Автор
Woman.bg

Умора и сънливост по време на бременност: Защо се появява и как да се отървете от нея?

Умората при бременните жени е чест спътник. Кога неразположенията, сънливостта и умората са най-изразени, как да се справите с такива симптоми – вижте съветите на акушер гинеколози.

Сънливостта може да се появи в самото начало на бременността - понякога дори преди забавянето на менструацията.

През първите седмици често започват:

- постоянно желание за сън - очите буквално се затварят дори през деня;
- замайване, слабост, летаргия;
- болезнени усещания в тялото (понякога температурата може да се повиши);
- главоболие, притъмняване в очите (при понижено налягане);
- усещане за студ в краката;
- силна умора;
- загуба на апетит;
- гадене, понякога повръщане.


Като цяло жената усеща, че има по-малко сила и енергия, иска да лежи в тишина, трудно ѝ е да работи. Сънливостта и умората не се появяват при всички бременни жени, но са често срещани. Понякога симптомите са подобни на тези, които се появяват преди менструация.

Причини за сънливост по време на бременност

Умората се появява главно поради ефектите на хормоните и повишения стрес. По този начин тялото сигнализира на бъдещата майка, че трябва да почива повече, да се грижи за себе си, за да може безопасно да роди здраво бебе. Основните причини са свързани с промените, които настъпват през първия триместър.

В ранните етапи основните причини за умора и сънливост при бременни жени са:

- Образуване на плацентата. Тялото изразходва много енергия за създаването на системата за поддържане на живота на плода. По това време жената постоянно иска да спи;
- Хормонални промени. Под влияние на прогестерона, който е отговорен за поддържането на бременността, кръвното налягане намалява. Оттук - летаргия, сънливост, слабост;
- Желязодефицитна анемия. Бъдещите майки имат рязко повишена нужда от желязо. В този случай са възможни слабост, задух, бледност на кожата;
- Ускоряване на метаболизма. Метаболитните процеси се ускоряват, консумацията на протеини се увеличава, налягането намалява - жената се чувства по-слаба от обикновено, иска да спи по-често.

По-късните етапи

През последните месеци умората и сънливостта се свързват с факта, че жената трябва пълноценно да снабдява тялото на плода. Други причини за умора: високо или ниско кръвно налягане, захарен диабет, повишен емоционален и физически стрес, остри и хронични респираторни заболявания, анемия, токсикоза. През последните седмици бременната жена може да се почувства по-зле поради подуване, както и дискомфорт в гърба, краката и честото уриниране.

Колко продължава това състояние?

По правило началото на бременността се характеризира със силно желание за сън, слабост, повишена умора. През първия, втория, третия триместър състоянието може да се промени - най-често неприятните симптоми стават по-слабо изразени. А някои жени изобщо ги нямат.

Как се проявява умората и сънливостта през първия, втория, третия триместър?

В тялото на бременната жена започват хормонални промени, кръвоносната система и натоварването на сърцето се увеличават. През първите седмици от бременността прогестеронът се произвежда, действа върху кръвоносните съдове и може да понижи кръвното налягане. В тази връзка сънливостта по време на бременност в ранните етапи е най-изразена. До 12-13 седмица тялото се адаптира към промените, когато структурата на плацентата е завършена. През втория триместър благосъстоянието обикновено се подобрява, а летаргията, постоянното желание за сън отслабват и понякога напълно изчезват.

В по-късните етапи състоянието на бъдещата майка може да се влоши отново. Поради голямото тегло на плода и голямото натоварване на тялото ѝ, тя често се чувства слаба, уморена, иска да си легне или да спи. Важно е да се изключат по-сериозните фактори като анемия, прееклампсия и други патологии. Също така е важно бременните да релаксират правилно както в ранните, така и в късните периоди. Следвайте препоръките на лекаря, които ще ви помагат да се чувствате добре.

Как да се справяте с умората по време на бременност?

Още от ранните месеци на бременността е важно да забавите темпото, да се грижите за себе си. Полезни съвети, които ще ви помогнат да се справите с неприятните симптоми и да преодолеете умората: Почивайте, колкото е възможно повече. Лягайте по-често, опитвайки се да повдигнете краката си. Това намалява тонуса на матката, спомага за отпускане, подобрява венозния отлив.

Не се опитвайте да правите всичко по къщата сами – включете съпруга си, роднините си в почистването, готвенето, купуването на хранителни стоки. Спазвайте дневния режим. Логично е, че ако искате да спите, трябва да го направите. Опитайте се да подремнете през деня и да си лягате рано вечер. Яжте правилно. Яжте повече протеинови храни, сложни въглехидрати, зеленчуци, плодове. Сведете до минимум сладкишите и кофеина - след такива продукти състоянието само се влошава. Не се отказвайте да бъдете активни. Леките упражнения и честите разходки на чист въздух ще ви ободрят и ще помогнат в борбата с летаргията и умората.

Елиминирайте стреса. Нервните сътресения не са полезни за вас. В името на бъдещото бебе си струва да се откажете да общувате с неприятни за вас хора, да се натоварвате прекомерно. Магнезиевите препарати и витамини понякога помагат да се справите с умората. Но преди да ги приемете, не забравяйте да се консултирате с лекар.

Кога задължително трябва да говорите с Вашия лекар или акушерка?

Ако сънливостта ви е много силна, не изчезва и не намалява до втория и третия триместър, ако всеки ден усещате абсолютен срив, не забравяйте да насочите вниманието на лекаря си към това. При повишаване на температурата, налягането, при поява на задух, силно замайване, незабавно се свържете с специалист. Също така е важно да уведомите Вашия лекар, ако имате пристъпи на паника, апатия, депресия.

Грижете се за себе си и нероденото си бебе и тогава бременността ви ще бъде по-лека и безопасна!

Надяваме се, че сме били полезни. Ако имате въпроси, свързани със забременяването, бременността, раждането и отглеждането на детето през първите месеци, не се колебайте да ги зададете на missionbaby@woman.bg