Автор
Woman.bg

Майчина кърма или адаптирано мляко? Вижте всички плюсове и минуси

Но не винаги е възможно младите майки да нахранят пълноценно бебето си - нямат мляко или то не достига, здравето на майката не позволява. А има и майки, които не искат да си развалят моминските форми.

В същото време в магазините продават какви ли не адаптирани млека. Може би не трябва да усложнявате живота си, а просто да преминете към изкуствено хранене? На този въпрос, който си поставят много млади майки, отговаря Надежда Малюкова, педиатър в педиатричната медицинска лаборатория.

Всеки според нуждите

Храненето на бебе през първата година от живота е много отговорна и трудна задача, тъй като не само зарежда тялото на детето с енергия, но и му позволява да расте с бързи темпове. А здравето на вътрешните му органи и системи, техните функции и формирането на имунитет зависи от това колко пълноценна и качествена храна получава то. През първата година от живота си бебето расте много интензивно: до 4-тия месец телесното му тегло се удвоява, а до година се утроява. Такъв бърз растеж и хармонично развитие е възможен само при достатъчно количество хранителни вещества - протеини, мазнини, въглехидрати, витамини и минерални соли. Млякото си остава най-добрата храна за бебето, коментира педиатърът.

Правила за кърмене

Но само, ако е майчиното мляко. Поради анатомични и физиологични особености, способността за смилане на храната при бебетата е рязко ограничена. Следователно кърмата е най-добрата храна за новороденото. Няма аналози, които да отговарят на всички нужди на детето. СЗО препоръчва хранене на бебета до 6 месеца изключително и само с кърма. Защо кърмата е полезна и удобна за хранене: тя съдържа всички витамини, минерали, протеини, мазнини, въглехидрати, необходими на детето. Средно 100 грама кърма съдържат 70 kcal. В млякото има вода и много педиатри са на мнение, че на бебето не е нужно да му се дава отделно вода, защото ще я получава от млякото на майка си.

Кърмата може да се дава на бебето по всяко време на деня и нощта без излишни грижи. Докато адаптираното мляко трябва да се приготви, да се загрее или охлади, да се стерилизира бутилката и зърното ѝ. А някои деца са много нетърпеливи.

Кърменото дете получава антимикробна защита от майката, повишава имунитета си и най-често няма алергии. Тялото на самата жена по време на кърмене се възстановява по-лесно и по-бързо след раждането. Когато кърми, жената произвежда хормона окситоцин, който може да предизвика чувство на радост и спокойствие. Детето само „регулира размера на порцията“ - млякото се произвежда толкова, колкото детето пие с малка „добавка“. Колкото по-често бебето се слага на гърдата, толкова повече мляко се произвежда от майката.

Когато нещо не се получава

„Майчиното мляко не винаги е подходящо за хранене на бебето. Понякога не е достатъчно или изобщо липсва. Разбира се, ако всичко е наред със здравето на майката и само количеството произведено мляко не е достатъчно, тогава това може да се коригира. Има много начини за увеличаване на лактацията - от честото прикрепване на бебето към гърдата, до приемането на билкови препарати. Най-често правилният подход към това ви позволява да храните бебето без да добавяте адаптирано мляко.

Но може да има и различни противопоказания за кърмата, както от страна на майката, така и от страна на бебето. В такива случаи стои въпросът за преминаване на детето на изкуствено хранене. В същото време задължително трябва да запомните всички рискови фактори на такава диета.

Защо изкуственото хранене може да бъде опасно?

Възможно е заразяване на сместа по време на нейното производство, ако технологията е нарушена. Или неспазване на правилата за приготвяне на адаптираното мляко или неговото съхранение, или неправилно боравене с бутилката. Поради трудното смилане на кравето мляко, детето може да развие диспепсия (нарушение на нормалната дейност на стомаха).

При изкуственото хранене има висок риск от алергии. Съществува възможност за непълна адсорбция (прием) на желязо и за развитие на анемия. Изкуственото хранене може да причини диария. Може да доведе до излишък на калциеви, натриеви, фосфорни соли в кръвта или до липса на витамини, особено на витамин С, както и непълноценно съдържание на протеини и мазнини.

Майките на новородени бебета трябва да се консултират по тези проблеми с педиатър или със специалисти по кърменето преди да предприемат, каквото и да е.

Надяваме се, че сме били полезни. Ако имате въпроси, свързани със забременяването, бременността, раждането и отглеждането на детето през първите месеци, не се колебайте да ги зададете на missionbaby@woman.bg