Да се опитвате да постигнете съвършенство навсякъде, да докажете на целия свят, че не сте лош човек, постоянно да сравнявате себе си и постиженията си с другите - всичко това показва развитието на комплекс за малоценност. Повече за този проблем разказа психологът Олга Романов.
Чувството за малоценност може сериозно да повлияе на живота ви. Нека изброим предупредителните камбани, които сигнализират за наличието на този комплекс.
)
Комплекс за малоценност: причини за възникване
Комплексът за малоценност е негативно мнение на човека за самия себе си и за качествата, които са му присъщи. Често такъв комплекс се заражда в детството, когато:
- родителите сравняват детето си с други деца;
- не задоволяват основните му нужди от грижи и подкрепа;
- пренебрегват чувствата и емоциите му.
Всеки неуспех комплексът за малоценност прави катастрофален. Освен това този комплекс включва идеализирана представа за това какъв трябва да бъде човек, за да бъде харесван от всички.
)
Признаци на комплекса за малоценност
1. Несигурност
Неувереността в себе си се изразява в проява на ниска самооценка. Такъв човек е склонен да води вътрешен критичен диалог, той често търси недостатъци в себе си, постоянно се съмнява в действията и постъпките си, обезценява постиженията си.
2. Защитна обвивка
Един от капаните, в които се крие чувството за малоценност, се основава на избягването на дългосрочни връзки. Като се държи по този начин, човек вярва, че никой няма да се доближи твърде много до него, няма да види недостатъците му и няма да го нарани. Защитната обвивка е черупката, зад която е най-лесно да се скрият чувствата и мислите на човека.
3. „Аз съм по-добър от всички останали.“
Когато човек не вярва в своята стойност - той компенсира със статус, контрол, пари и прояви на нарцисизъм. Някои хора опаковат ниската си самооценка в маркови дрехи, като същевременно проявяват доминация, обезценяване, арогантност и мегаломания.
4. Страх от провал
Човек с комплекс за малоценност се опитва да избягва всичко ново. Страхува се да смени работата си, да поеме проект, да пътува до друг град, да опита нещо, за което отдавна мечтае. Избягването на нови предизвикателства идва от страха от провал.
5. Зависимост от мнението на другите
Силно желание да получи одобрението на другите, висока чувствителност към критика. Ако човек не получи признание, той най-често се разстройва.
6. Чувствителност към комплименти
Търсене на уловка или тайно изтъкване на негов недостатък - всичко това се крие в мислите на човек с комплекс за малоценност в момента на комплимент. Но в същото време той абсолютно не възприема критиката и е много уязвим към нея.
)
Как да се отървете от комплекса за малоценност
- Признайте стойността си. Трябва да осъзнаете, че трябва да се обичате без причина. Отърсете се от страха, че няма да бъдете харесани от някого, и в същото време направете списък на силните си страни и постиженията си.
- Общувайте повече. Виждайте се по-често с приятелите си, създавайте нови познанства, общувайте с колеги. Колкото повече общувате, толкова по-малко са предразсъдъците към вашата непълноценност.
- Опитайте се да направите промяна. Промяната е невероятно лечебна за човека. Решете да се преместите, да смените дейността си, да отидете в друг град на екскурзия, да посетите концерт или изложба, да се запишете на интересен курс.
- Отървете се от вината. Достатъчно е да си кажете: „Прощавам си за всичко“.