Автор
Елена Ангелова

В споровете между партньорите НЕ се ражда истината, освобождават се само гневът и обвиненията

Партньорите разбират без думи състоянията си и усещат от разстояние, ако нещо се случи с любимия човек. Следователно хармоничните отношения между партньорите се основават на искреното общуване, на умението да бъдеш откровен със себе си, на контакта с емоционалните преживявания и съпричастността.

Вероятно всеки човек поне веднъж в живота си си е задавал въпроса: „Защо в едни семейства царуват любов и просперитет, а в други кавгите не стихват?“, „Защо конфликтът между бащи и деца не се случва на всички?“ , „Защо някой има късмет в любовта, а някой не?“ Отговорите ще бъдат различни. Причините често се крият в проблемни роднини, неверни мъже, безчувствени жени, нещастна съдба и много други.

Емоционалната връзка

Всъщност произходът на щастието или нещастието във взаимоотношенията е много по-дълбок. За да ги видите, трябва да разберете, че има постоянен обмен на енергии между хората, които са в тясна емоционална връзка. Тези потоци могат да се прехвърлят от един партньор на друг както като топли чувства и преживявания, така и като чиста негативност. Във всеки случай единият дава на другия само това, което има.

Например, човек, който изпитва гняв и раздразнение разбира, че партньорът му няма да хареса „това, което има“ и започва да сдържа емоционалните си импулси. Тогава всичко неизказано и неизразено се потиска внимателно. Но напрежението расте и рано или късно скритите чувства избухват. Само че вече не под формата на открит диалог, а под формата на негодувание и враждебност. Просто защото се е натрупала негативна енергия.

Двама души, които са привързани един с друг, можем да си представим като два скачени съда, между които непрекъснато циркулира енергия. Колкото по-тясна е връзката, толкова по-интензивен е обменът. Това обяснява факта, че има партньори, които могат да разбират без думи състоянията си, да почувстват, че нещо се е случило с любимия човек, дори ако той е далеч.

Ако във всеки от съдовете има положителни чувства, тогава обменът на енергия се извършва свободно и в двойката цари хармония. Това се отнася не само за любовните отношения, но и за отношенията с родители, деца и други близки. Те също обменят енергийни потоци. Какво се случва обаче, ако единият или двамата партньори изпитва дискомфорт, но не изразява чувствата си по никакъв начин? Това може да бъде причинено от трудности при изразяване на собствените чувства и разбиране на чувствата на партньора, от страх да не нараните другия с вътрешните си импулси, страх от откритост и много други.

Но каквото и да се крие зад това? Общото е, че човек вкарва негативизма и негодуванието в себе си, в съда си. Налягането в него се увеличава, енергията започва да тече в другия съд и той също започва да кипи. Ако напрежението не може да се разреди конструктивно, възниква експлозия.

Ярки примери за това са семейните конфликти

В тях никой не се опитва да намери истината, а само да убоде другия по-силно. В безкраен поток от обвинения и обиди топлите чувства и желанието да се промени нещо към по-добро изчезват.

Ако единият от партньорите потиска гнева и раздразнението, тогава другият възприема тази емоция като своя и също заема враждебна позиция. Колкото повече единият потиска чувствата си, толкова повече се ядосва другият. В този формат на взаимодействие и най-балансираният човек може да започне да се държи агресивно или истерично. Ако и двамата партньори потискат чувствата си, напрежението нараства и в двата съда. И рано или късно свързващата тръба между тях се спуква. Обменът на енергии изчезва и емоционалната връзка между хората също изчезва.

Неизразените емоции имат най-негативно значение в отношенията родител-дете

Потиснатите емоции на родителите се отразяват на децата. Дори родителите да не казват нищо за възникналите трудности, детето усеща напрежението и автоматично го приема лично. Проблемното дете – това е просто дете, което разтоварва напрежението, натрупано у него в семейството.

Следователно хармонията в отношенията се основава на откритата комуникация, на способността да бъдеш честен със себе си. Да имаш добър контакт със собствените си емоционални преживявания и желание да разбереш и приемаш чувствата на другия. Дори незначителните разногласия не трябва да се пренебрегват. Те ще се превърнат в „голям проблем“, който ще бъде много по-труден за решаване. По-добре е да седнете на масата за преговори, когато за първи път възникне напрежение, а не когато вече не може да се говори. Не се затваряйте в себе си и не се обиждайте. Негодуванието ви пречи да се вслушвате в истинското значение на думите.

В спора НЕ се ражда истината, а се освобождават гневът и обвиненията

Няма начин да разберете чувствата на партньора си и да му кажете за вашите. Не трябва да контролирате чувствата си, това ще доведе до още повече напрежение. По-добре е да ги споделяте и да общувате открито. В крайна сметка, ако не направите това, вашият партньор никога няма да разбере защо се чувствате зле.

Всеки човек е отговорен само за съдържанието на собствения си съд

Отговорен е за само за енергията, която внася във връзката. Той не може да контролира емоциите на другия - това не е негова територия на отговорност. Единственото изключение са отношенията с малките деца, които поглъщат и отразяват автоматично емоционалните състояния на възрастните.

Ако чувствате, че собственият ви съд се пълни с негативни преживявания, по-добре е да не чакате до експлозията. Навременният контакт с квалифициран специалист ще ви помогне да разберете източниците на напрежение, да намерите градивен отдушник на негативната енергия.

И да запазите емоционалната си връзка от разрушаване.

Източник: b17.ru