Автор
Woman.bg

Мистериозната болест, която "ходи" по децата бежанци в Швеция

От вече две десетилетия Швеция се бори с мистериозна болест. Нарича се Синдром на оттеглянето и засяга само деца на бежанци. В какво се изразява? Поради травми, преживени в родните им страни или по пътя към новия им дом, мъниците изцяло отказват да живеят - спират да вървят, да говорят, не отварят очите си. "Превръщат се в спящи красавици", твърдят доктори.

За синдрома вече съобщиха няколко медии. Днес Би Би Си разказва историята и на едно от децата, живеещи с него – Софи (бел.р. - името е сменено). У 9-годишното момиче сякаш няма живот, то е безжизнено и в инвалидна количка, очите й са постоянно затворени. През последните 20 месеца се храни само през тръбичка. Косата й обаче е лъскава, гъста и жива в тотален контраст с немощното й тяло.

Едно дете, което вижда жесток побой над родителите си

Софи и семейството й са бежанци от неназована страна от бившия Съветски съюз. Пристигат в Швеция през 2015 г. и живеят в бежански център в малък град в централната част на скандинавската държава. На пръв поглед всички показатели на Софи са в норма, кръвното й налягане е нормално, а също и рефлексите. Проблемът обаче е очевиден и повечето лекари са единодушни, че причината за това състояние е травма. Според тях най-уязвими са деца, станали свидетели на крайни прояви на насилие, често насочени спрямо техните родители.

Родителите на Софи имат наистина страшна история - били са преследвани и малтретирани от мафията в родината си.

През 2015 г. колата им е спряна от полицаи. Те са извлачени навън и жестоко пребити пред очите на детето си. След побоя мъжете оставят майката и дъщерята да си отидат, но бащата взимат със себе си. Момиченцето е травмирано, не може да се успокои и вика: „Моля те, отиди и намери баща ми“. След три дни бащата се появява, следва период на непрестанно местене при приятели на семейството, преди окончателно да избягат в Швеция. При пристигането си в скандинавската страна са задържани за дълги часове от полицията. След това постепенно състоянието на Софи започва да се влошава, майка й забелязва, че все по-малко играе със сестра си. За капак на всичко миграционните власти им съобщават, че не могат да останат в Швеция – това е моментът, от който Софи започва да отказва да се храни и да говори.

Синдромът, който се наблюдава само в Швеция

Синдромът на оттеглянето за първи път се споменава в края на 90-те години на миналия век. Повече от 400 случая са регистрирани в периода 2003-2005 г.
С времето казусът на тези „апатични деца“, както ги наричат, се превръща дори в политически въпрос. През годините се появяват твърдения, че децата се преструват и че родителите тровят собственото си поколение, за да си подсигурят оставането в приемащата страна. Никое от тях обаче не е доказано.

В момента най-уязвими са децата, идващи от страните от бившия Съветски съюз, Балканите, както и тези от язидската и ромската общност. Най-интересното е, че за разлика от Софи повечето деца с такъв синдром са в Швеция от години и би трябвало вече да са се приспособили към новата действителност и да водят нормален начин на живот. Другото любопитно е, че до момента подобни случаи не са установени никъде другаде освен в Швеция.
За момента няма достатъчно изследвания върху синдрома, но според лекарите тайната за лечението му логично се крие в спокойна среда и сигурното разрешително за пребиваване в Швеция.

Днес най-големият страх на семейството на Софи е, че могат да бъдат депортирани обратно в родната си държава, там, където пред Софи са обещали, че ще ги убият.