Автор
Woman.bg

Можем ли да хапваме череши по време на бременността и колко?

Тези плодове са познати на човечеството от хилядолетия преди Новата ера. След дългата зима и напъпилата пролет, когато сезонните плодове и зеленчуци постепенно намаляват и ни оставят без витамини, черешите ни радват със сладост и са истинска витаминозна бомба!

Черешата е богата на полезни вещества, но по време на бременност трябва да си хапваме от този плод по-предпазливо.

Какви са ползите?

Обикновено първите узрели череши се появяват на пазара още през май. Някои сортове узряват по-късно – през юни и юли. Във всички случаи свойствата на плодовете и значението им за организма зависят от състава на черешите. Те съдържат 82% вода и 16% въглехидрати. Има един малък процент растителни белтъчини, а мазнините са нищожно малко – максимум 0,2 гр. на 100 гр. плод.

Въпреки цялата си сладост и привлекателност, черешите са по-малко полезни от вишните. Вишните са по-кисели, но съдържат много повече полезни вещества от сладката и едра череша.

Важно: Този плод е нискокалоричен, така че можете да го ядете, без да се притеснявате за фигурата си. 52 ккал. на 100 гр. продукт е достатъчно ниска стойност, за да си хапвате череши спокойно.

Във витаминния състав на плода надделява витамин А. В малки количества присъстват витамини В1, В2, С, Е, РР. Черешите съдържат прилично количество калций, плюс малко желязо, което се усвоява бързо и лесно при храносмилане. Плодовете са богати на магнезий и фосфор, но най-ярко изразеният минерал в тях е калият. Трябва да споменем и органичните киселини и пектините, а особено внимание заслужават антоцианите – вещества от групата на флавоноидите, които представляват мощни естествени антиоксиданти.

Основното предимство на черешата е нейният приятен сладък вкус, заради който е обичана и от възрастни, и от деца. Можете да ядете плодовете пресни или пък да ги направите на компот, сладко, сироп, дори вино. Черешата не расте в парници, затова е винаги сезонна и дори и само поради тази причина полезна.

Но могат ли бременните да ядат череши? Отговорът е „да“. Можете спокойно да ядете череши, докато очаквате дете, стига да не преяждате с тях.

Йодът в състава на плодовете помага на щитовидната жлеза на родилката да работи правилно, а произвежданите от щитовидната жлеза хормони са важни за формирането на нервната система, костната и мускулната тъкан на бъдещото дете. Желязото в черешите спомага за повишаване на хемоглобина, а анемията е чест проблем на бременните, особено през последните месеци преди раждането. Калият участва в кръвообразуването и обмяната на веществата и предпазва от отоци, така че при отичащи крака шепа череши ще ви повлияе добре. Калцият пък е необходим за минерализиране на костната тъкан на плода, за пълноценна дейност на нервната система и за производство на кръвни клетки.

Магнезият е необходим за работа на нервната система и поддържа мускулния тонус, като не допуска пренапрягане на гладката мускулатура, включително и на матката. Той ни е нужен за здрав сън, за добро настроение, за по-голяма устойчивост на стрес. Витамините от група В са необходими за укрепване на имунитета, както и аскорбиновата киселина (витамин С). Имунитетът на бременната жена е понижен поради естествени и логични причини – прогестронът го потиска, за да бъде запазен плода. При това обаче бременната се оказва по-податлива на простудни и вирусни заболявания.

Колкото са по-тъмни черешите, толкова повече антиоксиданти съдържат. Склонните към алергии бременни обаче ще е добре да наблегнат на жълтите и розови сортове череши, защото те по-рядко предизвикват алергия. Плодът може да бъде полезен срещу сутрешно гадене – ако хапнете няколко череши сутрин след събуждане, възможно е неприятните усещания да намалеят или да изчезнат съвсем.

Благодарение на пектина, пресните череши действат като натурално разхлабително средство и прочистват червата. Тези плодове са полезни при запек и хемороиди, както и при деликатни женски дефекационни проблеми, свързани с бременността.

Черешите имат забележим пикочогонен ефект, поради което лекари препоръчват плода за прочистване на черния дроб и нормализиране на кръвното налягане.

Бременните могат да консумират не само плодовете, но и листата и дръжките – от тях се прави отвара, която влияе добре на състоянието на кръвоносните съдове и сърцето. Черешите се съхраняват добре в замразен вид и могат да ни зарадват като добавка към смути, мюсли или сладолед дори и през зимата. Черешовият сок спомага за прочистване на бронхите и ускорява възстановяването при кашлица.

Потенциална вреда и противопоказания

Из интернет може да срещнете мнения, че черешите могат да ви навредят и да доведат до спонтанен аборт. Това не е вярно. Черешите не съдържат нито растителни аналози на човешките полови хормони, нито отрови. Можете с лека душа да си хапвате тези плодове през всеки етап от бременността. Има едно единствено условие – конкретната жена не трябва да има противопоказания към този продукт.

Противопоказание е например диабетът, включително и гестационният – плодовете съдържат много захари и консумацията им може да доведе до рязко повишаване на кръвната захар.

Ако бременната страда от метеоризъм, подуване на корема и каквито и да било нарушения на нормалното преминаване на газове и екскременти по чревния тракт, по-добре ще е да не яде череши, защото сладките плодове могат да влошат още повече състоянието ѝ.

При киселини също не бива да се ядат череши, защото те ще стимулират отделянето на още повече стомашен сок и евентуално ще нарушат дейността на пакреаса.

При налични алергии е добре да се избягват черешите, особено червените и тъмните. Именно пигментът може да е потенциален алерген.

И най-важното – не прекалявайте! Здрав и небременен човек също може да получи диария и газове, преяждайки с череши. Бъдете умерени!

Надяваме се, че сме били полезни. Ако имате въпроси, свързани със забременяването, бременността, раждането и отглеждането на детето през първите месеци, не се колебайте да ги зададете на missionbaby@woman.bg