Може би един от най-неприятните здравословни проблеми, с които една жена може да се сблъска, са гъбичните инфекции. Именно затова трябва да сме добре информирани как да се предпазваме максимално от тях, като на първо място бъдем предпазливи към сексуалните си партньори. Гъбичните инфекции засягат половия ни живот, психичното ни състояние, апетита ни и дори могат да отключат някои алергии в организма ни. Ако често имате гъбични образувания по ноктите, косата или постоянен дискомфорт в интимните части, стомашни проблеми, лош дъх, ниско либидо и непрестанен апетит за сладко, то може би страдате от кандида (кандидоза). Това е често разпространена гъбична инфекция, която е трудна за лечение. Тя може да се развие на всяко място в човешкия организъм (стомаха, влагалището, дори по езика).
Какво представлява кандида?
Всъщност кандида спомага стомашно-чревния тракт, но когато балансът в тялото е нарушен, тя предизвиква гъбични инфекции. Най-разпространеният вид е candida albicans. Тези гъбични инфекции се развиват успешно най-много в благоприятна за тях среда, а именно на влажно и топло място, каквито са устата, стомахът и влагалището. При много хора тези инфекции са хронични и е необходимо те да бъдат препазливи и да бъдат внимателни и към менюто си.
Как да разберем дали имаме подобра гъбична инфекция?
В повечето случаи, особено когато е по-изострена, гъбичната инфекция дава много ясни индикации - една от тях е дискомфорт в интимната област. Но дори и да сте сигурни, че имате гъбички, не пропускайте прегледа при специалист. Само той може да ви постави диагноза след преглед и изследване. В случай, че вече знаете, че страдате от хронична поява на кандида, ви препоръчваме следната диета.
Обикновено тялото ни дава сигнали, когато нещо не е наред и в момент на някой от първите признаци, че гъбичките отново са ви нападнали, е добре да спазвате хранителен режим. Ето кои са 7-те условия в него:
1.Изключете зеленчуците със скорбяла.
Това са картофите, оризът, тиквичките, а сред плодовете - бананите.
2.Подбирайте месото и яйцата много внимателно
Ако сте твърде привързани към месото и млечните продукти, по-точно яйцата, и не можете да се откажете от тях дори за малко, просто ги подбирайте много внимателно.
3.Залагайте на полезните мазнини
Например консумирайте повече авокадо, кокос и маслини.
4.Внимавайте с пробиотиците
Препоръчваме ви да консумирате кефир, кокосова вода и мляко, но в умерени количества. Колкото да подпомогнете чревната функция.
5.Заложете на чайовете
Съставките, които имат много добро влияние и антибактериален ефект върху организма ни, са джинджифилът и риганът.
6.Откажете се от захарта
Захарта е най-вредният продукт за организма ви, когато се опитвате да преборите дадена гъбична инфекция. Заменете я с подсладители.
7.Бульонът също е препоръчителен
Той подпомага чревната функция и не позволява на гъбичните инфекции да се разрастват.
Четете още: Здравословните проблеми, които ноктите ни издават