Тя бе намерена размазана на тротоара пред дома си, след като сама скочи от 29-ия етаж. Часове след като написа в Инстаграм последните си думи: „Дано този ден ви донесе мир и покой!“ Но какво е станало преди това? Какво е изживявала Чесли Крист, обявена за Мис САЩ през 2019 г.? Всички се питат, а смразяващите подробности тепърва започват да излизат на повърхността.
Сигнали за това, че 30-годишното момиче страда от дълбока депресия, е имало още през март. Още тогава Чесли споделя, че се страхува, че времето ѝ, за да намери смисъл в живота си, изтича. Тя страдала и от тормоза, на който била подложена в социалните мрежи, от коментарите, в които се твърдяло, че тя не е достатъчно красива, за да носи титлата. За тези нейни лични проблеми обаче малцина знаели, близките ѝ и приятелите ѝ били в шок, когато научили за самоубийството ѝ. Да, тя разказала, че разговаря с психотерапевт през 2019 г., за да поддържа духа си здрав. Но само това, сигнал за сериозни ментални проблеми нямало.
А мрачните мисли са били там и са измъчвали младата жена, която била най-възрастната американка с такава титла. Адвокатската ѝ кариера също била рядкост за подобни конкурси. Тя разказала, че малко след като била коронована за най-красивата в САЩ, се появила петиция, с която се искало възрастта за участничките в конкурса да бъде намалена. Сякаш било грях 28-годишна с адвокатска кариера да вземе короната. Заливали я и коментари с критики към твърде атлетичната ѝ фигура... Била принудена да трие неприятните емотикончета под всяка своя снимка в мрежите.
Та питаме се за пореден път – не е ли Чесли Крист поредната жертва на социалните мрежи и вредната среда, която създават? Да, е.
Както и много други хора, и тийнейджъри, и по-възрастни. В коментар за трагичната смърт на адвокатката „Ню Йорк Пост“ пише: „Когато една млада, високообразована кралица на красотата отнеме собствения си живот, е време да третираме технологичните гиганти като тютюневите – да ги назовем, да ги засрамим, да ги съдим.“
„Какво още трябва да се случи? Кой още трябва да умре, за да вземе Конгресът някакви мерки?“, се пита още в коментара. В текста настойчиво се задава и въпросът къде е националният здравен доклад за опасностите, които крият социалните мрежи и се изтъкват високите нива на стрес и безпокойство сред младите хора заради влиянието на Инстаграм, например.
А същевременно знаете ли на кои деца не им е позволено да са в социалните медии? На децата на Марк Зукърбърг...
Ние няма какво да добавим, освен да ви посъветваме – пазете децата си от това вредно влияние. Пазете ги с цената на живота си!
А на Мис САЩ 2019 казваме – Светъл път! Дано горе намериш покой!