Легенди за девета планета на Слънчевата система съществуват още от времето на древните шумери - според изчисления на астролозите от 3-6-ти век пр. н. е. в нашата система има тайна планета, чиято обиколка около Слънцето отнема около 300 години.
Съвременните учени потвърдиха твърдението на древните астролози - хипотетична масивна транснептунова планета се намира извън орбитата на Плутон. Хипотезата за съществуването ѝ беше изказана на 20 януари 2016 г. от астрономите от Калифорнийския технологичен институт - Константин Батигин и Майкъл Браун. Астрономите от НАСА обаче са уверени, че всъщност обиколката на въпросната планета (нека да я наречем X) около Слънцето все още е малко по-дълга от посочените 300 години и варира от 10 000 до 20 000 земни години.
През 2024 г. японски астрономи изчислиха как трябва да изглежда и къде трябва да се намира мистериозната девета планета, която астрономите по света търсят в продължение на осем години. Според проучване, публикувано в списанието "Астрономически вестник", анализът на аномалиите на пояса на Кайпер показва, че трябва да търсим планета, подобна на Земята, чиято орбита е силно наклонена към еклиптиката.
Обърнете внимание, че съществуването на деветата планета е предсказано чрез анализиране на смущенията, изпитани от ледени тела от така наречения пояс на Кайпер - широк регион от пространството отвъд орбитата на Плутон. Изчисленията показват, че планетата се върти около Слънцето на разстояние 20 орбити от Нептун, масата ѝ е от 1,5 до 3 пъти по-голяма от тази на Земята.
Поясът на Кайпер съдържа астероиди и се смята за лабораторията на нашата Слънчева система. Косвеното доказателство, че би могло да има такава планета, е това, че Плутон и Нептун имат по-скоро яйцевидни, отколкото кръгли орбити, и че траекториите им са много по-различни от тези на всички други планети. Затова учените подозират, че би могло да има скрит обект, който им оказва гравитационно и друг тип влияние.
"Това е ледено копие на Земята, на него едва ли ще има живот. Но тъй като регионът отвъд пояса на Кайпер все още остава неизследван, не можем да кажем, че там със сигурност няма живот", обясняват учените.
Астрономите Патрик Ликавка от японския университет Киндай и Такаши Ито от Националната астрономическа обсерватория на Япония успяха да наложат ограничения върху характеристиките на планета Девет, което трябва да улесни нейното търсене в бъдеще.
За да разберат причината за наблюдаваните аномалии на пояса на Кайпер, учените проведоха компютърни симулации, използвайки гравитационния проблем на n-тялото, и показаха, че тези аномалии в разпределението на телата са добре описани от присъствието на планета, подобна на Земята, на голямо разстояние от Слънце, което ги предизвиква с привличането си.
"Използвахме широкомащабни изчисления, за да покажем, че наличието на потенциално съществуваща планета, подобна на Земята, може да обясни четири основни ограничения в далечния пояс на Кайпер", отбелязват изследователите.
Учените обясняват, че планетата е в сянка и поради тази причина не може да се наблюдава. Според астрономите тя има наклонена равнина спрямо Слънчевата система с около 30 градуса.