Майчинството е прекрасен период, но за неопитните майки то често се превръща в трудно изпитание. Сутрешно гадене, липсата на сън и денонощните грижи - всичко това ще ви пречи да се насладите напълно на майчинството.
Предлагаме няколко препоръки от опитни майки, които ще ви помогнат да усетите цялото очарование и магията на първата година от майчинството, като същевременно запазите позитивното си настроение и добрите отношения с бащата на детето.
Не се тревожете за бъркотията в къщата
Основният съвет към новите майки е да се отпуснат. Но как да се отпуснете, ако детето не спира да плаче нито за секунда, ако кухнята е пълна с неизмити чинии, а старите дрехи изведнъж ви стават малки?
Независимо от всичко, важно е да се доверите на инстинктите си, да не се разстройвате от мръсните чинии и да разберете, че след известно време ще възвърнете предишната си физическа форма. За младите майки ежедневните стресови ситуации могат да предизвикат паника: детето има обрив, вие и вашият съпруг не можете да решите кой ще спи до бебето, постоянно сравнявате развитието на детето си с други деца и мислите, че те се развиват по-бързо.
Разберете, че преувеличавате мащаба на проблемите, просто се отпуснете. Майка на 5-годишно дете споделя, че е изпаднала в паника заради факта, че мъничето ѝ няма образователни играчки, докато всички деца, които познава, имат: „Помислих си: „Ужас! Детето ми ще израсте инвалид!“ Сега мога само да се смея на това: детето ми спортува и е добре развито за възрастта си. Но тогава мисълта за играчките ме разплака.
Не се опитвайте да правите всичко наведнъж
Ако някой предложи да ви помогне, например да гледа детето ви за няколко часа, да сготви вечеря или да смени пелените на бебето, не отказвайте. Единственият човек, на когото трябва да доказвате нещо е бебето ви, а не свекърва ви, съседите или някой друг. Пример: работеща майка на две деца се опитваше да изработи цялата домакинска работа през уикендите, защото не можеше да ѝ отдели време през седмицата. „До неделя вечерта бях напълно изтощена“, споделя тя. „Имах нужда от няколко часа, за да се отпусна, да се срещна с приятели или просто да отделя време за пазаруване.“
Когато вършите домакинска работа, правете си малки почивки. Отделете малко време за себе си, отпуснете се или просто почетете списание, или книга. Това ще ви помогне да спестите енергия за безкрайните домакински задължения.
През първата година от живота си децата нямат нужда от много неща
Когато купувате неща за детето си, не правете огромни списъци. Бебетата не се нуждаят от много през първата си година от живота - любовта и близостта на родителите, храната, съня, чистите пелени и редовните прегледи – това е всичко, коетоо му трябва. Никакви играчки или най-новите устройства няма да подобрят качеството на живот на детето, само вниманието и любовта на родителите ще го направят.
Запомнете: отношенията ви със съпруга ви ще станат отново нормални
С раждането на дете връзката със съпруга много се променя: ролите, емоционалните и физическите нужди на всеки от съпрузите, отношението към недостатъците на другия, интимният живот. Отношенията ви ще се подобрят, но може би в началото ще се влошат. След 10 часа, прекарани сами с бебето, вие ще искате само релакс и нищо друго.
Ще ви се струва, че с раждането на детето вършите повече работа от съпруга си, защото той не трябва да храни бебето и да спазва необходимия режим. Струва ви се, че животът на съпруга ви се е върнал в предишния си курс, но това не е съвсем вярно. Много нови бащи се оплакват от безпокойство заради новите отговорности, като например финансовото благополучие на семейството.
Вие искате съпругът ви да влезе във вашата позиция, но той иска същото от вас. Вие сте възмутени и разстроени, въпреки факта, че сте се разбрали със съпруга си, че ще се грижите за детето, а той ще печели пари. Майка на шестмесечно дете, казва, че ѝ е било много трудно да се примири с новите отговорности: „Колкото и отзивчив да е съпругът ви и дали сте се споразумели за разпределението на задълженията, вие винаги ще бъдете възмутени, че той тръгва на работа, а вие оставате сама с детето. И това чувство е напълно нормално." Опитните майки казват, че отношенията със съпруга обикновено се нормализират след около година.
Излизайте по-често от къщи
Двумесечното бебе има ли нужда от социално общуване? Едва ли. Вие обаче имате нужда от него. Когато толкова много грижи се стоварват върху вас, изкушението е голямо да напускате къщата си възможно най-рядко. Майчинството ви изолира от хората, но вие трябва редовно да излизате от дома си. Общувайте с други млади майки, обменяйте опит с тях.
Празнувайте първите постижения в живота на детето си
Трудно е да се повярва, че някога можете да забравите първата усмивка или първото бърборене на вашето бебе, но рано или късно това ще се случи. Затова записвайте всички постижения на детето си през първата година от живота му. Направете си семеен албум, запишете първите думички, които детето казва и вашите наблюдения за него. Не пропускайте да опишете и емоциите си.
Когато детето ви поотрасне, можете да си спомните за ранните години заедно. Поставете в албума не само снимки на бебето, но и първите му рисунки - и ще имате мили спомени за много години напред.