Някои биологично активни молекули, включително хормони, невротрансмитери и невропептиди, участват във формирането на влюбването.
За едни от най-важните молекули, които формират чувството за влюбване, се смятат невротрофините, които от своя страна включват: фактор за растеж на невронната тъкан, мозъчен невротрофичен фактор, невротрофин 3 и невротрофин 4.
)
Увеличаването на мозъчния невротрофичен фактор води до желание да разпознаем партньора си и да създадем по-тясна връзка с него. Това ни позволява да се съсредоточим върху обекта на обожание, а също и да бъдем в неговото поле.
Ендокринолог ни разказва какви процеси протичат в тялото и защо сме привлечени от определени хора.
Как се държи кортизолът, когато сме влюбени?
Кортизолът е хормон, който участва във всички процеси, които водят до състоянието на влюбеност. Когато сме влюбени, той винаги е повишен и едва с течение на времето нивата му в кръвта постепенно намаляват. Също така високият кортизол обикновено се свързва с тревожност, както и с повишено внимание към обекта на обожание и опити за създаване на силна връзка с този обект.
Серотонинът също е отговорен за предизвикването на чувството на любов. Доказано е, че той и неговите генетични аспекти влияят върху това доколко човек е способен да изгражда романтични взаимоотношения като цяло.
Съществуват определени полиморфизми, които водят до това, че някои хора са способни да създават дълготрайни връзки, докато други са по-склонни да бъдат самотни.
)
Защо допаминът ни „свързва“ с определен човек?
Допаминът е основният невротрансмитер, който участва във формирането на влюбването и състоянието на влюбеност. Когато изпитваме любов, допаминът е този, който активира веригата за възнаграждение и спомага за приятното преживяване. Състоянието, което този хормон предизвиква, може да се сравни с еуфория или наркотично опиянение.
Интересно е, че романтичната любов ангажира същите области на мозъка, които са активни при зависимите хора. Освен това допаминът задейства центъра за възнаграждение, а впоследствие се формира и много болезнената привързаност към партньора.
Що се отнася до серотонина, в момента на влюбване нивото му е доста ниско, което прави привързаността особено болезнена и води до нежелание да се разделим с обекта на обожание.
)
Как ендорфините регулират сексуалното ни поведение?
Ендорфините са опиоидни невропептиди и действат като невротрансмитери в централната нервна система. Тези хормони играят роля във формирането на системата за възнаграждение, модулират активността на серотонина и са молекулите, които предизвикват състояние на невероятно желание и регулират сексуалното поведение. Ендорфините до голяма степен са отговорни за чувството ни на сексуално желание.
Как тестостеронът определя колко сексуални партньори ще имаме?
Тестостеронът както при мъжете, така и при жените играе решаваща роля за формирането на сексуалните отношения между партньорите, включително ефектите преди и след раждането. Този хормон подпомага развитието на плода и оказва влияние върху желанието му да участва в романтични отношения в бъдеще. Именно тестостеронът формира или стил на безкористна любов, или такъв, при който партньорът постоянно измества фокуса на вниманието от един обект към друг.
Кои други хормони влияят върху формирането на привързаността?
Окситоцинът и вазопресинът са хормони, които също участват във формирането на състоянието на любов. Те са отговорни и за появата на обгръщаща привързаност. Полиморфизмите и намаленото производство на вазопресин са пряко свързани със способността на мъжете да бъдат в дълги, стабилни и моногамни партньорства.