От 7 до 10 октомври бяха обявени последователно победителите за Нобеловата награда 2024. Церемонията по награждаването ще се проведе днес, 10 декември, в памет на годишнината от смъртта на нейния основател, шведският бизнесмен и изследовател Алфред Нобел, който си отива от този свят през 1896 г. Също така от 7 до 10 декември бяха проведени поредица от събития за представяне на победителите и обсъждане на тяхното изследване и принос към човечеството.
Наградите ще бъдат връчени в Стокхолм, Швеция, от крал Карл Густав за Там ще бъдат раздадени наградите по физика, химия, икономика, литература и медицина, докато наградата за мир се връчва няколко часа по-рано в Осло, Норвегия. През седмицата различните победители участват в Нобеловата седмица, която се състои от различни публични събития, където те представят своите изследвания и кариерата им бива призната. В деня на церемонията те ще произнесат реч при приемането на наградите си и ще получат емблематичния златен медал с бюста на Алфред Нобел, както и парична награда от 11 милиона шведски крони, равняващи се на 1,1 милиона долара.
Историята на Нобеловите награди
При смъртта си Алфред Нобел постановява в завещанието си, че състоянието му трябва да се използва за награждаване на тези, които "са допринесли най-голяма полза за човечеството" в областите, в които самият Нобел е работил: физика, химия, физиология или медицина, литература, икономика и мир.
След дълъг процес на организиране и оценяване на кандидатите, първите награди в негова чест са връчени през 1901 г. и са се превърнали в световен феномен.
Къде да гледате церемонията по връчване на Нобеловите награди 2024?
Церемонията по връчване на Нобеловите награди ще бъде излъчвана чрез официалните канали на самата награда: nobelprize.org и официалните ѝ социални мрежи: Facebook, X, YouTube и LinkedIn.
Кои са носителите на Нобелова награда през 2024 г.?
Физика: Джон Хопфийлд и Джефри ХинтънХопфийлд от Принстънския университет и Хинтън от Университета в Торонто получиха наградата "за фундаментални открития и изобретения, които позволяват машинно обучение чрез изкуствени невронни мрежи", според Нобеловия комитет.
И двамата са използвали инструменти от физиката, за да поставят основите на ИИ, като разработват методи, които позволяват на машините да се учат чрез изкуствени невронни мрежи. Това позволява на машините да имитират човешки функции като памет и учене.
Химия: Дейвид Бейкър, Демис Хасабис и Джон Джъмпър
Бейкър, изследовател от Университета във Вашингтон, получи наградата за работата си: "Изчислително проектиране на протеини"
Докато Демис Хасабис и Джон Джъмпър и двамата изследователи в Google DeepMind, получиха наградата за работата си върху предсказване на протеиновата структура с помощта на ИИ, използвайки система, наречена AlphaFold2, която е способна да предсказва структурата на почти 200 милиона протеина, практически всички известни протеини. В резултат на това сега е много по-лесно да се разбере антибиотичната резистентност.
Литература: Хан Канг
Корейската писателка е призната като единствената жена, получила Нобелова награда тази година, за "нейната интензивна поетична проза, която адресира исторически травми и разкрива крехкостта на човешкия живот".
Най-известното ѝ произведение в световен мащаб е "Вегетарианката" (2007), образец на богато и сложно писане, вариращо от поезия до романи, поради което тя се смята за една от най-влиятелните литературни фигури на своето поколение.
Медицина: Виктор Амброс и Гари Рувкун
Амброс, изследовател от Университета в Масачузетс и Рувкун от Харвард са признати за откриването на "микроРНК и нейната роля в пост-транскрипционната регулация на гените". Тяхното откритие показва, че тези молекули представляват съществен механизъм за контрол на гените и тяхната роля е фундаментална за диференциацията на клетките и тяхното изменение, което може да доведе до рак.
Икономика: Саймън Джонсън, Дарон Аджемоглу и Джеймс Робинсън
Джонсън и Аджемоглу от Масачузетския технологичен институт и Робинсън от Университета в Чикаго представят изследване за формирането на икономически и политически институции и тяхното положително влияние във формирането на просперитета на нациите и намаляването на неравенството между тях.
Тяхната работа анализира политическите и икономически системи, използвани от европейските империи в техните колонии от 16-ти век нататък и как те са работили за благосъстоянието на техните население. С този анализ те обясняват защо разликите в просперитета продължават и как институциите могат да се променят.
Мир: Оцелелите от атомните бомби
Нобеловата награда за мир признава японската организация Нихон Хиданкьо, съставена от оцелели от атомните бомби в Хирошима и Нагасаки и признава тяхната борба срещу ядрените оръжия, с цел премахването им в световен мащаб, благодарение на техните свидетелства за трагедията, случила се през 1945 г.