Автор
Елена Ангелова

Важните знаци: Как и кога трябва да тръгнете към родилния дом?

Деветте месеца, през които носихте детето под сърцето си, са към своя край. Часът X наближава все повече и повече, а вълнението расте. Много майки се чудят кога ще родят и кога трябва да отидат в болницата? 

Невъзможно е предварително да се определи точният час и дата на раждане, освен ако не е планирана медицинска намеса. Обикновено при регистрацията лекарят определя очакваната дата на раждане. Средно бременността продължава 280 дни или 40 седмици, но всяка жена и нейното бебе са уникални. Има много фактори, които влияят върху хода на бременността и нейната продължителност за конкретната жена. За нормална доносена бременност се счита периода между 38 и 42 седмици. 

Какво подсказва, че раждането наближава? 
При доносена бременност предупредителните признаци се появяват 1-2 седмици преди раждането. Повечето жени отбелязват следните признаци: 

• коремът се спуска, става по-лесно да се диша, задухът и киселините изчезват 
• възможна е загуба на тегло от 0,5-2 кг 
• появяват се тренировъчни контракции 
• отделя се слузна тапа с кафяви ивици 
• отделя се коластра 
• “синдромът на гнезденето” се засилва 

Не е задължително всички признаци да се проявят, но вероятно ще забележите някои у себе си. 

Начало на раждането 
Когато бременността протича без усложнения, жената е съветвана да изчака началото на раждането у дома. Ако обаче има индикация да отидете в родилния дом предварително, тогава се издава направление приблизително 1-2 седмици преди определената дата на раждане. 

След като усетите първите контракции, започнете да измервате времето между тях. Ако това не са фалшиви контракции, тогава периодите на почивка между контракциите постепенно ще намаляват. В началото контракциите могат да продължат 5-10 секунди с интервали до половин час. Редовните контракции с продължителност 20-30 секунди на интервали от 15-20 минути са сигнал, че е време да отидете в родилния дом. Започва латентният период на първата фаза на раждането, който продължава 4-6 часа. Докато сте вкъщи, стегнете багажа си за родилния дом (ако още не сте го направили), вземете си душ, подрежете ноктите си, желателно е да почистите лака. Също така е препоръчително да не натоварвате стомаха си с тежка храна. 

Раждането е бавен процес. Средната продължителност на раждането при първескините е от 12 до 20 часа. При много раждали жени раждането продължава от 6 до 12 часа. Бързото раждане продължава 3-4 часа. Ако интервалът между контракциите е 7 минути или по-малко, това означава, че активната фаза на първия етап на раждането е започнала, шийката на матката е готова за разширяване. Ако все още сте вкъщи, трябва да побързате за родилния дом. Приемливо е да изчакате този интервал у дома само ако живеете близо до родилния дом. 

Ако амниотичната течност изтече 

Ако водите ви изтекат преди или в самото начало на раждането, препоръчително е незабавно да отидете в родилния дом. До края на бременността обемът на водата е около 1,5-2 литра. Счита се за нормално водите да изтекат в края на първия етап на раждането, когато шийката на матката започне да се разширява. Водата може да изтече малко (ще забележите това по бельото) или да се излее веднага - това е сигнал, че мембраните са скъсани и е препоръчително бебето да се роди в следващите 12 часа. 

Ако е възможно, препоръчително е да покажете на лекаря пелената или чаршафа, където се е разляла водата, или поне сами да прецените цвета им. Безкръвните и прозрачни води се считат за добри. Най-често след изтичане на водите започва нормално раждане и раждането протича безопасно. 

Опасни признаци, когато незабавно трябва да отидете в родилния дом 
В някои случаи могат да възникнат усложнения по време на бременността, когато е необходима спешна помощ. Обърнете внимание на тези знаци: 

• зацапване, подобно на менструация 
• изтичане или спукване на амниотична течност 
• силна коремна болка 
• движенията на бебето са необичайно силни или слаби, или са спрели напълно 
• силно главоболие, замъглено зрение (или мигащи петна пред очите), високо кръвно налягане и др. 

Ако почувствате някаква друга болка или дискомфорт, не забравяйте да се свържете с вашия лекар или в родилния дом.

Как да стигнете до родилния дом? 
Дори да шофирате перфектно, по-добре е друг да ви закара до родилния дом. Ако раждането е започнало, трябва да се въздържате от седене и да седнете облегнати с възглавници. Също така винаги можете да повикате линейка, която да ви откара до родилния дом. 

Какво да приготвите в чантата за родилния дом? 
Преди началото на раждането е препоръчително вече да сте подредили чантата - за раждането (тя ще бъде много малка), за следродилния период и с неща за изписване. Единственото, от което ще се нуждаете в родилната зала, са чехли, които се перат. Някои родилни домове позволяват да вземете със себе си бутилка вода и мобилен телефон. 

За периода след раждането опаковайте отделна чанта, вашите роднини ще ви я донесат. Ето примерен списък, който може да ви бъде полезен: 

- дамски превръзки (за след раждане или изберете най-големите); 
- бикини (най-добре еднократни, 5-7 броя); 
- хигиенни артикули (сапун, паста за зъби, четка, гребен, шампоан, мокри кърпички и др.) 
- мобилен телефон и зарядно 
- еднократни пелени за новородени (по 7 броя на ден) 
- бебешки течен сапун 
- мокри кърпички за новородени (ако детето ще е с вас) 
- крем за напукани зърна 
- два сутиена за кърмачки 
- 1,5 л бутилка вода, чаша, лъжица, нож и др. 

Можете да проверите списъка с необходимите неща в родилния дом. Също така ще бъде полезно да разпитате приятелки, които наскоро са родили в този родилен дом, да коригирате списъка си. 

За изписването подгответе отделна чанта с неща за бебето (от пелени до шапки и топли гащеризони или други дрехи според сезона). Също така е препоръчително майката да подготви за себе си дрехи за изписване - от бельо до обувки. Тогава вашите роднини няма да се налага да тичат из къщата ви в търсене на нещата.