Преди да стана майка нямах никаква идея, че бебешкото ако може да бъде толкова сериозна тема, по която трябва да стана експерт. Не след дълго обаче разглеждах таблици с текстури, форми и цветове. Просто, когато миниатюрното човече се появи и не може само да ти каже как се чувства е важно да имаш максимално много информация, за да му помогнеш да си изгради един сигурен свят, в който да се чувства защитено.
На първо място е много важно да знаете, че честотата с която всяко дете се изхожда е индивидуална и зависи от особеностите на неговия организъм. През първити месеци някои деца се изакват по няколко пъти на ден, други само по веднъж, а трети няколко пъти в седмицата.
Има и случаи, в които коремните мускули на бебчето все още не са достатъчно заякнали и затова му е трудно да се изхожда. В такъв случай някои бебета плачат и стават червени, това обаче все още не означава, че имат запек. Важното е акото да бъде меко, това дори е от по-голямо значение от честотата на изхождане.
Кога обаче бебчето вероятно има запек?
Основните признаци за запек при най-малките са следните:
Дискомфорт по време на изхождане
Твърди и сухи фекалии
Подуто коремче
Кръв в изпражненията
По начало кърмените бебета страдат по-рядко от запек, но не е изключено и при тях да се получи подобен проблем.
Най-честите причини за запичане при най-малките е смяна на вида адаптирано мляко, преминаване от кърма на адаптирано мляко или пък промяна в обстановката, като пътуване или някакви стресиращи обстоятелства за цялото семейство.
Какво можете да направите?
Ако бебето е кърмено, някои малки промени в начина на хранене на майката биха могли да бъдат от полза. Най-често срещаният проблем е прекалената консумация на млечни продукти, които биха могли да доведат до запек. В такъв случай намалете приема им за няколко дена, за да установите дали това е проблемът. Ако бебето е на адаптирано мляко, потърсете съвет от педиатъра си с какво бихте могли да го замените, за да стане изхождането по-редовно.
Леки упражнения и масажи също биха могли да подпомогнат мъничето. Можете да завъртите крачетата лекичко, все едно бебчето кара колело или пък да направите нежен масаж на коремчето като въртите дланта си по посока на часовниковата стрелка около пъпа.
Специалистите съветват да увеличите и приема на течности, като внимавате обаче те да не запълнят коремчето прекомерно много и така бебчето да намали приема на хранителни вещества от кърмата или адаптираното мляко. За най-малките са достатъчни по няколко глътки на всеки 2 или 3 часа.
Ако бебчето е захранено, можете да опитате да наблегнете на разхлабващи храни като сливи, круши, овесени ядки или пък броколи.
На помощ при упорит запек може да ви дойде и микроклизмата Мелилакс Педиатрик на италианската фармацевтична компания Aboca. Продуктът би могъл да се използва дори при деца, които страдат от синдром на раздразнените черва, фисури или хемороиди. Мелилакс Педиатрик е създаден на основата на мед и освобождава червата, като същевременно с това намалява дискомфорта и възпалението, които се появяват при наличието на запек.
Благодарение на комплекса Promelaxin® продуктът, освен изхождащо действие има и предпазващо такова, като предпазва ректалната лигавица. Мелилакс Педиатрик е подложен на стерилизационен процес, което го прави безопасен за използване при малки деца и кърмачета. Той е изграден от комбинация от нектарен мед и манов мед, специално подбрани и обработени в съответствие с тяхното съдържание на монозахариди, полизахариди и меланоидини, обогатени с полизахаридна фракция от алое и слез.