Има хора, които притежават способността да надникват отвъд времето – едни се допитват до мистериозните карти Таро и древните руни, други тълкуват по небесната карта. Но има и един неочакван пътеводител, който може да ни изненада със своите впечатляващи предсказания. Става дума за киното.
Някои филмови творби се оказват смайващо проницателни, създавайки образи и сюжети, които години по-късно оживяват в действителност. Подбрахме 8 забележителни заглавия, чиито пророчества ще ви оставят без думи със своята смразяваща точност. Това не са просто филми – те са пътешествия във времето, което ще ви накарат да се запитате къде свършва фантазията и къде започва реалността.
"Интерстелар"/Interstellar (2014)
Да си припомним легендарния филм на Кристофър Нолан за космическите пътешествия в чест на на невероятния Матю Макконъхи, който навърши 55 години на 4 ноември. В историята Земята страда от глобалните климатични промени и за да спасят цивилизацията, учените планират да населят потенциално подходяща планета от далечна галактика с човешки ембриони, като преминат през "червеева дупка", открита близо до Сатурн.
За да визуализират космически обект, който изкривява пространството и времето, създателите на филма включват екип от астрофизици в продукцията, които могат само да интерпретират изображението му - преди това не беше възможно да се получат надеждни изображения. Когато пет години след излизането на Interstellar се появиха първите снимки на черна дупка, се оказа, че прогнозите на научнофантастичния филм са много близки до реалността.
Като цяло проектът е пълен с невероятни кадри на междугалактически пейзажи със спиращи дъха гледки. Пригответе се, докато гледате, ще се почувствате като истински корабен пилот, който поема на опасна мисия за спасението на човечеството.
Interstellar - Back in Theatres.
— Interstellar (@Interstellar) October 8, 2024
IMAX Exclusive Limited Engagement on December 6, 2024.
Tickets on sale November 7, 2024.
Read more here: https://t.co/FfXIgwyvIt#Interstellar pic.twitter.com/WxH10j52H2
"Специален доклад"/Minority Report (2002)
Научнофантастичният екшън на Стивън Спилбърг е базиран на едноименната история на Филип Киндред Дик. Полицейският капитан Джон Ендертън, в чиято роля се превъплъщава Том Круз, притежава таланта да предсказва и предотвратява престъпления, преди да се случат. Този метод става възможен благодарение на "прорицателите" – специално обучени екстрасенси, които виждат бъдещето на хората предварително.
Филмът ни пренася в 2054 г., в свят на смели и фантастични технологии, които между впрочем стават реалност в наши дни много по-рано, отколкото е показано във филма. Сред тези тогавашни "фантазии" са системи за управление на компютри чрез жестове и електронно търсене в бази данни – технологии, които днес се използват чрез безконтактни контролери и очила за виртуална реалност. Във филма виждаме и безпилотни автомобили, които някога изглеждаха като научна фантастика, но сега плавно се вписват в ежедневието на 21-ви век. Лентата е красноречив пример за това с каква удивителна скорост границите между въображение и реалността се размиват.
Evening viewing recommendation? Watch MINORITY REPORT (2002) in our Technothrillers collection on @criterionchannl! Steven Spielberg’s masterful Philip K. Dick adaptation is a visually dazzling neonoir mash-up of philosophical inquiry & sleek pop thrills. https://t.co/21ZJURAgY3 pic.twitter.com/Kq260ZXlGB
— Criterion Collection (@Criterion) October 2, 2023
"Тя"/Her (2013)
Лос Анджелис в близкото бъдеще. Тиодор Туомбли - в ролята Хоакин Финикс, е объркан, сантиментален човек, който си изкарва прехраната като пише трогателни, интимни писма от името на други хора. След края на дълга емоционална връзка, той е заинтригуван от иновативна операционна система с вграден изкуствен интелект, избира женски глас за нея и започва редовна комуникация с новата си електронна приятелка. Така в живота на Тиодор, под формата на ведър женски глас (Скарлет Йохансон), се появява "Саманта", която се оказва проницателна, чувствителна и изненадващо забавна. С течение на времето Тиодор се оказва пленен от остроумието, шегите и характера на програмата, което предизвиква дълбоки чувства между човека и изкуствения интелект.
Днес скоростта на развитие на AI е невероятна, така че започването на смислен разговор с компютър вече не изглежда като невъзможна идея. Освен това, с пробива на известния ChatGPT все по-често потребители търсят съвети от изкуствения интелект и дори споделят проблемите си с него, водейки дълги диалози. Самият филм, в допълнение към неочаквания край и точната прогноза за бъдещето, е похвален за невероятната си визуализация.
"The heart's not like a box that gets filled up, it expands in size the more you love." #HER pic.twitter.com/6BQ2BYYR8j
— Her (@herthemovie) January 12, 2014
"Зараза"/Contagion (2011)
Нека се отдалечим за момент от прогнозите за технологичния прогрес и да поговорим за бедствия. Филмът разказва за смъртоносен вирус, който се разпространява агресивно, когато влезе в контакт със замърсен предмет. Болестта постоянно мутира, а глобалната пандемия води човечеството към невиждан хаос. Хората губят вярата си за намирането на лек, а цели страни са обхванати от глобална паника.
Напомня ви за нещо, нали? Филмът върна популярността си през 2020 г. заради пондемията от COVID-19 и зрителите започнаха да поглеждат назад към сюжета на проекта, сравнявайки го с това, което се случваше около тях. Интересно е, че създателите засягат изключително актуални теми, които се сбъдват 9 години след излизането на филма - необмислени покупки и запаси от храни в магазините, дезинформация в медиите за ваксините и хода на заболяването и дори причината за болестта - човек, ухапан от прилеп в Китай, се оказаха поразително подобни.
Gwyneth Paltrow in Contagion (2011) pic.twitter.com/6LNKkbe2HJ
— 📽 (@fiIlmography) April 8, 2023
"Имаш поща"/You've Got Mail (1998)
Джо Фокс и Катлийн Кели са собственици на две конкуриращи се книжарници, борещи се за клиенти и правото да продават едни и същи продукти в съседство. В същото време и двамата са в интернет, където общуват в анонимни чатове с непознати - Катлийн с потребителя "Ню Йорк-152", Джо с - мистериозната "Продавачка". Както може да се предположи, героите кореспондират помежду си, без да знаят, че в действителност са заклети врагове и бизнес съперници.
Оказва се, че филмът е предвидил появата на онлайн запознанствата - въпреки факта, че популярните приложения за запознанства отдавна се отдалечиха от концепцията за анонимна комуникация, потребителите никога не могат да бъдат сигурни кой седи от другата страна на екрана. Освен това поведението на човека насреща в онлайн комуникацията може да се окажее съвсем различно от това в реалния живот – и не винаги в положителна светлина.
you’ve got mail (1998), dir. nora ephron pic.twitter.com/by8csDiTpt
— cinesthetic. (@TheCinesthetic) April 10, 2024
"Шоуто на Труман"/The Truman Show (1998)
Филмът разказва за премерения живот на Труман Бърбанк, изигран по незабравим начин от неподражаемия Джим Кери, без да знае, че цялото му съществуване е 24-часово риалити шоу с наети актьори. Героята всеки ден ходи на работа в застрахователна агенция, получава поща, общува с нелюбимата си жена и мечтае да пътува, като междувременно всичките му ежедневни действия се показват на телевизионните екрани на милиони зрители. Постепенно Труман забелязва странностите, които го преследват, и, потресен от ситуацията, възнамерява да избяга от изкуствения град.
Филмът може да се нарече сатирична комедия, засягаща сериозната тема за личната неприкосновеност и рисуваща дистопична картина на човек под постоянно наблюдение. Прогнозната сила на проекта се крие във факта, че през 1998 г. форматът на програмите в реално време беше абсолютно неразработен, но след няколко години получихме истински бум на предавания, проследяващи ежедневието и отношенията между обикновените хора. Тук може да се направи и аналогия със социалните мрежи - в съвремието всеки потребител гледа другите, живеейки живота си от екраните на компютри и смартфони.
"Самотните стрелци"/The Lone Gunmen (2001)
Сериалът разказва историята на трима теоретици на конспирацията от "Досиетата Х". Като върли фенове на подобни теории те разкриват най-лудите правителствени интриги, премахват информационните конкуренти и в търсене на истината правят всичко, за да извадят всичко скрито наяве.
Съвпаденията с реалността в този филм са доста трагични - шест месеца преди терористичната атака от 11 септември 2001 г. излиза историята на "Самотните стрелци", разказваща за нападатели, които се опитват да отвлекат самолет и да го взривят в Световната търговски център. Съвпадението на обстоятелствата не може да не е ужасяващо, тъй като същността на проекта се крие единствено в теоретичното предположение за реалността на лудите хипотези. За съжаление, едно от тях се сбъдна, принуждавайки зрителите да гледат отново злополучния епизод със смразяващ ужас и влънение.
(just started watching)
— Lee Elliot 🌍 (@Interactions247) September 21, 2024
The Lone Gunmen
2001 ‧ Sci-fi ‧ 1 season#NowWatching
Pilot episode ....
It's only taken me 23 years pic.twitter.com/huHunE9cOS
"Бог от машината"/Ex Machina (2014)
Още една дискусия на авторите по темата за роботите, които пуснаха корени в ежедневието ни днес. Главният герой е програмистът Калеб, който получава покана от шефа си да тества в експеримент, базиран на теста на Тюринг. Същността на преживяването е, че героят ще трябва да прекара една седмица в къща, откъсната от цивилизацията, сам с реалистичния изкуствен интелект Ава. Нейната задача е да убеди Калеб в способността си да чувства и разбира собствените си емоции, а не просто да обработва входящата информация.
В киното има много фантазии за въвеждането на механични хора в обществото, но никога досега не сме били толкова близо до създаването на наистина реалистични модели, които са неразличими от хората. И въпреки че никой от тях все още не е преминал теста на Тюринг (може би това е за добро), осведомеността и интелигентността на някои от разработките са невероятни.
.@ExMachinaMovie wins for Best Visual Effects #Oscars https://t.co/dg9dci2IgQ pic.twitter.com/NfaBiAnhPT
— Deadline (@DEADLINE) February 29, 2016