Автор
Woman.bg

Бременност след 40: Всичко, което трябва да знаете

Въпреки че сега медицината ви помага да родите здраво бебе на почти всяка възраст, късната бременност крие своите рискове и характеристики – наблюдава се физиологичен спад на репродуктивната функция, наличие на хронични заболявания и други, коментират акушер-гинеколози. Защо не е толкова лесно да заченеш дете на 40+?

Как да забременеете след 40+?

С възрастта броят на жизнеспособните яйцеклетки при жената намалява. Прекрасно е, когато дамата е в репродуктивна възраст и има добро здраве. Но не винаги нашите планове се осъществяват така, както искаме. За съжаление, не е необичайно да възникнат проблеми при планирането на бременност след 40-годишна възраст. Физиологично от този момент нататък репродуктивната функция започва да избледнява - броят на фоликулите намалява, нивото на естрогените постепенно намалява, качеството на яйцеклетките се влошава значително: намалява броят на митохондриите - основният енергиен ресурс на клетката, процесите на синтез на протеини се нарушават, натрупват се генетични сривове.

Ако на 35-годишна възраст около две от осем яйцеклетки са в състояние да произведат жизнеспособен ембрион, след 40 години само една от 16-17 яйцеклетки е такава. Тази статистика се отнася за жени с безплодие.

Освен това рядко има някой, който след 40-годишна възраст да не е развил заболявания, които също могат да попречат на успешното износване на дългоочакваната бременност. Да не забравяме и за мъжете - след 40-те често имат не по-малко здравословни проблеми от жените. Така че от една страна има непреодолимо съзнателно желание да се роди дете, от друга страна, вероятността за успешен изход е значително по-ниска, отколкото само до преди няколко години.

Всичко това е храна за размисъл, която трябва да убеди една жена да планира бременност в по-млада възраст. Обстоятелствата обаче са по-силни от нас и тогава на помощ идват асистираните репродуктивни технологии.

Основните рискове при бременност при 40+

Всичко зависи не толкова от възрастта, колкото от здравето на самата жена. За едни такава бременност ще бъде най-щастливият период, когато бъдещата майка ще изглежда и ще се чувства страхотно. За други нещата могат да бъдат малко по-различни - по-изразена умора, замаяност, сънливост, слабост, склонност към подуване, главоболие, болки в долната част на корема и подуване понякога се присъединяват към обичайните прояви на бременност.

Основният проблем е, че до 40 години много от нас вече имат заболявания, включително хронични. И това може да причини както обостряне на вече съществуващо заболяване, така и проблеми със самата бременност или раждането.

След 40-годишна възраст здравето на жената вече не е толкова добро, колкото в младостта ѝ и е много по-трудно да роди дете. Ако вземем сухата статистика картината не изглежда много розова. Но не забравяйте, че всеки случай е индивидуален и много зависи от вас, от начина ви на живот до раждането и от общото състояние на тялото ви.

Много жени раждат здрави бебета на по-късна възраст и самите те остават здрави. Като цяло рискът от усложнения при късна бременност е 2 до 5 пъти по-висок, отколкото при бременност през 20-30-те години. Поради синдрома на чупливост на хромозомите, водещ до генетични дефекти и хромозомни аномалии на плода, както и поради дисбаланс на хормоните, рискът от спонтанен аборт е три пъти по-висок, а рискът от преждевременно раждане е четири пъти по-висок.

Тези рискове и възможни усложнения трябва да се имат предвид на етапа на планиране и по време на самата бременност. Най-вероятно това няма да ви засегне и след девет месеца лесно ще родите прекрасно бебе. Но за да намалите тези рискове е важно да посетите лекар навреме, да се опитате да водите здравословен начин на живот и да се притеснявате по-малко. Вашето психическо и физическо здраве е ключът към успешна бременност на всяка възраст.

Какво я очаква родилката на 40+?

Обикновено всичко върви добре и раждането на 40+ не се различава от раждането в по-ранна възраст. Но понякога, особено ако една жена има хронични заболявания или просто здравословни проблеми, могат да възникнат някои трудности. Подобна картина обаче може да се наблюдава и при по-млади жени, често това е просто лотария.

Почти половината от ражданията при 40+ се случват с цезарово сечение. Препоръчваме на бъдещата майка да премине професионално обучение преди забременяване, тоест да направи пълно изследване на тялото си, за да се подготви за зачеване, износване и раждане на здраво дете. За да направите това, трябва да посетите акушер-гинеколог, а с препоръка от лекар - и други специалисти.

"Въпреки всичко реших да стана майка на 40+"

Бременността в тази възраст изисква обстоен преглед както на жената, така и на нейния партньор. Веднага след като сте взели такова отговорно решение, незабавно се свържете с репродуктолог. Той ще назначи необходимото изследване за Вас и Вашия партньор и на базата на резултатите ще отчете реалните ви шансове.

Ако вероятността от естествена бременност е ниска, лекарят може да предложи програма ин витро. Няма защо да се страхувате - асистираните репродуктивни технологии вече се използват широко за всички видове безплодие с добри резултати, шансовете за забременяване са по-големи. Етапът на стимулиране на суперовулацията ще помогне да се получат повече яйцеклетки в един цикъл, което ще увеличи шансовете за пълно оплождане и жизнеспособен ембрион.

Раждане на здраво бебе

С помощта на хромозомен скрининг, ще може да се избере генетично здрав ембрион за трансфер в маточната кухина. При необходимост е възможно да се използва донорен биологичен материал. Навременното свързване с клиника, която се занимава с асистирана репродукция и управление на бременност след нея, гарантира внимателното отношение на лекарите и правилните препоръки по време на планирането и по време на деветте месеца на чакане на бебето.

Интегрираният и квалифициран подход ще ви помогне да видите двете заветни ивици на теста за бременност възможно най-рано и да избегнете усложнения на етапа на раждането на дете. Но ако зачеването вече е настъпило естествено, не се паникьосвайте. Бременността не е болест на никоя възраст, така че не е нужно да се навивате предварително и да си рисувате плашещи картини. С голяма степен на вероятност всичко ще бъде наред във вашия случай и след известно време ще станете майка на прекрасно бебе. Дори начинът ви на живот да не е идеален, дори здравето ви да не е най-доброто.

Но не забравяйте да се консултирате с лекар и да държите ситуацията под контрол. Лекарят ще Ви назначи планови изследвания, ще Ви препоръча диета, физическа активност и необходимите витамини и минерали.

Не винаги е възможно да забременеете от първия път. Често се изисква много работа и търпение – както на лекаря, така и на пациента. Въпреки това, тези, които следват всички препоръки, в повечето случаи получават дългоочаквана бременност.

Надяваме се, че сме били полезни. Ако имате въпроси, свързани със забременяването, бременността, раждането и отглеждането на детето през първите месеци, не се колебайте да ги зададете на missionbaby@woman.bg