Вчера света напусна една наистина неземна личност. Позитивизмът, отношението към живота и учението на Луиз Хей са помогнали на милиони хора по света да променят живота си из основи. Лиуз почина на 90 години в съня си и остави зад себе си едно безценно наследство, което ще продължава да докосва душите на всички нейни почитатели и за в бъдеще. Луиз е смятана за основателката на движението за самопомощ и публикува първата си книга “Излекувай живота си” през 1976 г., когато е на 50 години и все още не е модерно да се говори за връзката между ума и тялото. Допълненото издание на книгата “Можеш да излекуваш живота си” излиза през 1984 г., то е преведено на 25 езика, включително и български и успява да достигне до милиони хора по света.
Личната история на Хей е колкото трагична и изпълнена с трудности, толкова и вдъхновяваща и незабравима. Всъщност философията за живота на Луиз се формира именно от всичко, което е преживяла.
Луиз Хей е родена на 8 октомври 1926 година в Лос Анджелис с името Хелън Вера Луни в изключително бедно семейство. Родителите й се разделят, когато е съвсем малка, а майка й се омъжва за втория й баща, който нанася системни побои и на двете. Луиз признава още, че е била изнасилена от техен съсед, когато е била едва на пет годинки. Тя напуска училище, когато е на 15 години, на 16 ражда момиченце, което дава за осиновяване на рождения си ден. Малко по-късно тя се мести в Чикаго, където трудно се издържа. Следващата й стъпка е Ню Йорк, където се премества през 1950 г., именно тук тя променя името си на Луиз и започва кариера на модел. Късметът й се усмихва и започва да работи за марки като Bill Blass, Pauline Trigere и Oleg Cassini. През 1954 г. тя се омъжва за английския бизнесмен Андрю Хей, след брак продължил 14 години, той я оставя напълно съкрушена заради друга жена. Именно моделът на изоставяне и насилие, който следва животът на Хей е източникът на нейните вярвания, които й печелят любов и уважение от всички краища на земята.
След раздялата със съпруга си Хей попада на Църквата на религиозната наука, където за първи път се запознава с идеята, че мислите ни имат способността да променят и съграждат живота ни. Луиз започва да изнася различни лекции и семинари на тема позитивно мислене и провежда собствено проучване, което доказва, че човек може да се излекува от всяко физическо неразположение, просто като обича себе си. От практиката си Хей успява да създаде списък на причините са редица заболявания. В основата на теорията й са утвържденията, които човек може да използва за да промени мисловните модели, които му пречат и му създават проблеми.
Например причината за главоболие често е: Отнемане на силата. Самокритика. Страх. Новият мисловен модел, който може да помогне е: Обичам и одобрявам себе си. Виждам себе си и това, което върша, с очите на любовта. В безопасност съм. Най-често мисловният модел, който изразява желание да излаете: „Вижте ме!“ „Чуйте ме!“ предизвиква кашлица. Той би могъл да бъде коригиран с утвърждението “Забелязват ме и ме оценяват по най-положителния начин. Обичан съм.” Най-честата причина за рака е мислене от типа: Дълбока обида. Дълготрайно негодувание. Дълбока скрита тайна или скръб, разяждаща отвътре. Съхраняване на омраза. Има ли смисъл? В такъв случай могат да се използват утвърждения като: “Прощавам с любов и се освобождавам от всичко в миналото. Избирам да изпълня своя свят с радост. Обичам и одобрявам себе си.”
Всъщност Луиз добре знае какво е да имаш рак, защото животът й е поставил в условията да се справи и с тази тежка диагноза. През 70-те години тя заболява от вагинален тумор. "Знаех, че ракът е болест на продължително потисканото негодувание, което накрая започва да разяжда тялото. Когато потискаме чувствата в себе си, те трябва да отидат все някъде из тялото." - разкрива Хей.
В книгата си тя споделя, че за да се излекува е използвала психотерапия, хранителен режим и рефлексотерапия. Най-голямо внимание обаче тя обръща на силата на прошката. Луиз вярва, че стресовите ситуации, които е преживяла през живота си са в основата на заболяването и фактът, че не е могла да прости буквално е разял тялото й.
В книгата си тя разкрива как поетапно е успяла да прости на всички хора, които са я наранили по някакъв начин в живота й. Включително на насилника от детството й, на втория й баща, както и на майка й.
С годините Луис Хей придобива световна популярност и основава издателството “Хей Хаус”, което се превръща в истинска империя за самопомощ. Под шапката му се издават десетки автори, провеждат се множество семинари и онлайн курсове. На 30. 08. 2015 г. ни напусна и д-р Уейн Дайър, друг от световноизвестните автори на книги за самопомщ, който бе близък приятел на Хей и когото тя издаваше. Символиката на съвпадението на датите не може да остане незабелязана, а сега нека си припомним най-известните постулати от философията на Луиз Хей:
- Всеки от нас носи пълна отговорност за всички свои преживявания.
- Всяка мисъл, която преминава през ума ни, гради нашето бъдеще.
-Силният момент винаги е настоящият момент.
-Всеки изпитва враждебност към самия себе си и страда от чувство за вина.
-С мисълта „Не съм достатъчно способен" най-лесно можеш да се озовеш на дъното. Това е чисто и просто една мисъл, а мислите могат да се променят.
-Гневът, критиката и чувството за вина са най-вредните модели на мислене. Ако се освободим от негодуванието си, можем да преодолеем дори и рака.
-Когато наистина обичаме себе си, всичко в живота ни върви добре.
-Трябва да се освободим от миналото и да простим на всички.
-Трябва да се научим да обичаме себе си.
- Да одобряваш и да приемаш самия себе си в настоящия момент - това е ключът към положителните промени.
- Ние сами създаваме всяка, тъй наречена „болест" в тялото си.