Какво ще ни донесе новата година е трудно да се предскаже в първите й дни, но едно е сигурно: и 2018-а ще бъде година на технологиите. От комуникационните иновации и виртуалната реалност, през космическата наука до спорните проекти за „поправяне“на човешкия геном, нововъведенията ще продължават да обогатяват неспирно всички аспекти на нашия живот - и то по все по-неочаквани и интересни начини.
Тенденциите вече се забелязаха през 2017-а, когато съвсем неочаквано за класическите банки, криптовалутите започнаха да се налагат във финансовия сектор, а самоуправляващите се камиони и дроновете за доставки вещаят пазарна революция. Дори в областта на модата бъдещето все повече започна да идва под формата на нови материи от екологични материали, които превръщат моделите от 50-те, 60-те, 70-те, 80-те и 90-те години в нещо напълно ново.
Междувременно технологичните гиганти продължават работа по автоматизирането на изкуствения интелект и все повече медиите и социалните мрежи ще разчитат на него. А това със сигурност ще доведе до редица изненади.
Ето някои технологични тенденции, които вече можем да проследим и които ще продължат да се развиват през 2018 година:
Редактиране на гени
Когато учените от Орегонския университет обявиха, че са открили как да коригират гени в човешки репродуктивни клетки и ембриони, за да предотвратят тежки наследствени заболявания, обществените реакции бяха противоречиви. Докато едни аплодираха, други поискаха спиране на проекта CRISPR-Cas9, или т.нар. молекулярна ножица, която изрязва увредените гени. Проблемът е сериозно предизвикателство за етиката, религията, сигурността заради опасенията, че технологията може да се използва за т.нар. „дизайнерски бебета“, а не само за предотвратяване на необратими вродени болести.
Учените обаче продължиха с опитите и смятат, че пътят, който са поели, ще ги отведе до революция в генната медицина и край на необратимите заболявания при децата.
Биткойн
Последните месеци показаха недвусмислено, че криптовалутата има бъдеще. Но дали това бъдеще се нарича Биткойн, предстои да разберем съвсем скоро. Този вид критповалута, която има верни почитатели и в България, поскъпна с около 2000% през изминалата година. В последния ден на 2017-а един Биткойн се разменяше на рекордните 21 000 лв, като в началото на годината цената му беше „едва“ около 1600 лева... Безпрецедентният скок на виртуалната валута създадени нови милиардери – 36-годишните близнаци Камерън и Тайлър Уинкълвос, които твърдят, че електронните пари са „по-добра версия на златото“.
Все пак безпрецедентното поскъпване на тази валута накара много финансисти да предупреждават, че „Биткойн е балон“. Е, ако е така, той ще се спука съвсем скоро през следващите месеци и някои хора ще плачат. А ако не е...
Криптовалутите са бъдещето
Едно е ясно: независимо дали под формата на Биткойни, криптовалутите неизбежно ще се превърнат в предпочитано и бързо решение за онлайн разплащания, които да не минават през банки и да не се влияят от държавните такси и регулации. Според технологичните специалисти, криптовалутата е по-сигурното бъдеще за финансовите разплащания и въвеждането му е единствено въпрос на време.
Съвсем скоро телефонът ви ще бъде с 5G мрежа
Друга технологична тенденция, зададена през 2017-а, е развитието на 5G комуникациите. Да, точно така – не говорим вече единствено за 4G, a за още по-бърза технология за обмен на данни и – разбира се, за домашен и мобилен интернет. През 2018-а в Сакраменто, Калифорния ще бъде тестван 5G коминикация за първи път. А много скоро и по света.
Ще използваме масово добавена реалност
Спомняте ли си играта с ловенето на „покемони“? Това бяха първите стъпки към т. нар. добавена (или обогатена) реалност (аugmented reality, AR). Тенденцията сега е тази технология, чрез която можем да снимаме света около себе си в 3D, като добавяме своя информация (например селфи), да навлезе още по-бързо в живота на около 1 млрд. души - колкото се приема, че използват смартфони по света.
През 2017-а Apple направиха сериозни крачки за въвеждането на „добавена реалност“ чрез операционната система iOS 11. С това съвсем скоро ще е възможно да снимате с камерата си стаята си и чрез ново приложение на IKEA да пробвате дали различни мебели ще влизат на определеното от вас място. Така няма да се налага да купувате нещо, което може и да не седи добре...
През 2017 и Facebook предприе стъпки към въвеждането на платформа за добавена реалност, като въведе филтри и ефекти на камерата за своите мобилни приложения (Massenger и Facebook), както и филтри за Instagram.
Нататък всичко ще зависи от това доколко потребителите ще могат да свикнат с още една функция на своите телефони. Поредната...
Самоуправляващите се автомобили са тук
Мантрата за „самоуправляващия се автомобил“ я слушаме от години, но през 2018-а действително може да има пробив и в това отношение. Alphabet (компанията-майка на Google) създаде Waymo. Това е бизнес, който ще въведе самоуправляващи се автомобили по улиците на Финикс, Аризона през следващите няколко месеца. Тази услуга ще наподобява такси, но с тази разлика, че няма да има шофьор. Така ще можете да си викнете автомобил онлайн, който сам ще ви закара до посочената от вас дестинация и ще ви остави там. Излишно е да казваме, че Waymo е с години напред пред конкуренцията – повечето автомобилни производители не предвиждат услуги със самоуправляващи се автомобили преди 2021 година...
Нов вид слънчева енергия
Още през 2016-а група учени от Масачузетския технологичен университет съобщиха сензационно, че са разработили нови вид технология за соларни панели, наречена hot solar cells или „горещи слънчеви клетки“, които превръщат слънчевата топлина в използваема светлина много по-ефективно от сегашните фотоволтици.
Новата разработка използва соларни термофотоволтаици (STPV), които са два пъти по-ефективни в оползотворяването на слънчева енергия от обикновените фотоволтични соларни панели.
Горещите слънчеви клетки използват нанотръби, които могат да се загряват до 1000 градуса по Целзий. Технологията позволява освен всичко друго топлината да бъде запазвана и използвана за енергия по-късно. Липсата на слънчева светлина през нощта беше разглеждана като големия минус при използването на соларна енергия, но ако се окаже, че този проблем е преодолян, това ще промени бъдещето по много категоричен начин.
Вярно, все още е рано за категорични твърдения, но е много вероятно именно това откритие да е действително най-революционното от всичко, изброено дотук.