Но идва момент, когато семейството и майчинството стават много по-важни от перфектния външен вид.
Най-честите пластичнит операции на момичета и жените си правят с цел уголемяване на бюста. Някои го правят много съразмерно и естетично, за други огромният размер е свръх важен. Ето какво е добре да знае всяка жена, която е посегнала към силикона и се готви за бременност:
Ако дадена жена е увеличила бюста си с използване на кръгли импланти с голям размер, то рискът за сериозно отпускане на бюста им по време на износването на детето е значително по-голям, предупреждават гинеколози. При подобни случаи много често след раждането и през периода на лактация се налага допълнителна мамопластика за корекция. Тя включва в себе си преместване и ново фиксиране на имплантите. И чак когато им се наложи такава корекция любителките на пищните бюстове избират нови и най-подходящи за тях ендопротези, показват наблюденията на пластичните хирурзи.
Ако още в самото начало пластичният хирург е направил операцията така, че имплантите да се добре фиксирани, то тяхното увисване, особено откъм подмишницата им, е малко вероятно дори след износването на бременността. Но един от най-важните въпроси при такава сериозна намеса в женското тяло е:
Влияят ли силиконовите импланти върху здравето на бебето по време на бремеността? Отразяват ли се върху качеството на майчиното мляко?
Гръдните импланти се изработват така, че да не се отразяват негативно върху организма на жената. Поради тази причина докато бебето е още в утробата на майката силиконовите гърди не му вредят, твърдят специалистите. Това се отнася както за силиконовите, така и за имплантите с физиологичен разтвор. И все пак, преди да решат, че е време да заченат, те препоръчват на жените с мамопластика да проверят състоянието на своите импланти, за да се налага после да опрят до спешна хирургическа намеса по време на бременността.
Кърмене след мамопластика?
По какъвто и начин да са избрали жените да си извършат уголемяване на бюста, това не би трябвало да води до сериозни затруднения в способността на жената да кърми достатъчно дълго бебето си.
Но все пак наблюденията показват, че най-пълноценен процес на изработване на майчино мляко се осигурява, когато е избран вариантът аксиларно (под мишниците) местоположение на импланта. Това е така, защото при това фиксиране млечните жлези не се засягат по никакъв начин и съхраняват изцяло своята функция.
Ако в хода на операцията са засягат и ареолите, то е важно да се знае предварително и да се обсъди с пластичния хирург как увеличаването на гърдите ще се отрази на лактацията.
За да се избегне появата на мастит заради наличието на импланти в гърдите е нужно да се прилага правилна техника на кърмене на новороденото, както и редовно да се прави специален масаж.
Надяваме се, че сме били полезни. Ако имате въпроси, свързани със забременяването, бременността, раждането и отглеждането на детето през първите месеци, не се колебайте да ги зададете на missionbaby@woman.bg