Мислим си, че кожата ни изглежда невзрачно заради недоспиването, неправилното хранене и постоянния стрес. Но невинаги е така.

Никоя жена не иска да има нездрав цвят на лицето, който да я кара да изглежда изтощена и с 10 години по-възрастна. Но най-често не му обръщаме внимание и го маскираме с фон-дьо-тен, коректор и хайлайтер. Тези средства обаче не решават проблема. 6 причини лицето ви вече да не сияе – в тази статия ще говорим за тях.

Проблем – мъртви клетки


Вие не ги виждате, но сто на сто ги има. Именно заради тях кожата ви е с пепеляво-сив оттенък. „Губим около милион клетки на кожата всеки ден, но ако не предприемем нищо, лицето ще придобие нездрав цвят“, пояснява Мона Гахара, професор по клинична дерматология от медицинския факултет на Йелския университет. Представете си мъртвите клетки като прах по лицето ви. Докато не ги забършете, кожата ви няма да засияе.

Решението: почиствайте мъртвите клетки с деликатен скраб няколко пъти седмично. Ползвайте скрабове, съдържащи захар или масло от жожоба, те са доста нежни и са подходящи и за чувствителна кожа. Пилингите обикновено съдържат алфа и бета-киселини, затова за да не дразнят кожата, трябва да съдържат успокояващи съставки като алое и зелен чай. За по-траен ефект можете да отидете на козметик и да си направите микродермабразио.

Проблем – замърсена екологична среда

С този проблем със сигурност не можем да се преборим. Замърсеният въздух съдържа куп ситни частици, от които е съставен градският смог и които създават свободни радикали по кожата. Именно свободните радикали нарушават производството на колаген и стимулират появата на пигментни петна по кожата.

Решението: измивайте лицето си възможно най-старателно всяка вечер преди лягане. Ако по кожата останат натрупани замърсявания, те ще я увреждат, докато спите. Замърсяванията предизвикват възпаления и могат да нарушат хидролипидната бариера. Проучванията показват, че нищо не е по-ефективно от измиването със сапун и четка за лице. Сутрин нанасяйте на кожата серуми и лосиони с витамин С, който се бори със замърсяването.

Проблем – стрес

Притискащи крайни срокове, караници, лош сън – всичко това може лесно да направи кожата ви повяхнала. „При стрес нивото на кортизол в кръвта се повишава, следователно кръвта не насища достатъчно главата и се насочва към жизнeно важните органи. Това води до нездрав цвят на лицето“, казва Гохара.

Решението: за да не се отрази стресът на красотата ви, си правете лек масаж на лицето по време на измиване или нанасяне на крем. Така ще стимулирате кръвоснабдяването, което ще направи кожата ви сияйна.

Проблем – обезводнена кожа

Без влага кожата изглежда бледа, но проблемът е по-сериозен. Обезводняването на дермата и долните слоеве на епидермиса изтънява кожата и убива цвета ѝ.

Решението: с влажни пръсти нежно потупвайте кожата си, нанасяйки хиалуронова киселина. Така тя ще проникне по-дълбоко. После нанесете овлажняващ крем с емолиенти (те създават прозрачна ципа върху кожата). Така кожата ви пак ще засияе.

Проблем – недостиг на метали

Минералните микроелементи са жизнено важни за формирането на естествени антиоксиданти в организма, а тези антиоксиданти предпазват компонентите, необходими за сияеща кожа. Трудно ще получите нужната дневна доза микроелементи само от храната.

Решението: взимайте витаминни комплекси, съдържащи мед, желязо и цинк.

Проблем – хормонални нарушения

Когато хормоналните нива претърпяват колебания (заради полово съзряване, климактериум, прием на медикаменти и др.), това най-често се отразява и на състоянието на кожата. Просто вижте какво се случва, когато нивото на естрогена спадне и остави повишено ниво тестостерон – кожата става по-мазна, а мазният блясък подчертава порите и убива цвета на лицето.

Решението: матиращите кърпички и маските с хума помагат при мазна кожа. Ако това не се окаже достатъчно, по-добре се обърнете към дерматолог.