Н. Пр. Каридад Ямира Куето Милиан – посланик на Куба в България: Вярвам, че е възможен по-добър свят след Ковид-19
Автор
Пепа Попова - Пепита

Н. Пр. Каридад Ямира Куето Милиан – посланик на Куба в България: Вярвам, че е възможен по-добър свят след Ковид-19

Международната кампания за издигане на кандидатурата на кубинските медицински бригади от контингента “Хенри Рийв” за Нобелова награда за мир за 2020 г. ни подтикна да инициираме среща с Н. Пр. Каридад Ямира Куето Милиан – посланик на Куба в България, за да разберем как кубинската "армия от бели престилки", която навремето се справи успешно с Ебола в Западна Африка, се бори с пандемията Ковид-19 по света и дали тази невероятна човешка и здравна солидарност, която проявяват кубинските медици ще им донесе, освен признанието на СЗО и света, и тази престижна награда.

Ето какво сподели на по чаша ароматно кубинско кафе с нас Н. Пр. Каридад Ямира Куето Милиан:

Ваше Превъзходителство, в тези смутни времена в условията на световна пандемия Куба е една от малкото държави, които продължават да изпращат медицински персонал по света в помощ на по-засегнатите страни. Можем ли да говорим за “медицинска дипломация” в този случай или просто за проява на човешка съпричастност? Или и за двете?

Чувството за солидарност на кубинския народ е дълбоко вкоренено в историята на нашата нация. Наистина Куба е световен лидер по отношение на така наречената “здравна солидарност”: имаме лекари и фелдшери, изпратени в най-отдалечените райони на бедните страни, предлагаме хиляди стипендии за студенти по медицина, предоставяме медицинска и хуманитарна помощ на най-уязвимите групи от населението на много националности от всички страни на света. Тази година се навършват 57 години от началото на медицинското сътрудничество на Куба със света. От 1963 г., когато първата кубинска медицинска бригада заминава за Алжир, са изпратени повече от 420 000 кубински здравни работници в 169 страни. Днес, по време на Covid-19, повече от 2000 кубински медицински специалисти, организирани в 28 медицински бригади на Международния контингент “Хенри Рийв”, помагат в борбата с пандемията в 24 държави, включително две държави от Европа (Италия и Малта). Общо над 28 000 здравни кубински специалисти работят в 59 държави, засегнати от Covid-19. В резултат на това повече от 50 000 пациенти са подпомогнати от кубинските медици. „Човешката съпричастност“ на кубинския народ е явна и позната навсякъде.

Всеки път, когато се споменава името на Куба, хората се обръщат с усмивка и благодарност. Това се дължи и на самия характер на кубинците. Гордо можем да заявим, че алтруистичната и хуманитарна медицинска помощ от страна на Куба е „човешка дипломация“, дипломация за достойнство и солидарност и защо не „дипломация на човешката съпричастност“.

Как страна, която големите държави определят като бедна и не толкова успешна се оказва толкова ефиктивна, когато става въпрос за международна медицинска и хуманитарна помощ?

Без съмнение, коронавирусната пандемия постави света между човешката солидарност и несправедливостите на световния глобален ред, който беше неправилен и умиращ. Силните обвиняват тази пандемия за своите икономически проблеми и търсят оправдание за егоизма си. Видя се, че вирусът не познава граници, нито пък прави разлика между „съвършени “ или „несъвършени“ демокрации ... Нека другите да популяризират омразата, войните и лъжите, заглушавайки неудобните факти. Куба предпочита да дава пример с действия, предлагайки най-доброто от ценностите на нашите хора и продължава да служи по целия свят, неуморно, в защита на живота. Моделът за медицинско сътрудничество на Куба е в съответствие с настоящите международни договорености. Абсолютно несъстоятелни са някои злонамерени кампании, организирани срещу това сътрудничество. Устойчивостта на Националната здравна система на Куба (SNS), способността й да се подготвя и да реагира на извънредни ситуации и епидемични огнища, присъствието на повече от 35 000 кубински здравни специалисти в 67 страни, наличието на 35 000 лекари, учили в повече от 100 държави, изключителният принос на Куба в извънредни ситуации като болестта Ебола в Западна Африка през 2014 г. са само няколко примера, които потвърждават успеха на кубинската система за обществено здраве. Днес, въпреки нарастващата икономическа блокада, наложена от настоящата администрация на САЩ, Куба успява да съсредоточи усилията си върху осигуряването на ресурси за борба с новия коронавирус, както и за лечение на други патологии и всичко това, ръководена от убеждението, че солидарността и сътрудничеството са единствените начини за справяне с кризата, причинена от тази пандемия.

Каква е мотивацията зад това?

Хуманността и чувството за солидарност на Куба към света, дори и към народи на държави, които са били агресивни към нашия собствен, са извън всякакво съмнение. Историята го е доказала. Куба с действията си отново доказва, че днес е време за солидарност и приемане на здравето като право, а не като стока. Само с нетърпимостта на онези, които бушуват срещу солидарните жестове на малкия остров към света, може да се обясни абсурдната и фалшива кампания на дискредитиране, която кубинските врагове плащат и насърчават.

Програмата за медицинска помощ в чужбина съществува вече десетилетия в Куба. Можете ли да ни разкажете малко повече за нея?

Изправена пред тежка икономическа, финансова и търговска блокада, наложена от САЩ срещу Куба през последните шест десетилетия, държавата ни успя да мобилизира силните страни на своята икономика въз основа на поставени приоритети. Безплатната медицинска помощ и безплатното образование са постиженията, които Куба реши да запази и съхрани до днес. Въпреки недостига на икономически ресурси, Куба отделя около 27% от БВП на страната за обществено здраве. С продължителност на живота до 79,7 години през 2019 г., детска смъртност 4,0 на 1000 живородени деца, елиминиране на 11 имунно-предавани заболявания и маларията в началото на 70-те години на миналия век, а в по-ново време елиминиране на предаването на ХИВ/СПИН и вроден сифилис от майка на дете, Куба представлява казус с голям интерес за всички. През последните години в Куба са обучени повече от 60 000 лекари. През 2020 г. 35 000 кубински медицински специалисти са командировани в 67 страни, особено в страни от Африка и Латинска Америка. Програмата за медицинска помощ в Куба среща признание от страна на милиони хора по света.

Кои са силните страни на кубинските медици и какво въздействие имат те в най-засегнатите страни?

Чрез огромни усилия и саможертва, в условията на тежка блокада от страна на САЩ, която се изостри с настъпването на Ковид-19, Куба успя да запази своята универсална и безплатна система за обществено здраве, подкрепена от висококвалифицирани и всеотдайни професионалисти, които се радват на световен престиж, въпреки грубите и клеветнически кампании на мощни противници. През последните седмици Куба изпрати 28 медицински бригади, съставени от над 2000 медицински специалисти от Международния контингент за справяне с бедствия и сериозни пандемии „Хенри Рийв“, за да се бори с Covid-19 в 24 държави по света, 2 от които в Европа. В отговор на молби за медицинска помощ, получени от десетки държави и международни организации, кубинските лекари, наричани още "армия в бели престилки", са признати за "тайното оръжие" срещу коронавируса, след като 460 лекари и медицински сестри успешно се бориха с ужасната Ебола през 2014 г. (165 от тях работят от името на Световната Здравна Организация в Западна Африка).

Кои са силните страни на Кубинската фармация. Знаем, че в началото на пандемията в Китай ползваха кубинско лекарство в борбата срещу коронавируса. Разработва ли се ваксина в Куба?

Кубинските лекарства несъмнено се радват на световен престиж и признание. BioCubaFarma, основана през 2012 г. и съставена от 30 компании, произвежда и разпространява повече от 1000 продукта, включително 482 лекарства, посочени в основния списък. Продуктите се изнасят в повече от 50 страни. Компанията работи по 102 проекта, 75 от които са с кубински патент. Продуктите от биотехнологията и фармацевтичната индустрия са сред основните артикули за износ в Куба. Сред признатите лекарства е Heberprot-P - успешна терапия за лечение на диабетни язви на стъпалото, регистриран в повече от 20 държави.

Сред успешните проекти са ваксината CIMAVAX-EGF срещу рак на белия дроб и Хеберферон за лечение на рак на кожата, както и ваксините срещу хепатит В и менингит, както и антивирусната рекомбинантна Интерферон алфа 2В (IFNrec), която е сред лекарствата, избрани от Китай за лечение на коронавирус COVID-19. Кубинските учени работят върху няколко нови лекарства срещу рак и други заболявания като сърдечно-съдов и ревматоиден артрит. Понастоящем BioCubaFarma предлага няколко лекарства по протокола за лечение на Covid-19 в Куба. В началото бяха идентифицирани 22 лекарства, няколко антивирусни, предимно на основата на интерферон, и важна група лекарства за болнична употреба за пациенти в различни фази, включително за такива в сериозно и критично състояние. В момента имаме запаси от тях за хиляди пациенти и продължаваме да разширяваме производствения си капацитет.

Днес е важно да се научим да управляваме ситуацията, докато не бъде разработена превантивна ваксина. Докладите сочат, че се работи по 60 варианта за ваксина по целия свят, като изпитания върху хора са започнати за две от ваксините. Кубинската фармацевтична индустрия също е фокусирана върху разработването на специфични превантивни ваксини за този вирус. Четири варианта са проектирани, за които предстои тестването върху животни. BioCubaFarma работи по разработването на диагностични системи. PCR тестът (Polymerase Chain Reaction) в реално време е ключът за потвърждаване на случаите на вируса. Разработени са системи за бърза диагностика за измерване на антитела, които се произвеждат, след инфекция.

BioCubaFarma работи по разработването на система Elisa (Enzyme-Linked ImmunoSorbent Assay) на базата на нашата технология Ultramicro-Analytic System (SUMA), която трябва да бъде налична през следващите седмици. Наистина е предизвикателство системата да бъде настроена и тествана в такива кратки срокове, но ние работим усилено, за да постигнем това.

Как Куба се справя с огнището на коронавирус у дома?

Постиженията на Куба във времена на коронавирус се дължат на добре изградената система за обществено здраве - универсална, безплатна и достъпна за 100% от кубинското население, в чийто център е човекът, а не капиталът.

Въпреки че битката с този нов невидим враг тепърва предстои да бъде спечелена в света (не се съмнявам в това), Куба успя да остане в благоприятния сценарий в борбата срещу пандемията. Нашата биофармацевтична индустрия и други научни центрове в момента разработват 70 клинични медикамента и терапии, в допълнение към лекарствата за лечение на това заболяване, одобрени от десетки държави. Към днешна дата са потвърдени 12 нови случая, като общият брой за страната са 2119 (към 04.06.2020), а 1839 са възстановените пациенти. 58.3% от положителните случаи са безсимптомни. Към днешна дата се отчитат 83 смъртни случая. Един положителен аспект на битката на Куба срещу Covid-19 е използването на предварително разработени лекарства, адаптирани за употреба в настоящия контекст. Такъв е случаят с Биомодулин-Т, който първо се прилага широко на възрастни, пребиваващи в институции за дългосрочна грижа. Това лекарство е от значение като част от стратегията, разработена в страната за превантивна диагниостика и ранно лечение на възрастни хора. От началото на епидемията основните усилия са насочени към защита на уязвимото население, особено към тези, които живеят в старчески домове, които като цяло имат нарушена имунна система, заради възрастта и свързаните с нея хронични заболявания. В опит да спечелят време в усилията за контрол на вируса на острова, е администриран Биомодулин-Т във всички старчески домове в Хавана. Проектът постепенно се разширява до всички 14 провинции и специалната община „Остров на младежта“. Безспорният успех на прилагането на този протокол позволи на нашето възрастно население да се справя много по-добре, отколкото техните връстници в останалия свят, отбелязвайки, че нито един институционализиран възрастен човек, лекуван превантивно с Биомодулин-Т, не се е разболял от Covid-19. От началото на епидемията в Куба децата представляват 10 до 12% от общия брой пациенти. Тези цифри, макар и над средните за света, са до голяма степен свързани с активното търсене, наблюдение и тестване на контактите. Битката срещу Ковид-19 изисква участие на всички. Самоотговорността, осъзнаването на гражданите и способността ни за сътрудничество са от съществено значение. Не можем да пренебрегнем нито една от мерките, насочени към избягване на предаването на болестта.

Повишеният брой лекари в чужбина поражда ли опасения относно способността на кубинската здравна система да реагира в случай на увеливане броя на заразените?

В Куба правото на здраве не е просто конституционно, а наистина обществено и свещено право. От 1 януари 1959 г., когато триумфира Кубинската революция, до миналата година са обучени 376 608 здравни специалисти, от които 171 362 лекари. През последните години Куба е обучила над 60 000 лекари. На Острова, обществената здравна система, която е достъпна за цялото кубинско население, не е в риск, в риск е тази система, която е породена от тежкото и геноцидно въздействие на блокадата на САЩ. Ембаргото налага на Куба сурова реалност: 7 от 10 кубинци са родени и живеят в условията на тази блокада. За шест десетилетия блокадата причини загуби от порядъка на 933 678 милиона долара. Годишната цена на блокадата през 2019 г. беше повече от 4 211 милиона долара. Това представлява за Куба приблизително двойно необходимата сума за цялостното развитие на нейната икономика. Общественото здраве и храна са двата най-засегнати сектора. Общественото здравеопазване отчита загуби от 271 600 000 долара. Тези цифри не показват действителната вреда върху човешкото здраве, включително психологическото въздействие на блокадата, което по своето естество никога не би могло да бъде изчислено.

Вашето пожелание към медиците в Куба и медиците по света?

Мълчанието царува в медиите на много страни, докато Куба се бори по целия сват с вируса Covid-19, стъпка по стъпка, без да щади никакви усилия и ресурси, въпреки желязната блокада на САЩ, която продължава, уврежда, ограничава и оскъпява всичко. Насред тази безмилостна борба за нашия народ, Куба ще продължи да споделя това, което има с нуждаещите се извън нашите граници. Пожелавам на всички медици в нашата страна и на лекарите по света добро здраве, оптимизъм и сила!

Призовавам всички да се присъединят към кубинския апел за глобализиране на солидарността! Призовавам също всички мъже и жени с добра воля по целия свят да се присъединят към международната кампания, подкрепена от повече от 70 европейски организации за приятелство и солидарност с Куба, която застава зад идеята за присъждане на Нобелова награда за мир 2020 на кубинските медицински бригади от международния контингент “Хенри Рийв”. За да подкрепите международната кампания, можете да дадете своя глас на: https://theinternationalcommittee.org/nobel-peace-prize-2020/


Ваше Превъзходителство, как самоизолацията повлия на работата Ви като посланик и личния ви живот?

Безпрецедентната динамика на социалното дистанциране и екстремните анти-епидемични мерки, наложени от Covid-19, буквално ни затвориха у дома, само за да се преоткрием като социални същества, които не могат да живеят в плен за дълго. Трябва да призная, че в условията на самоизолация не бях изолирана от основните си задачи и начинания като кубински дипломат. Напротив…! Бях по-активна от всякога, защото това е задължително условие, ако искаме да бъдем успешни в тези кризисни дни, не само в борбата с пандемията, но и в борбата с „фалшивите новини“ и „псевдо-истината”, които застават срещу човешките ценности. Като кубински дипломат, аз продължавам да се застъпвам и защитавам истините на Куба, в двойната й битка срещу Ковид-19 и срещу геноцида и дългогодишна блокада на САЩ. Като човек продължавам да вярвам, че е възможен по-добър свят.

И ние ще продължим да се борим за това!