Могат да прекъсват, да плачат или да капризничат, а после отново се притискат към гърдата. За такова поведение си има дори специален термин – клъстерно кърмене.
Майките трябва да знаят, че това е нормално поведение на бебето, което се наблюдава през първите три месеца от живота му. То е норма на възрастта.
Бебето увисва на гърдата
Повечето от децата вечер започват да молят за гърда по-често отколкото през деня. Отразява им се умората през деня, или пък го поставяте по-късно да спи и детето може да не си е доспало.
Към това трябва да се прибавят и характерните за децата до 3-месечна възраст проблеми със стомахчетата им. И ще видим, че бебетата имат много причини да висят на гърдата, като с това искат не толкова мляко, колкото утеха и успокояване.
Но има ситуации, при които „замръзването” му на гърдата наистина трябва да притесни майката. Ето при какви случаи:
- Мъничето наддава бавно. За седмица – по-малко от 120 грама
- За едно денонощие бебето пишка по-малко от 12 пъти
- Бебето дълго време не е акало – 7 до 10 дни
- Безпричинно нервничи и плаче
- Спи малко, лошо, тревожно
Майките трябва да се безпокоят при цялата съвкупност от изброените признаци или от първите два-три. При подобни случаи най-често става дума за недостиг на мляко.
Важно! Ако пишкането, ако поведението на бебето са нормални, тогава си отдъхнете и си дайте сметка, че наблюдавате клъстерно кърмете, типично за най-малките бебета.
Случва се бебето да замръзва на гърдата и на 4-6 месечна възраст. Но тук според специалистите не става дума за клъстерно кърмене, а за безпокойство на детето, което пробва да се освободи от тревожността чрез продължително сучене. Например, случва се, когато започват да му никнат зъбки, което изнервя детето.
Защо детето виси на гърдите? Причините могат да са следните:
- Преумора
В този случай е нужно по-добре да следите за ритъма на съня и бодърстване, навреме да го слагате да спи, да му създадете добри условия за здрав сън.
- Търси вниманието на мама
Помнете, гърдите не означават за детето единство храна. Те за него са безопасност и закрила, уют, общуване. Не се страхувайте, че ще разглезите бебето си.
- Колики
Много често срещан проблем през първите месеци от живота. Важно е да не се опитвате да лекувате бебето, а да разберете, че това е естествен възрастов период, който трябва да се преживее.
- Недостиг на мляко
Ако ситуацията при вас е такава, потърсете консултанти по кърменето. През първите месеци бебето расте бързо, но стомахчето му все още не е достатъчно голямо. Поради това бебето с пълно право иска по-често да суче, а задачата на мама е да удовлетвори тази негова потребност.
- Стрес
Ярката светлина, посещение в мола – такива неща могат да предизвикат безпокойство и плач и поради това – увисване на гърдата.
- Бебето е прикрепено към гърдите неправилно
Поради тази причина то не може да суче нужното му количество мляко и се налага често да се поставя на гърда.
Клъстерното кърмене си има както положителни, така и отрицателни страни. Положителните: Бебето може да спи по-дълго след кърменето. Клъстерното кърмене спомага да се съхранява нивото на майчиното мляко, спомага за по-силен контакт с детето й. А детето се успокоява.
Когато видите в това увисване върху гърдата ви не желание на детето да ви тормози, а неговия вик за помощ, ще ви стане по-лесно да приемете това положение. Контактът между бебето и майката става по-дълбок, а това е полезно и за него, и за нея.
Какво е обезпокоителното при вечерното увисване на гърдата?
При лошо захващане на гърдата зърната могат да станат болезнени. Това е уморително и физически, и емоционално. Освен това отнема времето, необходимо за повечето задачи в домакинството.
Но детето е най-важното. Не си струва да си разчертавате график за кърмене и строго да се придържате към него. Когато работата опре до кърменето продължителността диктува детето.
Как младата майка да премине през периода на клъстерното кърмене?
Независимо, че извънредните грижи по детето в първите дни от живота са нормални, невъзможността да се отделя от бебето си може да направи младата майка нервна. Може ли кърменето да се направи максимално комфортно? Ето препоръките на специалистите по тази важна и деликатна област:
Обличайте се с максимално мека и практична дреха – ще се чувствате по-добре. Например удобна пижама или свръх мек сутиен за кърмене, който поддържа, но не притиска гърдите. Кърмете го в стая с телевизор, за да можете нещо да видите. Използвайте времето за кърмене за слушане на приятна музика или аудио книга. Докато детето суче, звъннете на приятелка – тъй като ръцете ви трябва да свободни, използвайте слушалки.
Надяваме се, че сме били полезни. Ако имате въпроси, свързани със забременяването, бременността, раждането и отглеждането на детето през първите месеци, не се колебайте да ги зададете на missionbaby@woman.bg