Автор
Кристина Кирова

Д-р Галена Великова пред Woman.bg за тайната на "Шестте емоции" и хореографията в любовта

Тя е от онези дами, които вървят смело в живота с финес, решителност, красота и знания. Тя е дипломиран юрист, но и преподавател по стандартни, латино танци, жури в Dancing Stars и лицензиран международен съдия по танци. Разбира се, във впечатляващата ѝ история можете да видите и думата "шампион". За нея няма тайна в най-стария начин за изразяване на емоции, първото изкуство, което позволява освен да покажем на света кои сме, но и дори да излекува тялото и душата ни. Днес имаме удоволствието да си поговорим с д-р Галена Великова, която ще ни разкаже и за авторския си метод "Шестте емоции", който е в основата на семинара ѝ на 24-ти ноември в София. Ето какво сподели тя специално за читателите на Woman.bg:

- Здравей, Галена, в днешния забързан свят често не успяваме да обърнем специално внимание на психиката си и на нашия храм – тялото. Какво би казала на всеки, който се сблъсква с това и за магията на танца, която може да излекува душата ни?

- Както твърди популярната латинска поговорка „Здрав дух в здраво тяло“, много е важно поддържането на добро физическо и психическо здраве, дори и да мислим, че е лукс да отделяме време за такива неща в динамичния свят, в който живеем. Доброто физическо здраве може да помогне за подобряване на нашето ментално благополучие и обратно. Така че, да, много е важно да се грижим за двете страни. Психиката ни засяга начина, по който мислим, как се чувстваме, как тялото ни реагира и как в крайна сметка действаме. Грижата за нашето психично здраве ни помага, наред с други неща, да идентифицираме нашите чувства и мисли, да разберем как се отнасяме към другите и да правим здравословни избори.

- Къде е мястото на любовта и на танците в душевното здраве – имат ли допирни точки?

- Танцът е най-старият начин за изразяване на човешките емоции и се смята за първата форма на изкуство, появила се на нашата планета. Има моменти, в които думите не са достатъчни, за да изразим това, което чувстваме и тогава танцът се превръща в перфектния израз на нашите мисли и емоции. Любовта от друга страна е като танца. Можеш да знаеш отлична хореография, да я изпълняваш перфектно и да намериш партньор, който да познава същата хореография и който изцяло да следва познатите ти стъпки. Можеш да приемеш партньора, да усетиш неговите движения, да го последваш, той да те последва и заедно да създадете уникална танцова, или житейска хореография. И в танца, и в любовта човек автоматично се освобождава, игнорира табутата, преодолява опасенията си и чрез езика на тялото разказва истории, които думите не смеят или не могат да предадат.

- Как започна твоят личен път към себе си – към опознаване на тялото и връзката между танца и...всичко?

- Жаждата за изследване на нови хоризонти още от времето, в което бях дете, е неутолима и често мисля, че няма да ми стигнат няколко живота, за да се потопя във всички нови области, които искам да изследвам. Без да научаваме нови неща, времето би спряло. Танцът винаги е бил моята любов. Занимавам се със спортни танци от 8-годишна възраст с основна цел да печеля купи и медали и после моите ученици да побеждават в състезания. През всичките години съм чувствала терапевтичните свойства на танца върху себе си и върху другите и така се зароди идеята да ги развия, разработвайки методика “Шестте емоции” по танцова терапия.

- Разкажи ни повече за „Шестте емоции“ и семинарите, които започваш съвсем скоро...

- В следствие на големия интерес към авторския ми метод “Шестте емоции” започвам семинари в София. Принципът на “Шестте емоции” в танцовата терапия e мощно средство за самоизразяване и емоционално изцеление, подпомагайки физическата активност и психическото здраве. Техниката, която се използва, е свободното изразяване на емоциите чрез танцово-автентично движение. Използвайки движението като връзка между съзнателното и несъзнателното, танцовата терапия ни дава възможност да изведем на повърхността дълбоко забравени емоции. Целта е да стигнем до разбиране на себе си и да осъзнаем връзката между тялото, ума и душата. Важно е изследването на себе си с водач - тялото ни.

- Какво се случва с тялото и ума ни само в рамките на един танц?

- На първо място танцът променя структурата на мозъка, произвеждайки увеличено количество хормони на щастието – ендорфини. Също известно е, че по време на стрес, тялото освобождава хормона кортизол. Изследвания показват, че танцът го регулира и потенциално ни предпазва от дългосрочен стрес. Като цяло танцът се свързва с подобряване на предаването на мозъчни химически невротрансмитери, потенциално забавяне на умората, повишаване на концентрацията и предлагане на антидепресивни ползи. Второ, танцът подобрява физическите способности, натоварвайки и развивайки всички мускулни групи. Освен това танците са в голяма помощ и на тези, които искат да отслабнат. Трето, много разнообразни са и психологически ползи: подобряване на самооценката и самочувствието и намаляване на тревожността; преодоляване на емоционални борби като раздяла, хранителни разстройства, самота; подобряване на човешките взаимоотношения; намаляване на риска от падане при възрастни хора и следователно повишаване на тяхната увереност и независимост; увеличаване на сигналите към мозъка ни: „чувствам се добре“, включително сигналите за еуфория, релаксация и спокойствие.

- Въпрос с нотка предизвикателство: Ако можеш да опишеш съвременната жена с танц, какъв би бил той и защо?

- Бих сравнила жената с showdance или fusiondance, които са съчетание от всички стилове танци и техники. Ролите на съвременната жена са многобройни и всички еднакво важни. Предизвикателството за нас е да се справим с всички роли отлични и всекидневно.

Семинарът на д-р Галена Великова ще се проведе на 24-ти ноември в София, а ако се включите в нашия giveaway, можете да спечелите двойна покана за събитието.