На бъдещите майки се предписват специални лекарства, които облекчават бременността и намаляват риска от спонтанен аборт. Дори в ранните етапи на бременността се появяват характеристики, които показват, че може би ще имате близнаци.
Характеристики на двуплодната бременност
Има два вида бременност: монозиготна и близначна. Всеки тип има свои собствени характеристики, които е важно да се вземат предвид при износването на децата. Има два вида такава бременност, всяка със свои собствени особености:
Еднояйчен тип. Женското яйце след оплождането се разделя на еднакви части. В резултат на това бебетата се раждат еднакви: те са от един и същи пол, много си приличат на външен вид, имат сходни характери, а също и еднаква склонност към болести. Това се дължи на съвпадението на набора от гени в тялото на децата.
Двуяйчен тип. За да настъпи този тип бременност е необходимо жената да има две яйцеклетки едновременно, които да бъдат оплодени. Такива деца не са толкова сходни едно с друго, те могат да имат различни черти на характера и различен набор от гени.
Вторият тип бременност е по-често срещан и има различни характеристики. При такава бременност полът на децата обикновено е различен.
Признаци за двуплодна бременност
Признаците за такава бременност са: Токсикозата се проявява много рано, често още в първите дни на закъснението на месечния цикъл. Световъртеж. Раздразнителността е по-силна и се появява рано. Увеличава се способността за откриване на бременност с тест в самото начало. Втората лента може да се появи през първите дни. Скоростта на растеж на корема надвишава нормалното. При даряване на кръв за hCG се отбелязват високи нива. Наддаването на тегло също е по-бързо.
Трудно е да се откроят характерните черти за такава бременност, тъй като те до голяма степен съвпадат с характеристиките на нормалната бременност.
Възможни усложнения
Такава бременност носи по-голяма тежест върху тялото на жената. Признаците на такава бременност са по-остри, отколкото при жените, които носят едно дете.
От усложненията, които възникват в процеса на двуплодната бременност особено чести са следните: Белодробни и сърдечни проблеми. Поради голямото увеличение на матката, работата на тези органи се влошава, така че бременната жена трябва да бъде под строг надзор на специалист. Може да се появи задух. Поради проблеми с белите дробове и сърцето, както и наддаване на тегло, жените изпитват силен задух и им става по-трудно да извършват каквато и да е дейност.
Умора. Възниква по същите причини. Момичетата, които са бременни с близнаци, често нямат енергията да вършат домакинска работа или други дейности. Може да имат и проблеми с отделителната система на тялото. Поради увеличаването на размера на матката може да се появи запек и чести позиви за уриниране.
Поради такива усложнения лекарят, под чието наблюдение е бременната жена, трябва да бъде особено внимателен. Също така самата бъдеща майка трябва да следи състоянието си.
Жените с две бебета могат да родят естествено или с цезарово сечение. Понякога вторият вариант е неизбежен поради неправилното положение на децата в утробата или по други причини.