Детската градина - мечтата на всеки родител, която често се превръща в бомба със закъснител
Автор
Весела Георгиева

Детската градина - мечтата на всеки родител, която често се превръща в бомба със закъснител

Всяка майка си мечтае детето ѝ да получи заветното място в държавна детска градина. Ползите са много - ниска такса, сравнително добра кухня (не кетъринг), специалисти и педагози с опит, сравнително добра база - светли помещения, достатъчно пространство за всяко дете, безопасен двор и среда.

През последните години обаче тази мечта за едни се превръща в кошмар за други. Нагледахме се и се наслушахме на тайно направени клипове и записи, от които става ясно, че не целият персонал се държи подобаващо. Както в държавните, така и в частните детски градини и ясли.

Постоянно се чудим как децата успяват да бъдат нахранени с мизерния бюджет, който заведенията получават. Много от детските градини от години се борят с проблеми, които могат да увредят сериозно детското здраве - като мухъл, например.

И на фона на всички радостни и тъжни събития, във времето и пространството се носят едни числа-химери, които би трябвало да се превърнат в реалност. Обещанието на столичните общинари например е, през следващите три години в София да бъдат построени 67 нови детски градини и ясли и да има места за всички деца от 3 до 6 години до края на 2023 г.

А, дано, ама надали, се пееше в една песничка...

Реалността за съжаление често е много по-неприятна и сурова от обещанията.

Обикновено ремонтите започват със закъснение, траят безкрайно дълго време, струват необосновано много пари и често не отговарят на изискванията. Няма да коментирам, че в някои заведения родители се принуждават да ремонтират тоалетни и мокри помещения, непипнати от 30 години, за да не страдат децата им, заради неприветливата и неудобна среда. А подобен ремонт излиза средно от порядъка на 5 хиляди лева. И всичко това при условие, че персоналът - директор и педагози, нямат право да искат от родителите пари на ръка.

Една от най-популярните столични детски градини, добила печална слава през годините, е тази в квартал "Кръстова вада". Нейното строителство продължи повече от 3 години. Кварталът расте със скоростта на светлината, а в него липсва детско заведение. И родителите са принудени да возят децата рано сутрин до други квартали.

Новата детска градина, строена под шапката на 175 ЦДГ "Слънчеви лъчи", продължава да носи проблеми на родителите, пише Lupa.bg.

Родители са сигнализирали за опасни повърхности, недобре закрепени парапети и открити контакти. Нещо, което е меко казано недопустимо. Забавачката трябвало да бъде пусната в експлоатация преди дни, но родителска проверка разкрила неподозирани строително-монтажни дефекти и това спряло старта ѝ, въпреки наличието на Акт 16, издаден неясно как, пише медията.

Родителите обясняват, че са констатирали редица дефекти, систематизирани в 5 категории: опасно за живота, опасно за здравето, невъзможно за ползване, заради дефект; некачествено и грозно; недовършено; разхищение на средства.

"Детската градина е опасна за живота и здравето на деца и персонал! Трябва да се отмени разрешението дадено от ДНСК за този обект и да се изиска нова проверка, до пълно отстраняване на дефектите! Обектът не е завършен и е опасен за ползване!", пишат още заинтерисованите. И прилагат няколко клипчета на проблемите.

И се оказва, че се отпускат едни пари, сключват се едни договори с фирми-изпълнители, правят се някакви ремонти, строи се, но винаги има някакъв проблем. Построеното не отговаря на изискванията и сградата не може да получи Акт 16, ремонтите не са това, което трябва да бъдат...

В много от градините липсва достатъчно персонал, площите не се поддържат адекватно, липсва осветление, а наличната база е от преди 30-40 години. Подобренията се правят основно с пари на родителите - нови щори, нови пердета, шкафове, легла, спално бельо, принтери, дори интернетът се плаща от ротилеската каса. И тогава съвсем резонно възниква въпросът - каква е ролята тук на общината?

За съжаление този проблем не е локализиран само в столицата. Така е в цялата страна.

Миналата година кабинетът отпусна малко над 4,1 милиона лева за строителство и ремонт на 24 детски градини и училища. Средствата трябва да бъдат разпределени между 15 общини и една държавна професионална гимназия. Общините са Банско, Благоевград, Белица, Гърмен, Бургас, Поморие, Айтос, Несебър, Велико Търново, Габрово, Кърджали, Троян, Правец, Казанлък и Свиленград.

Но ние пак си мечтаем. Децата ни да получат заветното място. Нищо, че място могат и да имат, но сграда не. Нищо, че тоалетните не стават и те ще "стискат" цял ден, защото не им е удобно. Нищо. Важното е, че ни си мечтаем. И сме добри граждани. И добри данъкоплатци. И се надяваме един ден същите тези деца да станат добри хора.