Автор
Веселина Петрова

Поредното насилие: Агресията се превърна в ежедневие и норма за децата ни

Пореден случай на насилие. Над дете. И то дете със специални потребности. И не е за първи път. Това каза в ефира на Нова телевизия бащата на пострадалото момче от Перник. И забележете - било е тормозено от момиче. Момичетата по принцип трябва да са мили, да помагат, да имат майчински инстинкт, не да се подиграват, да удрят и да издевателстват. Не мислите ли?

Само че ние живеем в свят на обърнатите норми. Децата ни растат в свят на агресия, тогава защо се учудваме, че решават проблемите си и се забавляват, проявявайки жестокост и агресия. Ами те това виждат - на улицата, у дома, по телевизията...

Агресията стана част от живота ни, превърна се в нещо като разменна монета за успех, надмощие. Агресията е в дискотеките, в болниците дори, в детските ясли. Тя замени езика, словото. Тя единствена оцелява в това вълче време. 

У нас агресията е нормално социално явление. Когато нещо не се случи така, както очакваме, ние не се замисляме - просто вдигаме ръка. И не става въпрос само за мъж към жена, но и за пациент - лекар, леличка - дете в детската градина, шофьор към колега на пътя. Бръсненето на глави за назидание се оказа традиция. Боят като средство за превъзпитание не е отживелица. У нас агресията е норма. 

И колкото е клиширано да звучи - да, всичко идва от детството. И от дома. 

"Когато става дума за деца, е добре да не съдим личността им, а само поведението им. Тези поведения говорят за жестокост на агресията. Тя е подкрепена с липса на емпатия от извършителката и наблюдаващите. Всяко такова поведение се корени в живота на човека, който го проявява. Добре е да се поинтересуваме какво се случва в дома на човека. Влиянието вкъщи спрямо децата е решаващо. Моралът не се възпитава само вкъщи, а и в средата, в която живеем", коментира психотерапевтът Ники Марков за Bulgaria ON AIR.

Сега разбирате ли какво се случва с нас като общество - ние отглеждаме жестоки хора, лишени от елементарна емпатия. Хора, които растат и утре от тях ще зависи здравето, животът ни. Хора, които ще ни управляват, лекуват, ще се грижат за възрастните си майки бащи. Или няма да го правят. Защото никой не им е показал, че животът е любов. 
 

Ники Марков коментира, че му е направило впечатление, че момичето агресор от видеото, появило се в социалните мрежи, е имало определен маниер на поведение. 

"Човек не се учи да казва: Гледай ме в очите. За жалост, децата виждат тези неща първо вкъщи. Малко или много и нейният живот е наказан", каза специалистът.

"Децата трябва да могат да правят разлика между добро и лошо, правилно и вредно - вкъщи да го чуват, в училище да го чуват, в обществото трябва да се говори. Ако човек прекрачи границите, трябва да знае, че има последици", подчертава Ники Марков. 

Да, трябва да има. Последици. Както и за онези, които се качват пияни и дрогирани в автомобилите си. И за лекарите, допуснали грешки по невнимание. За всички, които са нарушили правилата. Без последици обществото ни ще се превърне в страшен филм без право на поправителен и без положителни герои. 

Скъпи родители, обичате ли достатъчно децата си? Показвате ли им го? Скъпи мами, ако тате ви бие, ваша отговорност е да си тръгнете и да спасите детето си от вредната среда. Скъпи специалисти, ваша отговорност е да помогнете, когато видите, че в едно семейство има проблем. Скъпи учители, вие сте част от процеса. Дори да не ви се иска. Когато пушите пред входа на училището давате лош пример. 

А примерът е всичко. Той е отговорност. Той е доказателство, че да си от "добрите" не е само задължение на малките и младите, а на всички нас. 

Иначе и този случай ще се забрави. Ще потъне в информационния поток. Битият бит, животът продължава. Това ли искаме?