Напоследък в ежедневието си често се срещаме с един проблем, който имат голяма част от жените - гневът към партньора. Понякога той е необуздан, непредвидим и се появява в най-неподходящия момент, когато сме на дълго планирана почивка или пък когато сме решили да си отделим ценно време един на друг. Затова днес обръщаме по-специално внимание на темата и потърсихме съвет от Кристи Уитман, която работи с множество знаменитости, а книгата ѝ "The Art of Having It All: A Woman’s Guide to Unlimited Abundance" я нареди в класацията за бестселъри на New York Times.
Ето какво пише тя по темата:
“Когато една дама е в интимна връзка, е много изкушаващо да обвини партньора си за начина, по който тя самата се чувства. Ако само той се държи по различен начин, всичко ще бъде наред, нали? А когато половинката не се държи както смятате, че трябва е нормално да изпитвате гняв.
Истината обаче е, че натрупването на неадресирано недоволство бавно ще започне да поставя сянка на всички положителни аспекти на връзката ви, затова ако наистина имате желание да се справите с гнева си и да повикате любовта и мира в отношенията си, е много важно да разберете какво всъщност представлява негодуването и откъде идва то.
Старото разбиране затова как да се справим с негативните емоции за мен е отживелица, точно като представата, че Земята е плоска. Нека заедно проучим какво предизвиква гневът, как да се справим с него и как да станем имунизирани към подобен тип отношения.
Много е важно да знаете, че не можете да повдигнете вибрацията на своята връзка чрез разговори. Когато имате неразбирателство с партньора си, най-доброто нещо, което можете да направите е да го изговорите, нали?
Всъщност за мен този отговр е грешен. Това да излеете накуп всичките си притеснения, да обясните позицията си и да изискате промени от партньора си, най-често води до още проблеми във връзката.
Аз смятам, че чрез разговори трудно човек може да премине от състояние на гняв към любов, защото в основата на това как човек се свързва с друг, особено що се отнася до партьора, стои въбрацията, която излъчвате и имате към него. Важно е да знаете, че тя се променя всики ден и в различните моменти варира. Вибрацията съдържа в себе си моментните желания, които имате към връзката ви, мислите, заключенията и очакванията ви. Докато не намерите хармония във всички тези компоненти, опитите ви да се почувствате по-добре ще бъдат козметични.
Следващите стъпки ще променят вибрацията, която изпитвате към партньора си, ще намалят значително яда и приливите на гняв.
1. Приемете нещата, които НЕ искате
Способни сме да дадем различни обяснения на начина, по който се чувстваме, но негативните емоции се появяват единствено и само по една причина: искаме нещо различно, от това, което в момента се развива в живота ни.
Погледнете на гнева като на силния пратеник, който той всъщност е. Гневът се появява, за да ви каже, че искате нещо различно и че заслужавате повече. Той всъщност е на ваша страна и се опитва да ви отведе към по-пълноценно щастие.
Всеки път, когато виждате, че отявлено не искате нещо, придобивате по-кристална яснота относно нещата, които наистина желаете.
Така че, когато усетите първите признаци на яд, поспрете за малко, натиснете копчето за “пауза” и вижте какво точно не искате. Вероятно ще достигнете до заключения като тези: “Не искам да не ме уважават”, “Не искам да бъда подозрителна”, “Не искам да чувствам, че не съм важна”. След това възможно най-бързо погледнете от противоположната страна на монетата и се попитайте какво всъщност искате. Идентифицирайте тези емоции възможно най-ясно, а щом направите този преход, гневът сам ще изчезне.
2. Осбободете се от веществата “бий се или бягай”, които се появяват в тялото ви
Негативните емоции и реакции всъщност създават съвсем реални физически промени в телата ни. Пулсът се повишава, кръвното налягане също, дишането става плитко и учестено. Забелязвали сте го, нали?
Това най-общо казано се дължи на факта, че когато се отзовем в ситуация, в която не искаме да се намираме, тялото ни се подготвя да избяга или да се бие. Това е стар механизъм, който ни е помогнал да оцелеем в миналото, когато стресът ни е бил нужен, за да оцелеем и да се спасим от ноктите на животното, което може да ни нападне. В наши дни обаче е много важно да дадем израз на този стрес и да го освободим от тялото си, за да не се натрупа.
За някои хора отговорът са физическите упражнения, други викат във възглавница, трети слушат силно музика. Чувала съм и следната техника: можете да напишете на лист хартия списък с всички неща, които не искате и да го изгорите. Подобен тип ритуал също би могъл да предизвика облекчение.
Заниманието, което практикувате всъщност няма значение, важното е да освободите натрупаната енергия. Ако не можете да останете насаме в някой напечен момент, бърза разходка с нормализиране на дишането, също би могла да свърши работа.
Потискането на негативните емоции не може да ги накара да си тръгнат. Те се натрупват и водят до проблеми за вбъдеще.
3. Променете фокуса си върху това, което всъщност искате
Когато гневът и ядът са налице обикновено се фокусираме прекалено много върху всичко, което не е наред. Смятаме, че решението е да направим списък с всичките си оплаквания. Но назоваването на още проблеми, само ги увеличава. Чували сте за закона за привличането, нали? Той всъщност носи в живота ни повече от нещата, върху които се фокусираме.
Затова е много важно, когато премахнете хормоните на стреса от тялото си, да върнете вниманието си към нещата, които искате. Фокусирайте се по-скоро върху начина, по който искате да се чувствате, вместо върху определен резултат, който искате да постигнете. Въпреки че понякога не изглежда така, вие всъщност сте в абсолютен контрол върху начина, по който се чувствате. А освен това винаги имате достъп до по-добро чувство, стига да сте отворени към това да го получите.
Направете списък на позитивните черти на вашия партньор и го допълнете с нещата, които цените във вашата връзка. След това направете същото и за себе си.
Положителната оценка не е само антидот за гнева, тя ни дава и имунитет срещу бъдещи такива епизоди.
Мислете за връзката си като за банкова сметка. Ако имате достатъчно натрупани положителни авоари един към друг, епизодичните случаи на скарване, няма да развалят баланса в сметката.
Не забравяйте и още нещо важно - вие не сте отговорни за поведението, настроенията и представите на партньора си, можете да поемете отговорност само за своите.
Бихте могли да зададете вибрацията, която имате желание да има връзката ви предварително като знаете как искате да се чувствате. Рядко си даваме сметка, но осъзнатостта има изключително въздействие върху всеки аспект на нашия живот."