Легендарна и млада: носителката на Нобел за мир Малала Юсафзаи на корицата на Vogue

Британското издание на списание Vogue избра за основна тема и корица на юлското си издание най-младата носителка на Нобелова награда за мир, пакистанката Малала Юсафзаи, съобщи Би Би Си.

Изданието публикува обширно интервю с 23-годишната активистка за образование на младите момичета в родния ѝ Пакистан.

View post on Instagram
 

На корицата на списанието главата на Малала е покрита с червен шал, който символизира нейните корени. Тя е мюсюлманка сунитка от пущунския етнос. Малала, която миналата година завърши Оксфордския университет, споделя, че по време на следването се е научила да играе покер и е опитала за първи път храните, предлагани от веригата за бързо хранене "Макдоналдс".

"Бях въодушевена буквално от всичко - от посещението в "Макдоналдс" или от играта на покер с приятелите ми", казва младата пакистанка.

View post on Instagram
 

"Забавлявах се с всичко и във всеки момент, тъй като никога не бях виждала подобни неща". През 2012 г., когато е на 14 г., Малала Юсафзаи е простреляна от талибаните в главата заради кампанията си за образование на момичетата в Пакистан. Две години по-късно тя стана най-младата носителка на Нобелова награда за мир.

По време на следването си пакистанката за първи път попада и в компанията на свои връстници. Дотогава "не си бях общувала с хора на моята възраст, защото се възстановявах от инцидента, пътувах по света, представях книгата си, снимах документален филм - толкова много неща се случиха", разказва младата жена в интервюто за Vogue.

View post on Instagram
 

Но "в университета най-накрая имах време за себе си".Пред Vogue пакистанката споделя, че е близка приятелка с шведската активистка Грета Тунберг, която ѝ искала съвет. "Знам силата, което едно младо момиче носи в сърцето си, когато има визия и мисия", казва тя.

Малала Юсафзаи е едно обикновено момиче от Пакистан. Баща ѝ е директор на девическо училище, а майка ѝ – жена, останала без образование поради догмите на племето, в което израства.

View post on Instagram
 

От ранна тийнейджърска възраст Малала заема активна гражданска позиция срещу ограниченията, налагани върху женската част от населението от страна на религиозни фанатици, пишейки за Би Би Си. Въпреки първоначалните съвети на редакторите да използва псевдоним, тя го прави с истинското си име. Родителите ѝ плътно я подкрепят. Но разгневява местните талибански групировки, за които тя се превръща в основен идеологически враг.

На 9 октомври 2012 г. Малала си тръгва от училище и се качва на училищния автобус. По средата на пътя към дома ѝ талибани спират превозното средство и я застрелват в главата. След стрелбата момичето, което по онова време е едва на 15 години, е откарано в болница в Англия. В съзнание идва шест дни след похищението.

Следват десетки участия в медийното пространство – телевизионни предавания, обширни интервюта за вестници и списания, сред които "Ню Йорк Таймс" и "Гардиън". Момичето дори става корица на легендарното списание "Тайм". Пише своята автобиографична книга "Аз съм Малала", която се превръща в бестселър.
В момента Малала живее заедно със семейството си в Бирмингам, където се преместват, след като е простреляна.