Автор
Woman.bg

Сусамовите семена през периода на активното кърмене - истинско вълшебство!

Безопасността на детето за майката е над всичко, а храненето със здравословни продукти понякога крие и риск от алергична реакция при детето.

Колко безопасни са сусамовите семена по време на активното кърмене? На първо място майките трябва да знаят, че сусамовите семена са богати на лесно усвоим калций, така че могат да попълнят резервите си с този ценен микроелемент. Семената съдържат също така витамините A, B, C, D. Това е същият този витамин D, който майката и бебето могат да получат достатъчно от Слънцето главно през лятото. През зимата, с оскъдното слънчево греене, сусамът играе ролята на истински магьосник.

Сусамът съдържа специалната съставка ниацин. Тя е активен регулатор на количеството на органичното съединение холестерол. Благодарение на ниацина, се прочистват артериите и се намаляват триглицеридите и липопротеините в кръвта, което спомага за укрепване на сърдечно-съдовата система на човека.

Ето какво дават сусамовите семена на кърмещата майка:

- микроелементи: калций (укрепва цялата костна система, защитава от няколко вида рак)

- мед (подпомага нервната система, участва в разграждането на мазнините и в метаболизма, укрепва имунната система, участва в създаването на червени кръвни клетки);

- манган (настройва функционирането на мускулната тъкан, формира структурата на опорно-двигателния апарат, поддържа женската хормонална структура, стабилизира мастния слой близо до черния дроб);

- калий (регулира алкално-киселинния баланс на кръвта, нормализира кръвното налягане, участва в протеиново-въглехидратния метаболизъм);

- фосфор (основен елемент в костната структура, участва в клетъчното делене, в енергийния синтез, балансира фосфора и калция);

- цинк (синтезира и разгражда протеините, подпомага усвояването на витамин Е от организма, дълбоко въздейства върху плода по време на бременността, подобрява състоянието на клетките на кожата);

- желязо (участва в обмяната на холестерола, засилва имунната система при среща на организма с вируси и бактерии, подпомага освобождаването на хормоните на щитовидната жлеза, възстановява тонуса на кожата).

- Витамини: А (антиоксидант, укрепва зрението, участва в протеиновия синтез, подмладява кожата);

- B (дава здраве на кожата и косата, на ноктите, укрепва мускулната система, стабилизира нервната система);

- C (защитава от проникване на инфекции в тялото, понижава нивата на холестерола);

- D (подпомага усвояването на калция и фосфора, поддържа здрава костната структура);

- РР (нормализира работата на сърдечния мускул, участва в прочистването на кръвоносните съдове, регулира холестерола в кръвта).

Сусамовото масло възстановява хормоналните нива, регулира стомашно-чревния тракт, укрепва сърдечно-съдовата система, настройва нервната система.

Фибрите нормализират работата на червата, изгарят мазнините и предотвратяват натрупването им, допринасят за ускореното освобождаване на канцерогени, предпазват от появата на рак.

Как майките да използват сусамовите семена ПРАВИЛНО?

Оказва се, че сусамът предоставя много ползи на женското тяло, но може ли да има негативни последици, ако зърнените култури се използват твърде често? Да, наистина има някои противопоказания за употребата на сусамово семе. Трябва да изоставите сусама при заболявания като: тромбофлебит, повишено съсирване на кръвта. Но дори и при такива здравословни проблеми сусамът може да се консумира, след като задължително сте обсъдили това с Вашия лекар.

Възможно ли е прием на сусам по време на кърмене?

Да, да и пак да! Но правилното хранене включва и правилното въвеждане на нови продукти в менюто на кърмещата майка. Как правилно да въведете сусам в диетата си по време на кърмене? Не въвеждайте в храната си няколко нови продукта едновременно - отделете седмица или две за всеки продукт по отделно. Започнете с половин чаена лъжичка сутрин, като следите тялото си и поведението на детето си през целия ден.

По-нататък – по половин чаена лъжичка, през ден, след две седмици можете да консумирате сусамово семе по чаена лъжичка дневно. Когато ядете сусам не бързайте веднага да поглъщате зърната, дъвчете ги старателно, докато се образува каша.

Внимание! По-добре е да се подценява полезността на сусама, отколкото да се преяжда с него. В случай на негативни симптоми при бебето ви, спрете да приемате сусам за един месец.

Хранете се правилно, наблюдавайте поведението на бебето си и бъдете здрави, съветват експерти по детското здраве. Но преди всичко, обсъдете менюто си първо с Вашия лекар.

Надяваме се, че сме били полезни. Ако имате въпроси, свързани със забременяването, бременността, раждането и отглеждането на бебето през първите месеци, не се колебайте да ги зададете на missionbaby@woman.bg