Били ли сте някога докоснати от стрелата на Купидон? Купидон, това сладко малко крилато ангелче, което няма нищо друго освен пелена и изстрелва стрелите си по хора, които се влюбват в първия човек, който им се изпречи.
Кой е Купидон? Според римската митология Купидон или Амур е бил бог на любовта, син на Юпитер и красивата богиня Венера и е бил представен от образа на сладко крилато дете. В легендите на Древна Гърция обаче той е известен като Ерос и е син на Афродита, богинята на любовта и красотата.
Купидон все още е мощен символ на любовта днес, което говори колко непредсказуема може да бъде любовта на моменти. Неговите "оръжия" са известни, а именно стрели, изработени от злато и инкрустирани с диаманти.
Купидон бил надарен със силата да вдъхва любов в сърцата на хора и богове с помощта на омагьосаните стрели, които изпращал с лъка, с който никога не се разделял. Изразът "стрелата на Купидон" е синоним на любов. Ако някой се влюби, може да се каже, че е бил докоснат от „Стрелата на Купидон“.
Винаги в търсене на сърца, изпълнени със страст и емоция, Купидон изпраща една от своите омагьосани стрели към сърцата на хора или божества и така се раждат най-красивите любовни истории на всички времена.
По-малко известна е причината Купидон да носи ангелски крила. Твърди се, че представляват свободата на влюбените, или с други думи, свободата да се разделят и да „политат“ в различни посоки, когато любовта престане да съществува. По принцип той е персонажът, който само задвижва любовната история и толкова.
В други случаи обаче Купидон е изобразяван облечен в броня като тази на Марс, бога на войната, може би за да предложи ироничен паралел между войната и романтиката или просто, за да символизира непобедимостта на любовта.
)
Легендата за Купидон и Психея
"Метаморфозите" на Апулей („Златното магаре“) разказват за ревността на Венера към красивата принцеса Психея, най-малката дъщеря на един крал, която е била известна с красотата си. Тя била толкова красива на външен вид и умна, че хора от всички краища на света идвали да й се възхищават.
Психея често била сравнявана с Венера. Това разгневило богинята на красотата и любовта толкова много, че тя поискала от сина си Психея да бъде принесена в жертва на драконите. Затова, след като я отвлича, Венера моли Купидон да удари сърцето на Психея с една от своите омагьосани стрели, за да я накара да се влюби в най-ужасното същество на света, дракона, който трябвало да я убие. Но нещата вземат неочакван обрат.
Докато Купидон летял над Психея, опитвайки се да я уцели със стрелата в сърцето, сам се влюбил безнадеждно в принцесата. Отправил молба към западния вятър Зефир. Богът на любовта го помолил да заведе Психея в неговия дворец.
)
Купидон започнал да посещава Психея всяка вечер, говорейки с нея, без тя да може да види лицето му. Скоро получила разрешение да се прибере за няколко дни у дома при родителите си. Нейните сестри като я видели толкова щастлива, посели съмнение в сърцето си, че сигурно всяка нощ я посещава някое чудовище, затова не трябва да го вижда. „Насърчена“ от двете си завистливи сестри, Психея се опитала да го види като се прибрала отново в двореца. Тя се доближила до заспалия си съпруг с лампата, но една капка от горещото масло капнала на рамото му и го изгорила. Събуждайки се стреснат, той упрекнал Психея за недоверието ѝ и че е нарушила обещанието си да не се опитва да види лицето му, тогава я изоставил. Заедно с него изчезнал и двореца. Психея тръгнала го търси своя любим по целия свят, преминала през много изпитания и страдания, докато Юпитер не решава да даде на принцесата дара на безсмъртието, като по този начин изпълнява желанието й да бъде с бога на любовта.
Купидон я намерил безжизнена и от любов към нея премахва съня, в който била потънала. Впечатлени от любовта им, Венера и други богове направили Психея богиня. Те се оженили, родила им се дъщеря на име Радост и живели дълго и щастливо.