Автор
Ива Петрова

Цветелина и Цветанка: Двете българки, участвали в мащабната руска шпионска операция

Българските гражданки Цветелина Генчева и Цветанка Дончева са участвали в сложни операции за наблюдение на различни хора. Припомняме, че още шестима други българи очакват присъди в Лондон за ролите си в шпионаж за Русия.

Полицията описа мрежата като "изключително сложна" операция, която застрашава животи. Трима се признаха за виновни, признавайки, че са знаели, че работят за Русия, докато други трима бяха осъдени този месец след процес в Олд Бейли, след като не успяха да убедят съдебните заседатели, че не са знаели.Групата е била ръководена от чужбина от Ян Марсалек, първоначално от Австрия, който е бил бизнес ръководител в Германия и се е превърнал в руски разузнавателен актив. Целите на групировката включволш журналисти, които са разследвали руския шпионаж. Един от тях, Роман Доброхотов, каза пред BBC, че вярва, че Владимир Путин в крайна сметка е отговорен.

Разследване на BBC проследи и потвърди самоличността на още две жени, които са участвали в шпионажа.

Мистериозната служителка на летището

Г-жа Генчева, която живее в българската столица София, е използвала работата си в авиационния сектор, за да получи лични полетни данни на хора, които са били мишени на групировката.

Шпиони са проследявали хората в самолетите и са били настанени на съседни места, приближавайки се толкова близо, че да виждат какво се пише в мобилните телефони на мишените им, в един момент дори идентифицирайки ПИН код за телефон, принадлежащ на журналиста Роман Доброхотов.

Г-жа Генчева е била част от екип, изпратен в Берлин да шпионира г-н Доброхотов и е била член на чат групи с трима от осъдените за шпионаж в Англия - ръководителя на клетката Орлин Русев, Бисер Джамбазов и Катрин Иванова - които са били използвани за координиране на шпионажа.

Тя е предоставила полетни данни за журналиста Христо Грозев и е била натоварена със събирането на възможно най-много информация за пътуванията на друга цел на групировката, руския дисидент Кирил Качур.

По време на процеса в Олд Бейли мистериозната авиационна служителка беше известна като "Цветка" или "Цвети". BBC идентифицира г-жа Генчева чрез нейните профили в социалните медии. Във Facebook тя е взаимодействала с Катрин Иванова и Бисер Джамбазов.

Според профила ѝ в LinkedIn, тя е заемала позиции в продажбата на билети за туристически компании. Българските фирмени документи посочват, че тя е едноличен собственик на International Aviation Consult.

Жената във Виена

Г-жа Дончева е помогнала да се шпионира разследващият журналист Христо Грозев във Виена, заемайки апартамент срещу мястото, където той е живеел.

Било ѝ е платено, за да провежда антиукраинска пропагандна кампания, която е включвала поставяне на стикери на места, включително виенския съветски военен паметник и е имала за цел да представи поддръжниците на Украйна като неонацисти.

BBC идентифицира г-жа Дончева чрез нейните профили в социалните медии, след като в Олд Бейли стана ясно, че е имало "Цвети", която е работила с групировката. Източници в Австрия след това потвърдиха самоличността ѝ.

Във Виена тя се е срещала с поне трима от осъдените за шпионаж в британския случай - Ваня Габерова, Бисер Джамбазов и Катрин Иванова.

Високопоставени австрийски служители, включително ръководителят на тайните служби Омар Хаяви-Пирхнер, са били сред избраните за наблюдение от г-жа Дончева, заедно с австрийската разследваща журналистка Анна Талхамер, която е писала за руския шпионаж.

Г-жа Дончева, която е безработна, е била арестувана от австрийската полиция през декември.

Тя е казала на разследващите, че е извършвала наблюдение, след като е била помолена от дългогодишната си приятелка Ваня Габерова - една от шестимата българи, очакващи присъда. Тя е казала, че Габерова ѝ е предоставила списък с имена, адреси и снимки.

Първоначално тя е казала на полицията, че е била подведена от другите, които първо са ѝ казали, че провеждат "студентски проект", а по-късно, че работят за Интерпол. Но австрийските разследващи са записани да казват, че е "непонятно", че г-жа Дончева е повярвала на такива "съмнителни истории".Документите казват, че разузнавателната група, в която е действала г-жа Дончева, в крайна сметка е била контролирана от Ян Марсалек от Москва от името на руските разузнавателни служби и че доказателствата, иззети от разследващите, показват, че тя е била наета от Марсалек и британския ръководител на клетката Орлин Русев. Документите казват, че Марсалек е наредил Анна Талхамер да бъде мишена. Г-жа Дончева призна пред полицията, че е фотографирала тогавашното работно място на журналистката и се е опитала да я наблюдава от близък ресторант.Г-жа Талхамер сподели, че не знае къде другаде е била следена, но някои от нейните източници са били идентифицирани и са били направени опити да се проникне в домовете им. Тя казва, че "Виена е столицата на шпионите", но никой не е осъден в града за шпионаж и "законът тук е страхотен за шпионите".

"Аз съм разочарована и също честно казано малко уплашена", добави тя. "Живея сама с дъщеря си. Не е толкова приятно да знаеш, че държавата не се грижи, ако някой заплашва журналисти, политици или който и да е друг."

Активен потребител на социалните медии - дори котката ѝ има TikTok акаунт - г-жа Дончева е публикувала своя снимка във Facebook с тениска на Владимир Путин през 2022 и 2023 г. Когато някой коментира, че в Русия голям процент от жените искат да имат бебе от Путин, г-жа Дончева отговори, казвайки не само в Русия, последвано от емотикон, облизващ устни.