Когато се случи, преживяхме шок. Разделихме се, коментирахме, притеснихме се - твърде близо до нас е, включихме се с помощ, приехме бежанци, приготвихме се за дни без ток и парно, цените скочиха... Една година по-късно там все още падат снаряди. Умират хора. Цената на олиото падна. Идват избори. Пак. И някак си свикнахме с нея. С войната. И идва пролет. Дали носи надежда? Мирът изглежда много по-далечен като перспектива, отколкото преди година. Не мислите ли? Мирът там. И мирът тук - между нас, вътре в нас.
"Една година от началото на пълномащабната руска инвазия в Украйна последиците ѝ в международен план все още се усещат", пише в заглавие на редакционна статия британският в. "Гардиън".
"Десетки хиляди хора изгубиха живота си, включително цивилни, десетки хиляди бяха ранени, а още повече носят психологическата травма на войната", посочва британският вестник.
Според друго британско издание, в. "Дейли мейл", започналата на 24 февруари миналата година война в Украйна завинаги е променила света, който познаваме.
Вестникът посочва, че милиони хора по света се опасяваха от това нещо подобно да се случи, но милиони тогава все още се съмняваха.
"Почти половин милион войници и от двете страни изгубиха живота си, бяха ранени или са в неизвестност, разкъсани от бомби и куршуми на бойните полета, което навява спомени от битките през Първата и Втората световна войни", отбелязва вестникът.
"Войната в Украйна разтърси международния ред", пише в заглавие френският вестник "Фигаро".
Друг френски вестник "Монд" се спира на мирния план на Китай за Украйна. Китайският план съдържа 12 точки, посочва френският вестник. В първите две не се споменава изрично украинската "криза“. Първата постулира, че трябва да "се уважава суверенитетът на всички страни“, а втората, че трябва да "се изостави манталитетът на Студената война“.
Според Китай "сигурността на един регион не трябва да се постига чрез укрепване или разширяване на военни блокове“, което е прикрита критика на самото съществуване на НАТО, коментира изданието.
Третата точка от плана е по-конкретна: "Всички страни трябва да помогнат на Русия и Украйна да работят в една и съща посока и да възобновят прекия диалог възможно най-скоро, за да постигнат постепенна деескалация и след това да се споразумеят за прекратяване на огъня. Китай смята, че е необходимо "подновяване на мирните преговори“, коментира изданието.
Според Пекин няма военен изход от конфликта: "Диалогът и преговорите са единственото жизнеспособно решение на украинската криза". Хранейки малко илюзии за бързо прекратяване на конфликта, Китай "се противопоставя на въоръжените атаки срещу атомни електроцентрали" и смята, че "не трябва да се използват ядрени оръжия", посочва вестникът.
"Трябва да се противопоставим на заплахата или използването на тези оръжия“, се уточнява в текста на мирния план.
Китай също така призовава за "прекратяване на едностранните санкции“, които само "създават нови проблеми“ и за "поддържане на веригите за доставки“, защото "глобалната икономика не трябва да бъде инструмент или оръжие, използвано за политически цели“, цитира френският вестник текста на китайския мирен план.
Светът се промени. Факт. Променихме се и ние.
Беше ни страх. Страхът ни накара да помислим в перспектива. Държавата и общините провериха състоянието на бомбоубежищата. И установиха, че никой не се е грижил за тях през последните години така, както би трябвало...
Мнозина от нас сякаш започнаха да обръщат по-голямо внимание на важните неща. Обърнахме поглед към близките си, към времето, прекарано с тях, почувствахме се благодарни, че нашето небе е чисто и не падат бомби. Научихме се сякаш да живеем една идея по-мъдро и осъзнато. След времето на ковид, войната в Украйна сякаш ни донесе допълнителна доза осъзнатост и мъдрост. Разбира се, имаше конфронтации, коментари, крайни мнения. Но все пак не трябва да забравяме, че истината се ражда в спора.
Разбира се, войната присъства в информационния поток, но сякаш е дискутирана все по-често само от специалистите и медиите. Обикновеният гражданин свикна с новините, идващи от районите на бойните действия, остави ги на заден план и сега се вълнува от други свои си, местни проблеми.
Социалните мрежи кипят, подпалени от други теми. Украинското знаме слезе от повечето профилни снимки. И ако сега се замислите - знаете ли какво се случва в Украйна? Едва ли ще се сетите за актуална информация.
Вниманието ни беше ангажирано с друго събитие - разрушителното земетресение в Турция. Животът продължава. Случват се различни събития.
Новинарският поток се променя. Ние се променяме. И се приспособяваме. До следващото разтърсващо световно или местно събитие.
А войната там продължава. И ако се вярва на специалистите, едва ли ще приключи скоро. Остава ни само да се помолим. За мир. И за едно по-спокойно бъдеще. За тях. И за нас. За всички. Защото войната е гадно нещо. И можеш да го разбереш само, когато сирените завият над главата ти. И няма значение кой е крив и кой прав, когато умират деца, когато умират хора...
И всяко толериране на военния действия, независимо от причината, трябва да бъдат третирани като престъпление срещу човечеството. Всеки от нас трябва да изисква от своята държава да работи в посока на мирно решаване на проблемите. Твърде мъдри и стари сме, като цивилизация, за да толерираме варварското избиване на човешки същества. Без значение на цвят, възгледи и кумири...