Някой беше казал: „Няма значение какво казва човек, важното е какво прави“. Този човек очевидно не е имал деца, които се учат на взаимоотношения чрез вербалните взаимодействия между родителите си и близките си.
Саркастични ли сте с брачния си партньор? Вашите деца също ще бъдат саркастични. Но има и по-малко очевидна територия. На пръв поглед невинни фрази, които хвърляте към партньора си, обаче са ужасно вредни за децата ви, които ги чуват, защото те ще говорят по същия начин. Позволявате ли си изблици на гняв? Те също ще избухват. Използвате ли нецензурен език? И вашите деца също ще използват нецензурни думи. Вижте за какво НЕ трябва да се говори пред децата:
Прекалено си чувствителен/а
Всъщност никой не трябва да казва на никого какво може и какво не може да чувства. Тази фраза има лошо послание. „Такъв израз обезценява чувствата на партньора ви, като например кой/коя сте вие, че да се обиждате?!“, казва Кимбърли Хершенсън, семеен терапевт в Ню Йорк. - „Но това са вашите чувства, никой не може да ви каже, че се чувствате „погрешно“.
Не ми пука
„Ако вашият партньор поиска вашето мнение или съвет, а вие му кажете „Не ме интересува“, това означава, че не ви интересува какво има да ви каже“, казва Хершенсън. Има по-фини начини да съобщите, че мислите различно от него или че сте сигурни, че разликата между китайската и тайландската храна за вечеря е минимална, защото а) и двете кухни са отлични, б) след толкова труден ден ще бъдете благодарни на всеки, който е донесъл готова храна за вечеря.
Аз съм зает/а
В днешно време хората могат да бъдат ужасно самотни, въпреки всички най-нови технологии, които им позволяват винаги да поддържат връзка. „Като кажете на партньора си, че сте заети, докато все още си чатите или си проверявате имейла, той ще се почувства още по-самотен“, казва Хершенсън. Децата чуват това и разбират, че изобщо не сте си скъпи един на друг.
Трябва да спортувам, защото...
Дори ако наистина трябва да свалите няколко килограма, тези фрази могат да повлияят на начина, по който децата ви ще възприемат собствените си тела, казва д-р Фран Уолфиш, психотерапевт и автор в Бевърли Хилс. „Ако вашето дете чува от вас всеки ден, че сте „дебел“, то може да придобие навика да не се приема и безмилостно да критикува тялото си. Няма нужда да внушавате този модел на поведение на децата си.“
Казах ли ти?
Никой не харесва тази фраза. Джонатан Р. Бенет, брачен консултант и автор, обяснява: „Може да изглежда безсмислено да напомняте на партньора си, че вие сте били прави, а той е грешал. Но това казва на децата следното: основното е, че аз съм правият/та, а нашата обща кауза е второстепенна“.
Видя ли какво направи?
Този израз означава, че грешката е някакъв космически, глобален проблем, въпреки че като цяло това не е така и звучи много грубо. „По-добре се фокусирайте върху това как да поправите тази грешка, така че всички да бъдат щастливи. В крайна сметка грешките се правят с тази цел - за да можем да се поучим от тях.
Нищо не правиш
„Ако обвинявате партньора си, че не прави нищо вкъщи, значи вие самият сте твърде зает човек, нямате време да се грижите за къщата“, казва Бенет.
„Децата, които прекарват много време у дома може да мислят, че партньорът, който допринася за семейството по други начини, като например работа до късно, не прави достатъчно за семейството, щом не „прави нищо“ за дома.“
Източник: womo.ua