видите постиженията си

Нарцисистите са убедени, че децата трябва да са тяхно отражение и по този начин те се обезличават. Това е изключително вредно за един млад човек, защото по този начин той изгубва представа за себе си и е вечно незадоволен. Няма нищо по-важно от това да сме наясно какво искаме от живота и как да го постигнем.

Как да решим проблема:

Ако установите, че причината за проблема ви е в нарцистичните ви родители, то известно време трябва да ограничите контакта с тях. Това в никакъв случай не трябва да става по обиден за тях начин, просто си извоювайте глътка въздух. Най-добре разбираме кои сме ние и за какво се борим, когато сме сами и ни се налага да се грижим за собственото си щастие и благополучие.