Папа Франциск: Солидарен с бедните, работил в полза на мира и бранещ всички живи същества и цялата природа
Автор
Веселина Петрова

Папа Франциск: Солидарен с бедните, работил в полза на мира и бранещ всички живи същества и цялата природа

Рожденото име на папа Франциск, който почина тази сутрин, е Хорхе Марио Берголио. Той е роден на 17 декември 1936 г. в Буенос Айрес, Аржентина, в семейството на италиански имигрант, работник в железниците, и е едно от петте деца на семейството - три момчета и две момичета.

Родът му произхожда от Пиемонт, близо до Асти в Северна Италия.

Хорхе Марио Берголио завършва химия, след което избира пътя на богослужението и влиза в епархийската семинария във Виля Девото. На 11 март 1958 г. той постъпва в "Обществото на Исус" (ордена на йезуитите).

Като младеж, когато е на 21 години, той претърпява операция за отстраняване на голяма част от единия му бял дроб, който е поразен от инфекция, пише БТА.

Завършва хуманитарни науки в Чили и през 1963 г. се връща в Аржентина, където се дипломира в колежа "Свети Йосиф" в Сан Мигел с диплома по философия.

От 1964 г. до 1965 г. преподава литература и психология в колежа "Непорочно зачатие" в Санта Фе, а през 1966 г. е учител по същите предмети в колежа "Пресвети Спасител" в Буенос Айрес. От 1967 г. до 1970 г. следва богословие и получава диплома от колежа "Свети Йосиф".

През 1969 г. е ръкоположен за свещеник.

View post on Instagram
 

Заемал е различни постове в йезуитския орден на Аржентина, бил е ректор на Философския и Богословския факултет на колежа "Сан Хосе" в Сан Мигел, живял е в Испания и Германия. След придобиването на докторска степен се завръща в Аржентина и служи в архиепископството в Кордоба. През 1992 г. е назначен за спомагателен епископ на Буенос Айрес и е ръкоположен за епископ.

Дълбоко обичан в своята епархия, той я прекосявал надлъж и шир с метро и с автобус през петнайсетте години на своето служение като епископ там.

"Моето паство са бедните хора и аз съм един от тях", казвал бъдещият папа Франциск неведнъж, за да обясни решението си да живее в обикновен апартамент и да приготвя сам вечерята си.

Той винаги съветвал своите свещеници да проявяват милосърдие и апостолска смелост, и да държат вратите си отворени за всеки.

View post on Instagram
 

През февруари 2001 г. е произведен в кардинал от папа Йоан Павел Втори с титла кардинал-свещеник на църквата "Сан Роберто Белармино".

На 13 март 2013 г. 76-годишният аржентински кардинал Хорхе Марио Берголио, архиепископ на Буенос Айрес, е избран за 266-и папа, като за свое папско име избира Франциск.

Той е първият папа от двете Америки, първият член на Ордена на йезуитите на Свети-Петровия престол и първият папа с името на Свети Франциск от Асизи. Към този момент в Латинска Америка живеят 42 процента от всички 1,2 милиарда католици по света, което я прави най-големия католически блок. За сравнение католиците в Европа са 25 процента от световното католическо население.

"Аз съм голям грешник, но се доверявам на божията снизходителност и търпение и в страданието аз приемам /да стана папа/", казва архиепископът на Буенос Айрес Хорхе Марио Берголио, когато бил запитан от кардиналите в конклава дали приема да бъде следващ папа.

На първата си пресконференция той обяснява и защо е избрал да носи името Франциск, като припомня примера на Свети Франциск от Асизи, станал символ на мира, на аскетизма и на службата в полза на бедните.

На 17 март 2013 г. папа Франциск се появява за първи път на балкона на бъдещия си апартамент във Ватикана, за да произнесе първата си традиционната неделна Ангелска молитва пред 150-хилядното множество на площад „Свети Петър“.

В нея той сам определя трите основни направления на своето служение - да бъде солидарен с бедните, да работи в полза на мира и да брани творението на Бога, което освен човека включва всички живи същества и цялата природа.Папа Франциск официално е интронизиран на 19 март 2013 г. в деня на Свети Йосиф, покровителя на Католическата църква, в базиликата „Свети Петър“.

На литургията на площад „Свети Петър“ присъстват стотици хиляди хора, представители на 33 християнски църкви и на 132 правителства и международни организации.

По време на церемонията Франциск получава два папски атрибута: палиум (бяла вълнена лента с избродирани шест кръста) и "пръстена на рибаря", какъвто се изработва за всеки папа.

Верен на вкуса си към простите неща, по негово искане пръстенът му не е от чисто злато, а е сребърен със златно покритие.

На 7 април 2013 г. с литургия, която отслужва в папската базилика "Свети Йоан Латерански", папа Франциск поема официално и другата си роля - на епископ на Рим.

Стилът на папа Франциск се отличава със скромността си - той не обитава огромните папски покои в Апостолическия дворец, а скромен апартамент във ватиканската сграда за гости. Освен това предпочита да се придвижва с "Форд фокус" вместо с традиционния за предшествениците му "Мерцедес". Той е запален привърженик на аржентинския футболен отбор „Сан Лоренсо“, един от най-големите и популярни клубове в страната и е известен с това, че дълги години е използвал градския транспорт в Буенос Айрес, когато е архиепископ там.

Още през първата година папа Франциск е избран за "Човек на годината" на американското списание "Тайм" през 2013 година. Редакцията на "Тайм" смята, че именно главата на Римокатолическата църква е оказал най-голямо влияние на световните събития през годината.

От 2 до 13 септември 2024 г. е 45-ото апостолическо пътуване на папа Франциск, най-дългото от началото на неговия понтификат. За 12 дни той посещава четири държави: Индонезия, Папуа Нова Гвинея, Източен Тимор и Сингапур, като изнася 12 слова и 4 проповеди, пътувайки със 7 полета.