Автор
Веселина Петрова

Стоенето вкъщи ни разболява: стресът от коронавируса съсипва щитовидната жлеза

Щитовидната жлеза е най-важният орган на ендокринната система. Тя произвежда хормони, които са изключително важни за организма. Те регулират метаболизма, както и работата на сърцето, храносмилателната функция, мускулите, развитието на мозъка и поддържането на костите.

Всяко нарушение в нейната работа води до проблем практически във всички системи на човешкия организъм.

А една от най-честите причини за проблемите с щитовидната жлеза е хроничният стрес.

В момента, когато всички сме у дома заради световната пандемия от коронавирус, ние сме подложени на хроничен стрес. Конфликтите у дома са неизбежни, когато излизанията навън са силно ограничени, детските градини и училищата не работят, а на много от нас ни се налага да работим, докато децата или половинката ни играят, гледат телевизия, разхождат се.


Важно е обаче да разберем, че сам по себе си стресът не е страшен. Той помага на организма ни да си изгради механизми за справяне с околните фактори. Има две форми на стрес – остър и хроничен.

Острият е кратковременен и е отговор на организма ни спрямо нещо, което ни е извадило от равновесие. Той ускорява процесите в главния мозък и повишава работоспособността ни. При екстремни ситуации този краткотраен стрес ни дава почти суперсили. Например една майка, която вижда, че към детето й се носи автомобил, може да вземе за отрицателно време разстоянието, за да го спаси да не попадне под гумите на колата.
Хроничният стрес причинява периодични, повтарящи се емоционални или физически натоварвания. Той често възниква при недоспиване, напрегната атмосфера у дома или в офиса, липса на достатъчно положителни емоции. Този стрес води до апатия, раздразнителност, главоболие и дори депресия.

Стресът блокира работата на щитовидната жлеза
– тя започва да произвежда повече или по-малко хормони. Т.е. сблъскваме се с нейната хипер или хипофункция.

В резултат на това може да имаме проблеми с обмяната на веществата, да сме все по-уморени, да усещаме обща отпадналост и да сме чувствителни към студа.
При втората група симптоми попадат сухата кожа, хриптящ глас, отоци около очите, косопад.



За да не се стига дотам, трябва да се научите да се справяте със стреса. Възможно ли е това? Да.


Променете възприятията си за стрес. Човек сам решава как да реагира на дадена ситуация – да се разгневи или да остане спокоен и да потърси решение. Да види първо негативите или да потърси позитивите. Опитайте се да останете спокойни и да търсите добрите страни, дори когато е трудно. За целта търсете занимания, които ви правят щастливи и ви успокояват. Като йога, плетене, редене на пъзели, медитация.

Променете дневния си режим. Редовното недоспиване и постоянното бързане да свършите нещо или да отидете някъде води до стрес. Планирайте деня си отрано. Сега, когато сме под карантина, можете да планирате занимания за всяка част от деня. Например сутрин, докато пиете кафе, прочетете нещо забавно. После направете кратка зареждаща тренировка. Идва ред на душа. След това можете да се заемете с ремонтирането на нещо, за което все не ви остава време. Можете да рисувате или да започнете да правите карвинг – има онлайн курсове. И така – докато дойде време за сън. Не лягайте по-късно от 23 часа. Мелатонинът, който се произвежда от организма, докато спим, ни помага да се възстановим.


Променете начина си на хранене.
Менюто ви има нужда от определени витамини и минерали. Добавете към него достатъчно пресни плодове и зеленчуци, салати, бобови, морски дарове. Това ще повдигне настроението ви. Обърнете внимание на продуктите, богати на желязо, Омега-3 мастни киселини, фолиева киселина, йод и белтъчини. И още нещо важно – Световната здравна организация ни препоръчва да употребяваме не повече от 25 г глюкоза на ден. Откажете газираните напитки, пърженото.

Спортувайте.
Физическите упражнения понижават стреса, укрепват нервната система. Поради липсата на фитнес или други възможности навън, можете да помислите за заместващи спортни занимания. Например, преди да се подредите на опашката в магазина, го обиколете няколко пъти с бързо ходене. Излезте на терасата и направете няколко прости разтягащи упражнения на въздух. У дома можете да легнете на пода и да имитиране каране на велосипед, да танцувате (има различни безплатни уроци онлайн), дори обикновения танц на любима музика върши работа.


Когато ситуацията вкъщи се нажежи, намерете начин да разсмеете участниците в спора. Направете смешна физиономия, бройте до десет, преди да кажете поредната рязка реплика...


И не забравяйте – решение винаги има, стига да го търсим. Пазете здравето си и не се поддавайте на мрачни мисли.