Автор
Веселина Петрова

Здравните власти установиха, че имението на починалия Джийн Хекман е „развъдник“ за хантавирус

Малко повече от два месеца след като легендата на Холивуд Джийн Хекман и съпругата му Бетси Аракава бяха намерени мъртви в дома им в Ню Мексико, излизат повече подробности около мистериозната им смърт, пише английското издание „Дейли Мейл“.

95-годишният актьор и 65-годишната му съпруга бяха открити мъртви на 26 февруари, след като служители по сигурността видяха телата им през прозорец и уведомиха властите.

Докато отравянето с въглероден окис се смяташе първоначално за причина за смъртта на двойката, тъй като едно от кучетата им също беше намерено мъртво, по-късно се стигна до заключението, че Аракава е починала първа – от белодробен синдром на хантавирус, около 12 февруари, а Хекман е починал няколко дни по-късно на 18 февруари от тежко сърдечно заболяване, което е влошено от болестта на Алцхаймер и бъбречно заболяване.

Седмица след откриването на телата Министерството на общественото здраве на Ню Мексико извърши здравна оценка на имота. Властите заключиха, че мъртви гризачи и техните гнезда са открити в „осем самостоятелни стопански постройки“ в имота на Хакман, което го прави „място за размножаване“ на хантавируса.

Смъртоносният хантавирус обикновено се разпространява чрез урина и изпражнения на гризачи, с които човек може да влезе в контакт при почистване на мазе или таван. Изпражненията са открити в три гаража, две касити (малка къща за гости) и три навеса в имота.

Освен това в още три гаража в имота е имало жив гризач, мъртъв гризач и гнездо за гризачи. Имало и две превозни средства, видени в имението, по които имало следи от гризачи и дори бяха открити капани в сградите, което предполага, че това е бил постоянен проблем за Хекман.

Здравната оценка е извършена, за да се прецени дали лицата, реагирали първи, или други, които са били в имота, са в безопасност от вируса. Резултатите разкриха, че основната къща се счита за „нискорисково“ място без признаци за нашествие от гризачи вътре.

View post on Instagram
 

Хантавирусът е идентифициран за първи път в Южна Корея през 1978 г., когато изследователи изолират вируса от полска мишка. Вирусът е рядък в САЩ, с по-малко от 50 докладвани случая годишно. За справка, в САЩ се съобщават приблизително 2000 случая на вируса на Западнонилска треска годишно, пише БТА.

След смъртта на Аракава обаче вирусът взе още три жертви в град Мамут Лейкс, Калифорния.

Хантавирусите са род вируси, принадлежащи към семейството Hantaviridae, които предизвикват сериозни заболявания при хората, включително хантавирусен белодробен синдром (HPS) и кървавочревен синдром (HFRS). Те се предават основно чрез контакт с урина, изпражнения и слюнка на заразени гризачи, особено на сърни и полеви мишки. Инфекцията при хората може да настъпи и чрез вдишване на аерозоли, съдържащи вируса, пише Вести.