Той води до изтощаване на емоционално-енергийните и личностни ресурси на човека.
За първи път понятието се появява през 70-те години на миналия век в САЩ. Въвежда го в обръщение психологът Херберт Фрейденберг. Той описва последствията от стреса, който изпитват в процеса на своята работа лекарите. Към настоящия момент този термин се прилага за състоянието, което по-рано биха нарекли депресия.
Емоционално прегаряне или депресия?
Специалистите и досега спорят за това какво е общото и различното между депресията и емоционалното прегряване.
Емоционалното прегряване е свързано с работата, докато депресията е по-широко понятие, засягащо всички страни от живота на човека. Но емоционалното прегаряне е всъщност първи стадий на депресията. За някои от специалистите прегарянето е просто по-мекото название на депресията – на човек му е по-лесно да се съгласи, че е прегрял, отколкото да признае, че е изпаднал в депресия. Но това е разговор между специалистите. Главното за човек, който до неотдавна се е чувствал нелошо, справял се е с задачите, които му е поставял животът, по някакви причини престава да се справя. А сега – да насочим прожектора към родилките.
Раждането на дете и прегарянето
Ще се изненадате вероятно, но за много жени събитието, което ги довежда до емоционално прегаряне, е раждането на дете. То може да ги сполети както в първите месеци от живота на бебето – тогава говорим за следродилна депресия, но може и през следващите години.
В центъра на вниманието е бебето
Бременността по правило е време на надежди и положителни емоции. Особено ако бъдещата майка е здрава. Тя се къпе от вниманието на околните и рисува в мечтите си картина на щастливо бъдеще със своето мъниче.
Но реалността нанася своите корекции. Животът рязко се променя – в центъра на внимание вече не е самата жена, а детето. То сега се нуждае от грижи, от внимание, от емоции. Да отглеждаш едно такова човече – това си работа и то – не от най-лесните. Ако я вършиш добре, давайки всичко от себе си, но не получаваш емоционална и всякаква друга подкрепа, когато ти е много нужна, тогава лесно може да прегориш.
Емоционално прегаряне или мързел?
Ето различни примерни ситуации. Майка с три деца – без мъж, без бавачка, пълна с енергия и оптимизъм, успява да поддържа блог, да спортува без дори и най-малък намек за емоционално прегаряне. Друга – с домашна помощница, с две баби, любящ съпруг и само едно дете, се чувства най-нещастният човек на планетата и мечтае само за това, да може да остави малчо на роднини и безгрижно да се търкаля на слънце на някой екзотичен остров. При втората майка за прегаряне ли става дума или за най-банален мързел? Тези примери са реални.
Всяка майка отговаря по свой начин на този въпрос. Ние всички сме различни, имаме различен енергиен запас, различни изисквания и очаквания. Колкото по-добре се познаваме, толкова по-добре претеглени решения сме в състояние да вземаме и толкова по-малко проблеми ще имаме, нашите близки – също.
Как да разберете дали сте емоционално прегрели?
Раждането на детето, това си е много силен стрес. Толкова силен, колкото и при всяка друга кардинална промяна в живота ни. Способността да се справят със стреса при всички природно е различна. И най-главното – при всеки много и различни са нещата, които се оказват проблемни.
Някои лесно се приспособяват към новия режим, други много трудно. За едни майки ограничението на свободата им практически минава незабелязано, за други – това е истинско проклятие.
Как се диагностицира емоционалното прегаряне?
То не винаги е очевидно за жените, станали негова жертва. Понякога първи бият тревога близките на майката, обръщайки внимание на постоянното изригване на маминия гняв или обратното – странене от общуване и равнодушие към всичко, което доскоро я е радвало и вдъхновявало. Вижте симптомите на емоционалното прегаряне и преценете дали се отнасят за вас:
- Постоянна раздразнителност
- Синдром на хронична умора
- Нарушения на съня – безсъние или обратното – постоянна сънливост
- Рязка загуба или увеличение на теглото
- Чувство за самота
- - Апатия, опустошеност
- Проблеми с концентрация на вниманието.
Всяка ситуация е уникална, затова е трудно отрано да се предположи, кои черти на личността са критични и какво може да стартира емоционалното прегряване.
Кои са в рисковата група?
Ако сте емоционално лабилни. Това ще рече честа промяна в настроението. Вие не успявате сами да се справите с лошото си настроение, имате нужда от външна помощ.
Ако цените вашата свобода като висша ценност и не сте готови да я жертване за нищо на света.
Ако рутината ви се отдава трудно, ако се нуждаете от разнообразни дейности.
Ако сте свикнали да се наслаждавате на живота и да живеете заради собственото си удоволствие, ако вашите желания винаги имат първостепенно значение.
Ако сте перфекционист и се стремите всичко при вас да бъде идеално – редът вкъщи, манекенска външност, разнообразна храна, здравословен начин на живот. Ако се стремите да бъдете идеални едновременно като майка и като пълноценен служител в офиса.
Ако нямате на кого да разчитате, освен само на себе си
Ако вие или вашите близки имат сериозни здравословни проблеми (загуби на близки)
Ако вашето дете има диагноза, изискваща сериозни емоционални и физически, а често и финансови разходи.
Колкото повече от изброените симптоми имат отношение към вас, толкова по-големи са шансовете емоционалното прегаряне рано или късно да почука на вратата ви. Но не си струва да се плашите. Важно е навреме да забележите проблема и да вземете мерки.
Как да се предпазим от прегаряне?
Спомнете си какви занимания са ви доставяли удоволствие и опитайте да намерите за тях място в живота си. Възстановете общуването си с хора, които винаги са били за вас източник на оптимизъм и добро настроение. Ограничете контактите си с хора, които „изпиват” енергията ви.
Преразгледайте приоритети си, ако имате възможност – откажете се от това, което ви отнема най-много време и сили без да ви носи удовлетворение. Сменете си работата или графика на работа.
Обърнете се за помощ към специалист
Помнете! Колкото по-рано осъзнаете проблема и вземете мерки за отстраняването му, толкова по-добре. Да, не всички проблеми могат да се решат кардинално – в живота има много тежки периоди и ситуации. Но винаги можете да подобрите своето положение, съветват психолозите.
Надяваме се, че сме били полезни. Ако имате въпроси, свързани със забременяването, бременността, раждането и отглеждането на детето през първите месеци, не се колебайте да ги зададете на missionbaby@woman.bg