Много е лесно, трябва само да си набавите книгата на Изабел Назар-Ага! Истински опасният манипулатор съзнателно внушава чувство за вина, сваля отговорността от себе си, всява раздори, лавира в общуването, омаловажава, прави се на „жертва“... И е напълно безразличен към нуждите на другите, ако и да твърди обратното.
За да постигнат целите си, манипулаторите навличат различни маски: от тази на симпатягата до тази на диктатора. Манипулаторът симпатяга е такъв до определен момент. Засегнем ли обаче неговата власт или територия, той незабавно се променя. Когато му се откаже нещо, става ироничен, саркастичен, настоятелен и дори зъл. И като всички останали манипулатори не понася забележките и упреците. Нима не познавате поне един такъв?
Манипулаторът прелъстител гледа в очите, задава смущаващи въпроси и отговаря заобиколно, а това му позволява да остане загадъчен. Взема от другите това, което иска, но в замяна не дава нищо освен ласкателства. Затова пък манипулаторът алтруист ни дава всичко, прави всичко за нас, купува ни всичко, без да сме му го поискали. Но цялата тази дейност остава подчинена на принципа на взаимността. Другояче казано, той ни дава всичко, а ние не можем да му откажем нищо!
Има и добре образовани манипулатори, които ще ви гледат с презрение и надменност, ако, не дай си боже, не притежавате техните познания. Разликата между манипулатора и наистина интересния и едновременно с това високообразован човек е, че вторият никога няма да остави у вас усещането, че сте неграмотен, тъп или неинтелигентен.
Най-разпознаваем е манипулаторът диктатор. Той няма особени морални задръжки. Ненавижда хората, които са подвластни на емоции. Често е груб и тероризира обкръжението си. Ако се разболее, ще очаква от вас да се въртите на пета около него. Не очаквайте от него да ви каже „добър ден“, „благодаря“ и „моля“.
Освен че е направила блестящ портрет на всеки тип манипулатор, Изабел Назар-Ага е извела точните характеристики, които го отличават от другите. Бъдете спокойни, това, че ви се случва да излъжете, да се оплаквате, за да ви съжалят, или че от време на време завиждате, не ви превръща в лъжец, жертва или завистник. Не е едно и също да прибягваш до манипулиране (от време на време) и да си манипулатор!
Трийсет характерни черти
1. Създава у другите чувство за вина в името на семейството, приятелството, любовта, професионалната съвест и т.н.
2. Прехвърля отговорността на другите или отрича своите собствени отговорности.
3. Не изразява ясно своите молби, нужди, чувства и мнения.
4. Много често отговаря неясно.
5. Променя мненията, поведението и чувствата си в зависимост от хората или ситуациите.
6. Изтъква логични причини, зад които да прикрие исканията си.
7. Кара другите да мислят, че трябва да са идеални, че никога не трябва да си променят мнението, че трябва да знаят всичко и веднага да отговарят на всякакви искания и въпроси.
8. Поставя под съмнение качествата, компетентността, личността на другите – уж между другото критикува, принизява и съди.
9. Предава посланията си чрез други хора или непряко – обажда се по телефона, вместо да се изправи лице в лице със съответния човек, оставя написани на ръка бележки.
10. Създава интриги, всява подозрителност, разделя, за да владее по-добре, и е в състояние да предизвика разрив в отношенията на дадена семейна двойка.
11. Умее да се представя за жертва, за да му съчувстват (преувеличено заболяване, „трудна“ среда, претоварване с работа и т.н.).
12. Пренебрегва молбите (макар да казва, че работи по въпроса).
13. Използва чуждите морални принципи, за да задоволи своите потребности (понятия като човечност, милосърдие, расизъм, „добра“ или „лоша“ майка и т.н.).
14. Заплашва прикрито или открито шантажира.
15. Безцеремонно сменя темата на разговора.
16. Измъква се от среща или събрание, или пък направо бяга.
17. Залага на незнанието на другите и ги кара да вярват в неговото превъзходство.
18. Лъже.
19. Говори неверни неща, за да научи истината, изопачава и интерпретира.
20. Егоцентричен е.
21. Може да завижда дори на децата или на съпруга(та) си.
22. Не понася критика и отрича очевидното.
23. Не държи сметка за правата, нуждите и желанията на другите.
24. Много често чака последния момент, за да изиска, нареди или накара другия да действа.
25. Говоренето му изглежда логично и свързано, а държането, действията или начина му на живот отговарят на точно противоположната схема.
26. Използва ласкателства, за да ни се хареса, прави подаръци или внезапно започва да полага трогателни грижи за нас.
27. Създава у другия чувство за дискомфорт или за не-свобода.
28. Изключително ефикасен е при постигането на собствените си цели, но за сметка на другите.
29. Кара ни да правим неща, които вероятно не бихме направили по своя воля.
30. Непрестанно е обект на обсъждане сред хората, които го познават, дори когато го няма.
Внимание! Поне 14 от тези характеристики трябва да са налице, за да определим някого като манипулатор.
Автор: Юлия Петкова