Според китайския календар през 2025 г. Новата година се пада на 29 януари. Сега ще ви разкажем как отбелязват празника в Поднебесната империя, какви традиции спазват и в какво вярват.
На датата на второто новолуние след зимното слънцестоене в Китай празнуват празника Чундзие или Нова година. По това време в продължение на две седмици в страната започва масова сезонна миграция - всички местни жители посещават роднини или отиват на почивка. Много чуждестранни туристи се опитват да се включат в забавлението, тъй като много добре знаят колко ярък, цветен, шумен и невероятно привлекателен става Китай по това време.
Шаманката, ясновидка и астроложка Казета Ахметжанова ни разказва как се празнува пролетният фестивал тук и какви традиции спазват местните жители.
Как се появява китайската Нова година
Според местни документи един от древните китайски императори, който се възкачил на трона преди повече от 4000 години, задължил народа си да се поклони на небето и земята. Този ден станал начална точка на първия лунен месец в източния календар. Това е основната версия за произхода на празника. През 1911 г. обаче страната приема Григорианския календар, така че Китайската нова година започва да се нарича Пролетен фестивал.
На практика 1 януари почти не се празнува в Китай. Търговските центрове и витрините на магазините са украсени в крак със съвременния свят, но няма шумни празненства и забавления. Но към февруари страната се преобразява: започват да работят шумни панаири с много празнични стоки, навсякъде се чува шумът от петарди, клаксони, фойерверки, централните улици са украсени с червени фенери.
Между другото, по време на новогодишните тържества в Китай всеки турист трябва да е готов за постоянните експлозии на петарди, тъй като местните жители вярват, че шумът прогонва злите духове от града, както и червеният цвят, който е водещ сред останалите. Китайците вярват, че той пречи на демоничните същества да се приближават до хората.
Китайска нова година: знамения, традиции и обичаи
Няколко дни преди празника градовете и къщите се почистват. Ритуалът за пречистване от натрупаните негативни емоции и отрицателна енергия е много разпространен в Китай. Вярва се, че чистотата и редът ще „пометат целия лош късмет“ и ще донесат късмет.
Къщите се украсяват както отвън, така и отвътре, като задължително се използва „защитният“ червен цвят, за да се отблъснат злите духове. Много често, за да подсилят защитата на домовете, китайците използват звънящи камбани.
По време на празника много хора отиват на централния площад или в храма, където са поставени големи камбани, за да ги ударят лично и по този начин да „унищожат“ всички лоши неща.
Според местните митове по този начин хората плашат древното същество, наречено Ниан, което се храни с животни, зърно, а понякога дори с човешко месо. След като веднъж разбрали, че то се страхува от червения цвят, огъня и шума, китайците направили всичко възможно, за да попречат на зловещото същество да съсипе всичко на празника.
Китайският пролетен фестивал винаги е костюмирано зрелищно шоу с танци на дракони. На последния, петнадесети ден от Новата година, в страната може да се види грандиозният Фестивал на фенерите.
Както за много хора, така и за местните жители новогодишната нощ е семеен празник, който повечето хора се опитват да прекарат в лоното на домовете си, но напоследък стана модерно да се празнува в предварително резервиран ресторант.
Когато става въпрос за традиционни подаръци, практичните китайци често си подаряват пари в червени пликове, за да привлекат късмета и да има финансов просперитет у дома.