Автор
Woman.bg

Слушането на музика през бременността - бебето я чува и се развива интелектуално

Те дават на детето усещане за спокойствие и сигурност. След раждането звуците на музиката оказват голямо влияние върху психическото и физическото развитие на бебето.

В допълнение към факта, че детето се научава да ходи, говори, пише и чете, е важно да се развият неговите морални качества, фина моторика и координация на движенията, укрепване на нервната система и мускулния апарат. Музиката за развитието на децата е важен елемент от всяко образование.

Ранно музикално развитие

Бременните жени забелязват, че когато пуснат музика, бебето става активно. На една музика децата се успокояват, на друга се движат енергично. И двете са полезни за тях, тъй като е заложена цялата гама от емоции. Въпреки това, тези, които са слушали преобладаващо класическа музика по време на бременността, раждат деца, способни да овладяват качествено различни умения. Такива деца се развиват по-добре физически и психически, говорят по-добре.

След изписването от родилния дом се препоръчва възможно най-често родителите да включват спокойна и красива музика за развитието на детето си. Дори ако родителите на бебето нямат музикален слух това не означава, че е безполезно да развиват в детето си в тази насока.

Ранното музикално развитие на детето настъпва преди тригодишната му възраст. Докато бебето е будно, можете да включвате весела музика. Ако бебето е капризно или плаче, по-добре е да включите тиха мелодия. Още по-добре е, ако мама сама пее. Това е най-добрата и желана музика за едно новородено.

Пораствайки, детето не само слуша музика, но и започва да се движи по нея. Усеща добре ритъма и се адаптира към него. Музиката развива въображението на детето. Постепенно тя предизвиква у бебето не само емоции, но и визуални образи. Детето може да нарисува картина според асоциацията, която е предизвикала тази или онази мелодия.

Заложете на класическата музика

Тя със сигурност трябва да бъде в програмата за развитие на детето ви тъй като възпитава у него естетически вкус. Тази музика се слуша на всяка възраст и при всякакъв социален статус. Класическата музика формира слух за музиката, чувство за ритъм и отличен вкус.

Детето ви трябва да слуша произведения на Моцарт, Шопен, Бетовен, Чайковски, Рахманинов. Децата се научават да различават и възприемат различните настроения на музиката: искряща и задушевна, бунтарска и лирична. По-добре е да редувате слушането на класически произведения със звуците на природата и на народната музика. Например, слушайте дъждовни капки или шума на пороя, както и пеенето на различни птици, шумоленето на листата и пукането на огън. Тези звуци успокояват и приспиват бебето.

Народната музика

Тя запознава детето с културата на неговия народ. Народните песни споделят своята мъдрост и знания за света. Сред играчките детето със сигурност трябва да има музикални инструменти. Например китара, барабанче, синтезатор и други видове инструменти, от които има много в съвременните детски магазини.

Между другото! Първата музикална играчка за бебе е дрънкалката. Тя може да научи бебето да бие в ритъма на музиката от най-ранна възраст.

От двегодишна възраст децата вече могат да запомнят текстовете на песните. Дори и да не ги учите целенасочено, те ще запомнят думите на песента, ако я слушате възможно най-често. Това обогатява паметта и мисловните процеси, както и говора на децата. Следователно музиката е важна и за развитието на речта при децата.

Подходяща е за всеки и е насочена към общото развитие и положителни емоции. Включва голям брой песни, аранжирани народни стихчета и музикални упражнения. Всичко това дава достъпност за развитие дори и на най-малките деца. Тази програма за ранно музикално развитие се отличава с някои принципи: родителите участват в урока, което играе много важна роля; основата на музикалното развитие са подвижните игри с жестове, танци и музициране, тъй като чрез тези методи децата разбират по-лесно музиката; използват се много фонограми, което дава възможност на родителите да организират занимания у дома; използването на традиционен музикален материал, ярък и достъпен, както и на модерни танци. Така се налага изводът, че ролята на музиката в развитието на децата е много важна.

Музиката тренира паметта,

когнитивните и мисловни процеси, повишава мотивацията и успеха в ученето. Установено е, че при слушане на музика мозъчната кора е активна, следователно и човекът е активен. Ранната възраст се различава по това, че залага основните способности на детето в бъдещия му живот, то започва да проявява скрити таланти, личността му се развива активно.

Музиката влияе върху проявата на креативност у бебето. Наблюдава се активно развитие на музикалните способности и социализация на детето, формира се неговата духовна култура. Слушайте музика с децата си, забавлявайте се заедно и се развивайте духовно, емоционално и физически, съветват педиатри.

Надяваме се, че сме били полезни. Ако имате въпроси, свързани със забременяването, бременността, раждането и отглеждането на детето през първите месеци, не се колебайте да ги зададете на missionbaby@woman.bg