Автор
Кристина Кирова

37 години от Чернобил - трагедията, която беляза живота ни

Днес се навършват точно 37 години от аварията, която прерасна в огромна човешка трагедия, в украинския град Чернобил - събитие, което беляза и България, а част от последиците не са разрешени и до сега. В нощта на 26-и април, 1986 г., в 1:23 часа местно време, избухва реактор тип "РБМК-1000". За точния брой на жертвите се спори и до този момент, но най-ужасяващият факт, свързан с взрива е, че хората не само в Украйна, но и в съседните ѝ държави, загиваха и през следващите години. Неслучайно това събитие е определяно като една от най-големите ядрени катастрофи в историята.

Години, десетилетия наред след аварията много хора губят живота си, но не от палмъците, а от зловещите заболявания, чието начало бе поставено в нощта на 26-и април. Последици от замърсения въздух, от радиоактивните дъждове, които заляха и България, има и до днес. Раждат се деца с увреждания за цял живот, други се разболяват от най-страшните болести, заболяванията свързани с функцията на щитовидната жлеза също все повече се разпространяват. Отзвукът от трагедията в Чернобил продължава и до днес.

От 2017 г. на 26-и април се отбелязва Международен ден в памет на Чернобилската катастрофа. А ето как е била поднесена първата информация, постъпила в медиите от Москва, на 29-и април 1986 г:

"Москва, 29 април /ТАСС/ - Както вече бе съобщено в печата, в Чернобилската атомна електроцентрала, разположена на 130 километра северно от Киев, стана авария. На мястото работи правителствена комисия под ръководството на заместник-председателя на МС на СССР Борис Шчербина. В нея влизат ръководители на министерства и на ведомства, видни учени и специалисти.

По предварителни данни аварията е станала в едно от помещенията на 4-ти енергоблок и при нея е била разрушена част от строителните конструкции на корпуса на реактора, той е бил повреден и е имало известно изтичане на радиоактивни вещества. Другите три енергоблока са спрени. Те са изправни и се намират в експлоатационен резерв. При аварията са загинали двама души.

Взети са най-необходимите мерки за ликвидиране на последиците от аварията. Сега радиационната обстановка в електроцентралата и в местността около нея е стабилизирана, на пострадалите се оказва необходимата медицинска помощ.

Жителите от селището на АЕЦ и от трите най-близки населени пункта са евакуирани. Непрекъснато се наблюдава състоянието на радиационната обстановка в Чернобилската АЕЦ и в околността."

Безспорен факт е, че СССР официално съобщава за инцидента, което само по себе си означава, въпреки че в прессъобщението не са били споменати причините за бедствието, броят на жертвите и последиците, че се е случило нещо наистина сериозно. "Трябва да е нещо много сериозно, след като Съветите говорят публично за инцидента", коментира говорителят на Белия Дом - Едуард Джереджиян.

В официалните съобщения в дните след разтърсващата новина, са подадени сведения, че животът на местните върви по старому, а радиоактивните частици във въздуха се разреждат и няма опасност за държавите в близост до Украйна. В Киев, според източници, на 30-и април вече всичко било нормално и не е имало безспокойство. Това е и денят, в който се съобщава за инцидента и във Виена:

"Москва, 30 април/ТАСС/ На Чернобилската атомна електроцентрала продължават работите за ликвидиране на последиците от станалата авария. В резултат на взетите мерки през изминалото денонощие е намаляло отделянето на радиоактивни вещества, а равнището на радиацията в района на атомната електроцентрала и в селището край нея е спаднало.

Измерванията, които специалистите правят с контролна апаратура, показват, че не е настъпила верижна реакция на разпадане на ядреното гориво, реакторът е загасен.

Започнати са работи за изчистване на замърсените участъци в околността, като за тяхното изпълнение са привлечени специализирани подразделения, снабдени с необходимата съвременна техника и с ефективни средства.

Някои агенции на запад разпространяват слухове, че при аварията в АЕЦ били загинали хиляди хора. Както вече бе съобщено, фактически са загинали двама души и само 197 са хоспитализирани. От тях 49 са напуснали болницата след изследване. Предприятията, колхозите, совхозите и учрежденията работят нормално."

На 1-ви май става ясно, че тежко пострадалите са 18 души. Няколко дни по-късно отново се съобщава, че работата по отстраняване на щетите от аварията продължава, като радиоактивността на въздуха намалявала все повече. Взети са мерки и за предпазването на река Припят от възможно замърсяване, а населението, намиращо се в радиуса на 30 километровата зона на АЕЦ е евакуирано. Около 115 хиляди души.

На 5-и май в България във "Вътрешна бюлетина" на БТА е съобщено, че:

"Наблюденията за радиационната обстановка продължават. Усилена и разширена е мрежата за контрол, която непрекъснато дава данни за цялата страна.

В по-голямата част от окръзите няма изменения в нормалната радиационна обстановка, характеризирана със среден показател за страната от 0,015 до 0,025 милирентгена за час.

В някои окръзи беше регистрирано увеличение на радиацията до три пъти. Това увеличение не представлява опасност за населението. Наблюдава се вече намаление на радиацията в точките, където бяха регистрирани изменения. Проверени са всички водоизточници в страната - водата е с нормални показатели.

Общата радиационна обстановка показва, че не съществува опасност за здравето на населението."

От зловещата нощ на 26-и април 1986 г. до пълното ликвидиране на последиците, над 600 хил. души работят по отстраняването на щетите от аварията. Една десета от тях губят живота си, а други остават инвалиди до края на дните си.

Радиацията е засегнала не само горещата точка на трагичния инцидент, но и съседни райони, включително и България. Замърсяването на въздуха засяга около 200 хил.кв.км от територията на СССР. Радиацията във въздуха, породена от взрива на четвърти блок на Чернобилския АЕЦ, се равнява на над 200 ядрени бомби.

Историята на първия реактор приключи на 30-и ноември 1996 г., а централата е официално затворена през 2000 г.

А в България хиляди деца умряха от левкимия, ракови заболявания или се родиха с куп малформации, развалени зъби, бубречна недостатъчност, сърдечни проблеми. Броят на раково болните възрастни в следствие на аварията все още не може да се посочи с точност.

Искахме да публикуваме официалните съобщения на властта тогава за трагедията в Чрнобил, за да се убедите как цензурата е унищожавала с безмилостна ярост човешки животи. HBO наскоро създаде сериал за трагедията, който ясно разказва каквто точно се е случило. Само 37 години от тогава. Научихме ли си уроците за цензурата и фалшивите новини или трябва да загинат още хора?

Сега Украйна е във война. Съобщенията за окупирани атомни електроцентрали от руските военни части кръстосват новинарските сайтове на световните агенции. Във въздуха витае страх и този път май е съвсем основателен.

Казват че историята ни учи не как сме живели, а как да живем. Занапред. Дано уроците да са научени. А дотогава - четете официалните съобщения между редовете. И винаги с едно наум.

Четете още: Изкуственият интелект "убива" стотици професии, кои са най-застрашени