Колкото и да се опитват родителите да предпазят децата си от болести, бебето им неизбежно ще се зарази с една, ако не и с няколко често срещани болести през първата година от живота си.
Без значение колко често бебетата се разболяват, трудно е да ги гледате как се борят с инфекциите и възпаленията. Не е изненадващо, че децата се разболяват през първата година от живота. В крайна сметка имунната им система все още съзрява, което ги прави идеална мишена за бактериални и вирусни инфекции. Но не само имунната им система е незряла. Храносмилателната система също е често срещана причина за заболяванията, които детето изпитва. Ето 10-те бебешки болести, с които най-често се сблъскват младите родители.
Настинка
Настинката или острата респираторна инфекция (ОРИ) е най-често срещаното заболяване, което може да получи дете под една година. Експертите отдавна са открили, че най-честата причина за всички настинки са вирусите, а не бактериите.
Децата са най-податливи на такива заболявания и може да имат няколко през първата година от живота си. Децата с настинка изпитват следните симптоми: Възпалено гърло. Запушен нос. Хрема. Кихане. Повишена телесна температура. Общо неразположение.
Ако треската не спадне в рамките на няколко дни, симптомите продължават да се влошават, появява се загуба на апетит или тежка сънливост, препоръчва се консултация с лекар.
Важно! При деца през първия месец от живота температура над 38 градуса изисква задължително повикване на линейка. Освен това най-вероятно при вас няма да дойде обикновен екип, а педиатричен спешен екип.
Грип
Както всички нас, по време на грипния сезон, вашето дете също ще бъде податливо на инфекции. Симптомите на грип при дете са същите като при възрастен. Те включват: Висока температура. Болки в тялото. Хрема и/или запушен нос. Възпалено гърло.
Най-важното нещо, когато лекувате детето си от грип, е да се уверите, че то остава хидратирано и се чувства комфортно. Тъй като грипът е вирус, има малко какво да предложим по отношение на лекарствата, така че единственото нещо, което вашето бебе може да направи, е да изчака, докато имунната му система се пребори с инфекцията. А лекарят ще предпише лекарства, които ще помогнат за облекчаване на симптомите.
)
Пневмония
Пневмонията или възпалението на белите дробове е често срещано заболяване, което може да засегне дете под една година. Когато детето има силна настинка, дихателните му пътища не работят ефективно: те се подуват, възпаляват се и се покриват със слуз. Следователно това увеличава риска от развитие на бактериална пневмония.
Що се отнася до симптомите, те включват: Висока температура. Хрипове при дишане. Затруднено дишане, задух, например при сукане. Кашлица.
Ако настинката изглежда се влошава с течение на времето, а симптомите стават по-тежки в рамките на няколко дни, трябва да посетите лекар. Пневмонията при деца се лекува само в болнични условия.
Диария
Има няколко причини, поради които бебетата получават диария. Всяка от тези причини - от промени в диетата до лекарства, чревни бактерии и вируси, или алергия към млечни продукти, може да причини диария. Ако причините за редките изпражнения не надхвърлят обичайните, тогава диарията изчезва за кратък период от време. Основното нещо, за което трябва да се тревожите, е дехидратацията, докато детето ви се справя с това състояние.
Ако детето покаже някой от следните симптоми на дехидратация, незабавно се свържете с вашия лекар: Сухи пелени през по-голямата част от деня (здравите бебета ги мокрят 8-10 пъти на ден). Плач без сълзи. Отказ от хранене. Сухота в устата (детето не произвежда слюнка). Суха кожа с намален тургор (ако леко пощипете кожата, тя бавно се изглажда). Слабост, детето трудно се събужда.
Запек
Обратната страна на диарията е запекът. Това е болезнено и неприятно състояние за дете под една година. Освен това е много по-трудно да се определи дали детето има запек, тъй като малките деца може да нямат движение на червата до една седмица, особено ако са изключително на кърма. И това може да е нормално - кърмата се абсорбира много добре, почти без остатъци от бебешкия организъм.
Въпреки това, ако детето ви има някои от следните симптоми, то може да има запек: Изпражнения с твърди бучки. Напъване и плач при опит за изпразване на червата. Лепкави, подобни на глина изпражнения. Кръв в изпражненията. Твърд, напрегнат стомах.
Ако се установи, че детето ви има запек, вашият лекар може да препоръча лечение като топли бани, упражнения, сокове или зеленчуци, омекотители на изпражненията като лактулоза и други, за да възстанови функцията на червата.
Ушни инфекции
Едно от най-болезнените и в същото време често срещани заболявания, от които детето може да страда през първата година от живота си, е ушната инфекция. Инфекциите на ушите могат да бъдат или вирусни, или бактериални, лекар ще трябва да определи от какъв причинител са.
Симптомите на ушните инфекции обаче са еднакви и при двете причини. Те включват: Плач от болка. Детето търка ухото си и го дърпа. Изключителна раздразнителност. Секреция от ушите. Загуба на апетит (сученето и преглъщането увеличават болката). При поява на някой от тези симптоми посещението при лекар е задължително!
Факт! Учени от фондация Cochrane са установили, че антибактериалните капки за уши не ускоряват възстановяването от ушни инфекции при децата и не намаляват симптомите на заболяването. Ако бебето ви има болка в ушите, определено трябва да посетите лекар: той ще предпише системни лекарства (например в сироп). Не трябва да отлагате: остър или лошо лекуван отит може да доведе до загуба на слуха при детето!
)
Круп
Крупът е състояние, което най-често се причинява от вирусна инфекция, която е доста срещана през зимните месеци. Много деца под една година страдат от него. Проявява се по много характерен начин: детето заспива нормално и внезапно започва да кашля посред нощ. Кашлицата е груба и лаеща. Това е един от най-често срещаните признаци на круп.
Всичко това се случва, когато възпалението засяга гласовия апарат, трахеята и бронхите. В допълнение към кашлицата може да има шумно или затруднено дишане и треска. Лечението на круп включва дихателни упражнения и овлажняване, което да помогне за отваряне на дихателните пътища.
Съвет! Когато се появи пристъп на кашлица, най-добре е да вдигнете детето, да свалите дрехите от раменете и гърдите му, като го държите изправено, да влезете в банята с включена топла вода от душа. Затворете вратата и оставете стаята да се напълни с топла водна пара - това бързо ще облекчи състоянието на бебето. И, разбира се, повикайте лекар!
Орална млечница
Оралната млечница или кандидоза е дрождева (гъбична) инфекция, която се появява в устата. За щастие се лекува лесно. Симптомите на този вид млечница включват: Бели петна в устата по езика, вътрешната повърхност на бузите и небцето. Пукнатини в ъглите на устата. Намален апетит (детето го боли докато суче). Лечението се предписва от лекар.
Въпреки че обичайните методи като избърсване с разтвор на сода за хляб могат да облекчат симптомите, оралната млечница при деца изисква противогъбични лекарства, иначе инфекцията ще се върне.
Важно! Трябва да запомните: ако детето е кърмено, в повечето случаи майката също ще има млечница по зърната. Това означава, че и двете имат нужда от лечение. Ако вашето бебе е на адаптирано мляко и/или вече яде допълващи храни, от съществено значение е да стерилизирате неговите шишета, биберони, чинии, лъжици и чаши за пиене.
Бронхиолит
Бронхиолитът е възпаление и конгестия в малките дихателни пътища на белите дробове. Въпреки че може да е страшно да чуете детето си да хрипти, докато кашля, бронхиолитът обикновено изчезва от само себе си. Повечето симптоми на бронхиолит са подобни на настинка с кашлица и хрема.
Въпреки това, ако детето ви има някой от следните признаци, трябва допълнително да се консултирате с лекар: Затруднено дишане. Летаргия и сънливост. Отказ от ядене или пиене поради учестено дишане.
Кожни лезии
Трите основни кожни заболявания, които най-често засягат бебетата, са екзема, дерматит от пелени и обрив от пелени. Докато дерматитът и обривът от пелени могат да бъдат лекувани с диетични промени, хигиена и лекарства без рецепта, в екстремни случаи на екзема вашият лекар може да предпише стероидни мехлеми и кремове.
Въпреки че не всичко е просто при дерматита - проучване на лекари от Краснодар показват висока честота на гъбична инфекция, присъединяваща се към дразненето на пелените и необходимост от употреба на лекарства.
Източник: medaboutme