Наближава голямото пазаруване, когато ще трябва да си набавим всичко необходимо за празничната трапеза. В разгара си е и времето за избиране на коледните подаръци за близки и приятели, а заедно с това и за обмисляне на разходите ни.
Поскъпването на стоките безспорно ще се отрази на избора и на количеството покупки, които ще направим тази Коледа. Как обаче да ограничим оптимално празничните разходи така че хем да зарадваме близките си, хем и портмонето ни да не остане празно, вижте в следващите редове.
Как да сключите семеен пакт за „ненужни подаръци“ и да спестите излишни разходи през коледните празници?
Прочутият английски финансов журналист Мартин Люис дава отговор на този въпрос. Експертът, който миналата година основа специален сайт за спестяване на пари, по-късно успя да го продаде за 87 млн. паунда. По думите му сега повече от всякога е необходимо да се спре практиката да купуваш на някого нещо, защото очакваш, че и той ще направи същото за теб.
„Повечето от нас имаме постоянно нарастващ списък от роднини, приятели, учители, за които се чувстваме длъжни да подарим нещо. Затова е много здравословно за всички да проведем рано разговор по въпроса и да сключим „пакт за ненужни подаръци“, казва Люис пред Би Би Си. По думите му е достатъчно да обсъдим точно на кого от всички да направим подарък, и то такъв, от който той наистина ще има нужда. Подобен семеен съвет ще ни помогне да избегнем необмислените покупки в последния момент.
Подобно мнение, че е време за водене на откровени разговори между близки за коледните подаръци, застъпва и експертът по въглероден отпечатък проф. Майк Бърнърс-Лий. Те ще бъдат изключително полезни най-вече за онези, които се намират под финансов натиск в момента.
Като съвет той предлага да се определи лимит на разходите. Колкото е по-малък, толкова по-добре. „Ако си организирате таен Дядо Коледа или томбола с всички купени подаръци, всъщност може да бъде по-забавно. Особено ако сте спазили нисък лимит, например от панд, тогава никой няма да бъде губещ. Дори да не харесва това, което е получил, все пак то е било само за забавление“, обяснява Бърнърс-Лий. Специалистът съветва също да се пазят касовите бележки, както и тези, които са получили подарък, да бъдат искрени и да кажат дали наистина подаръка им е харесал. Така, ако той няма да им е нужен, подаряващият ще има възможност да го върне в магазина или да го замени с друго нещо.
Друг добър съвет, който той дава на хората, които искат да похарчат повече за някой по-специален за тях човек, е да му подарят ваучер и така само той да реши какво да си купи.
Същият пестелив подход е добре да се приложи и по отношение на коледната и новогодишна трапеза...
Много хора се изкушават да купуват или готвят неща като печена пуйка или пълнено прасенце, тъй като се чувстват длъжни да направят така или просто искат да блеснат с богата трапеза в социалните мрежи. Но вместо да получат признание, получават след празниците празни джобове.
По думите на експерта достатъчно е просто да заложите на простичко меню, което да е любимо на всички у дома. Добра идея е да включите и малчуганите в готвенето – това ще им даде повече стимул да опитат от нещата, в чието приготовление са участвали самите те, вместо да се тъпчат цял ден и цяла вечер с лакомствата под елхата или в коледните чорапи.
„Една от големите грешки, които хората правят, е, че се настройват да имат перфектна Коледа. Започват да планират всичко, което искат, и след това се опитват да разберат как могат да го постигнат. Моля, не правете това, тъй като вероятно ще надхвърли финансовите ви възможности и в крайна сметка ще ви доведе разочарование“, отбелязва Мартин Люис.
Ето защо съветът му е първо да се определи празничен бюджет и след това да се правят планове.
За него по-важно е хората да отделят време за приятели и близки, с които да си прекарат чудесно, отколкото да се чудят с какъв скъп подарък да блеснат. „Мисля, че споделянето на времето е по-важно от дрехите, с които сме облечени, или храната на масата. Ние сме в криза с разходите за живот, която не се знае колко дълго ще продължи. Затова не влизайте в новата година с дългове. Коледа е един ден – не съсипвайте живота си заради него“, констатира мъдро финансовият експерт.
Друга добра идея, която той споделя, е да надникнем в шкафовете за някой и друг изоставен по рафтовете у дома неизползван от нас подарък или продукт, преди да купим нов.
Ако пък няма как да ги използвате за вашите коледни празници, можете да ги предложите за продажба в интернет. Заради кризата все повече хора се насочват към онлайн магазини за вещи втора ръка – един чудесен начин да подпомогнете празничния бюджет.
Четете още: 5 от най-вдъхновяващите коледни книги за деца