Автор
Ева Григорова

Защо да живеем разделени с любимия? Експерт разкрива изненадващите ползи за щастлива връзка

Съвместният живот е една от най-важните стъпки във всяка връзка. Колко добре се сливате в едно цяло често предопределя други големи промени като брак или отглеждане на деца.

Но за по-възрастните двойки има друг привлекателен модел на връзка: да живеят разделени, но заедно – известно още като LAT (Living Apart Together).

Ново проучване установи, че двойките, които живеят разделено, имат повече ползи за психичното здраве отколкото необвързаните хора. Изследването анализира данни от над 15 000 британци на възраст между 60 и 85 години и установи, че макар LAT връзките да не носят повече ползи за психичното здраве от брака, хората, които излизат от такива връзки, имат по-малко негативни последици за психичното си здраве в сравнение с двойките, които се развеждат или напускат общ дом.

Логан Юри, която е директор по науката за връзките в Hinge и експерт в Netflix поредицата "The Later Daters", споделя пред Business Insider, че забелязва как тази тенденция процъфтява.

"Те казват: 'Имам си дома подреден както искам. Ти имаш твоя дом подреден както искаш. Защо да не сме в дългосрочна връзка, без да живеем заедно?'"

Не става въпрос само за логистика. Според Юри животът разделени, но заедно има множество предимства – особено за по-възрастните двойки.

Разширява кръга от потенциални партньори

Ако сте спокойни с идеята да живеете в отделни домове, това може да разшири възможностите ви за срещи. Можете по-лесно да се справите с различията в социалния живот или хобитата, живеейки независимо, вместо да се опитвате да намерите някой, който напълно да съответства на начина ви на живот.

Юри казва, че това е привлекателно за по-възрастните хора. Когато сте по-млади и искате да създадете семейство, "търсите някой може би със същата религия, същия начин на живот, същото образование."

Но за по-възрастните двойки, които не планират да отглеждат деца заедно, тези изисквания често са по-малко важни. Разделният живот позволява на всеки да живее в собствения си свят – което може да е благотворно за някои връзки.

Не се налага да правите толкова компромиси

LAT дава възможност на двойките да продължат да живеят както искат, с допълнителното предимство на романтичната връзка.

Авторите на проучването заключават, че по-възрастните жени вероятно ще имат най-голяма полза от тази договорка. Жените често поемат повече домакинска работа в брака или съжителството, затова "може би имат повече за печелене от LAT отколкото по-възрастните мъже" чрез по-голямата автономност, пишат те.

Юри казва още, че е логично по-възрастните жени да са привлечени от LAT. Нейните изследвания показват, че по-възрастните хора обикновено имат "по-силно чувство за себе си" от по-младите. Тя добавя, че по-възрастните хора споделят за по-удовлетворяващ сексуален живот, защото познават по-добре телата си и могат по-лесно да изразят какво искат.

Познаването на себе си също прави по-трудно правенето на компромиси, независимо дали става въпрос за споделяне на спалня или хранене със същите ястия. "Хората са свикнали по своему", казва Юри. "Те са по-малко гъвкави и имат свои начини да правят нещата."

Юри казва, че по-младите двойки са като стартъпи, които растат заедно, докато по-възрастните двойки са по-скоро като сливания на компании. "Сливанията са до известна степен трудни, защото всяка страна си има свой отдел човешки ресурси, свой изпълнителен директор", казва тя. "Може да е трудно да се слеят".

Отделните домове може да са точно това, от което се нуждаят зрелите двойки, за да запазят своята независимост, без да жертват радостта от споделената любов. И може би най-хубавото е, че няма "правилен" начин да имаш връзка – важното е да откриеш модела, който работи най-добре за теб и твоя партньор.