Автор
Woman.bg

Силна болка в гърдите по време на кърмене - защо и как да я отстраним?

Ето защо жените винаги си спомнят този толкова труден и много отговорен период с топлина и умиление.

Това вълшебно време обаче може да бъде помрачено от внезапната болка, която се появява в областта на гърдите по време или непосредствено след хранене на бебето. Защо гърдата на кърмещата майка боли, каква може да е причината за тази внезапна болка и какво трябва да се направи в такава ситуация?

След раждането на детето започва период на нови усещания за него и майката. За първи път, поставяйки бебето на гърдата си, жената може да почувства болка от сученето на бебето. Кожата около зърното е много тънка и деликатна, а движенията на малките венци са доста интензивни, защото детето се е научило да суче още в утробата.

Жената се страхува

Трябва да се отбележи, че болката продължава само няколко дни и изобщо не означава, че майката има проблеми със здравето си. Такива усещания в началото на храненето са напълно естествени, след няколко дни кожата на зърната се адаптира към новите условия, става малко по-груба и спира да боли.

Ако обаче гърдите все още продължават да болят по време на кърменето дълго време, ако кожата на зърното и около него е променила цвета си, появил се е оток - това е сигурен сигнал да потърсите професионална помощ и да разберете причините за такава патология.

Какви могат да са причините за болките по време на кърмене?

Неправилно прикрепване към гърдата, лактостаза, прилив на мляко по време на храненето, пукнатини в зърната, които се появяват, когато бебето не е правилно прикрепено, храненето не е извършено правилно или по време на никнене на първите зъби, мастит, вазоспазъм, мастопатия.

Много рядко в родилните отделения учат майките как правилно да хранят бебето си. Основната грешка на неопитните майки е захващането на зърното, наречено „ножица“, при което гърдата се защипва силно, боли и кърмата не може да тече свободно, в резултат на което застоява и може да провокира лактостаза. Бебето не покрива цялата ареола. Вместо това само зърното остава в устата му, което е фундаментално погрешно.

По-добре е да храните бебето в легнало положение. Трябва да завършвате храненето, само когато то освободи зърното, в никакъв случай не го откъсвайте по време на сучене. Научете техниките за правилно хранене на новородено, за да изключите тази причина.

Прилив на мляко по време на хранене

Горещи вълни могат да се появят по време на храненето и дори без него. Често този процес е придружен от нарастваща болка в целия гръден кош, която продължава кратко време. Такива усещания са напълно естествени и не вредят на здравето на жената.

Наранявания и пукнатини в зърната. Текущото възпаление на зърната често води до пукнатини, които причиняват много остра болка и дразнене. Това означава, че по време на всяко хранене жената ще изпитва изключително болезнени усещания и освен това незарасналата рана е отличен проводник за опасни инфекции.

Ако гърдите ви болят, трябва да обърнете внимание за наличието на микропукнатини и наранявания по зърната. Не само лекар може да помогне при такъв проблем, но и консултант по кърмене, тъй като такъв специалист може да бъде извикан у дома. Консултантът ще определи причината за болката, степента на увреждане на зърното, ще ви покаже как да нахраните детето и как да лекувате раните по зърната.

Фармацевтичната индустрия днес е доста развита и може да предложи широка гама от гелове, мехлеми и други формули за заздравяване на рани и пукнатини. Възпалената гърда може да се излекува, в зависимост от дълбочината на раната, за период от един ден до три дни.

Има ситуации, когато гърдите болят след хранене, болката е остра, пареща, пулсираща. В този случай има рязко побеляване на тъканите. Зърното става твърдо и реагира с болка на всяко докосване. Такива симптоми са причинени от вазоспазъм на гръдния кош. Появява се в самото начало на храненето, през първите седмици на лактацията.

Няма ясна причина за този проблем. Лекарите посочват няколко фактора, които могат да доведат до вазоспазъм: неправилното прикрепване на бебето по време на хранене понякога се превръща в спусък за развитие на вазоспазъм, постоянното налягане и компресия на зърното допринася за развитието на заболяването, рязък спад на температурата след края на храненето, когато майката не се облича веднага, но е известно време без топли дрехи, изсушаване на тъканите поради често измиване на гърдите с агресивен препарат.

Елиминирането на вазоспазъма може да започне чрез коригиране на прикрепването на детето по време на хранене. Необходимо е да се постигне правилна позиция по време на хранене и правилен захват на гърдите. Кърмещата майка не трябва да се преохлажда.

Млечница по гърдите

Причината за болката може да бъде и заради гъбичките Candida. Това заболяване се нарича "млечница". Можете да го разпознаете по лекия налеп в областта на зърната, както и в устата на бебето. Освен това, при хранене и изпомпване майката изпитва болка, а бебето отказва да яде, неспокойно е и плаче. Ако гъбичките са засегнали не само зърната, но и млечните канали, тогава гърдите болят и след храненето. Това е доста рядко явление, което се появява поради намален имунитет и хигиенни проблеми. Можете да лекувате млечница сами, но лекарят ще го направи много по-ефективно.

Лактостаза

Причината, поради която кърмата се превръща в брашно, може да бъде запушване на млечните канали или лактостаза. При това заболяване една или повече от алвеолите видимо се удебеляват, млечната жлеза става много твърда и гореща на пипане, а телесната температура е нормална. За да се преодолее болестта, изобщо не е необходимо да се отказва храненето, напротив, прикрепването на бебето към гърдата трябва да става още по-често и продължително, така че бебето да елиминира стагнацията на млякото с помощта на сученето. Топли компреси трябва да се правят върху гърдите, за да се облекчи болката.

Внимание! В никакъв случай не правете горещи компреси на гърдите, максималната температура за тази процедура е 40 градуса.

Профилактика

За да може храненето да носи само радост, за млечните си жлези майките трябва да се грижат правилно. Като превантивна мярка трябва да се спазват следните принципи: когато се храните, прикрепвайте бебето правилно, не притискайте гърдите с пръсти, бебето трябва да улови не само зърното, но и почти цялата ареола. Не мийте млечните жлези често, особено с детергенти. Достатъчно е да спазвате обичайната хигиена и да използвате нежни почистващи препарати.

Не използвайте подложки за зърна, те стават място за размножаване на вредни бактерии и източник на гъбични заболявания. Всяко възпаление, което се появява, изисква внимание: намажете го със собственото си мляко или със специални препарати за заздравяване на рани.

Дрехите на кърмещата майка не трябва да са тесни, стегнати и изработени от груби тъкани. Не откъсвайте бебето от зърното внезапно и преждевременно, оставете го само да пусне зърното.

Храненето на бебето е отговорна и трудна задача, която изисква грижи, търпение и мъдрост от майката. Ако гърдата на кърмачка боли, трябва незабавно да се вземат мерки и да не се оставя този процес да се развие.

Надяваме се, че сме били полезни. Ако имате въпроси, свързани със забременяването, бременността, раждането и отглеждането на детето през първите месеци, не се колебайте да ги зададете на missionbaby@woman.bg