Автор
Ива Петрова

Нови разкрития от тайните досиета на Кенеди и българската следа, която можеше да промени историята

В свят, обсебен от конспирации, понякога истината е по-странна от измислицата. Последното разсекретяване на архивите за убийството на Джон Ф. Кенеди разкри шокиращи детайли, които хвърлят нова светлина върху една от най-големите загадки на 20-ти век – и неочаквано включва българска връзка.

Нови разкрития от архивите

На 18 март 2025 г., следвайки заповед на президента Доналд Тръмп, Националният архив на САЩ публикува над 80 000 страници с документи, свързани с убийството на Кенеди. Историци и любители на конспиративните теории се потопиха в морето от дълго пазени тайни, разкриващи сложната геополитическа паяжина, обграждаща трагедията от 22 ноември 1963 г.

Един от най-затрогващите моменти идва от видеозапис с Жаклин Кенеди, записан непосредствено след трагедията в Далас. В него първата дама, с треперещ глас споделя: "Продължавах да повтарям, 'Джак, Джак, какво става?'" Това интимно свидетелство ни напомня за човешката страна на трагедията, отвъд политическите интриги.

Израелската връзка и съветските предупреждения

Новите документи повдигат въпроси относно международните измерения на убийството. Появяват се доказателства за напрежение между Кенеди и Израел относно ядрената програма Димона – президентът е настоявал за инспекции, докато Израел е отказвал. В един от документите се споменава Рубен Ефрон, служител на ЦРУ с връзки с Мосад, който е проверявал пощата на Осуалд.

Съветският съюз също се появява в досиетата. Меморандум на ФБР от 1963 г. разкрива, че Москва е скърбяла за смъртта на Кенеди, но се е страхувала, че убийството му може да предизвика война. "Те вярваха, че това е преврат на ултрадесните," отбелязва източник, изразявайки опасения, че това би могло да спре преговорите и да предизвика атака срещу Куба.

Българската следа – пропуснатото предупреждение

Сред хилядите страници се открои и неочаквана българска връзка, която би могла да промени хода на историята. БНТ откри впечатляващи писма, подписани от информатора Сергей Черноног, в които се споменава и българка на име Бисера Асенова.

Според документите, още на 9 август 1963 – цели три месеца преди фаталния изстрел в Далас – в София е получена информация за планирано покушение срещу американския президент. В писмо от 1976 г., Черноног пише:

"До Руския посланик в посолството на СССР във Вашингтон с копие до британския посланик в американската столица

Скъпи г-не,На 9 август 1963 година в София - България - консулът Василев ми нареди да предам тази информация на американското правителство. Г-н Василев - консул в съветското посолство ми даде тази информация за Лий Харви Осуалд на 14 август 1963 година. Г-ца Бисера Асенова - приятелка на консула дойде в моята стая и ми повтори, че Лий Харви Осуалд е наемен убиец и ще убие президента Кенеди".

Още по-шокиращо е, че Черноног твърди, че е предал информацията на американските власти. На следващия ден, в кола на американското посолство на летището в София, той информирал вицеконсула Блекшир, че Осуалд планира да убие президента. По-късно, на 19 август, вече във Вашингтон, Черноног докладвал на секретните служби, дори предупреждавайки, че след убийството Осуалд също ще бъде ликвидиран – пророчество, което се сбъдва.

Най-тревожен е отговорът, който получава: "Казах, че Осуалд има оръжие. Да го проверят. Но директорът ми отговори - ти също можеш да имаш оръжие, какво от това, ако Осуалд има".

Кой е Сергей Черноног?

Информацията за тайнствения информатор е оскъдна – политически емигрант от бившия Съветски съюз с американски паспорт. В своите писма до ФБР, 13 години след убийството, той се оплаква от тормоз от агенти, които "пускали газ, за да предизвикат амнезия".

А коя е била Бисера Асенова, българката, която се е опитала да предотврати едно от най-значимите политически убийства в историята? Това остава загадка, която тепърва ще бъде разгадавана.

ЦРУ и неясните мотиви

Други документи показват, че ЦРУ е следило отблизо Осуалд дълго преди Далас. Новите разкрития описват пътуването му до Мексико Сити през септември 1963 г., където се е срещнал с кубински и съветски шпиони – всичко под зоркото око на агенцията.

"Той е бил обект на дълбок интерес за ЦРУ," споделя Джеферсън Морли от JFK Facts в интервю за BBC. Архивите разкриват и подробности за "Операция Мангуста" срещу Кастро и опасенията от 1963 г. за живота на Осуалд, които даласките полицаи са игнорирали.

Докато новите досиета не разкриват доказателства за втори стрелец или директна чуждестранна намеса, те предлагат пъзел от предупреждения, пропуснати възможности и геополитически интриги от времето на Студената война – включително и неочакваната българска следа, която добавя нов пласт към една от най-големите мистерии на 20-ти век.