Автор
Ива Петрова

Когато мисълта управлява компютъра: Предизвикателствата пред първия пациент с чип на Илон Мъск

Технологията продължава да напредва, но това също така поражда дебат и диалог относно последните постижения на Neuralink, компанията на Илон Мъск. Измина година от януари 2024 г., когато беше представен амбициозният проект за имплантиране на мозъчни чипове при хора с физически увреждания с цел да върне част от тяхната автономност, което предизвика много противоречия. Освен това, един от първите участници в този проект разказа какъв е бил опитът му.

Това е Нолан Арабау, 30-годишен американец, който остава квадриплегик (състояние, при което човек има парализа, засягаща всичките четири крайника - и двете ръце и двата крака) през 2016 г. след инцидент. По този начин той направи крачка да участва доброволно в проекта, ставайки първият човек, който за дълго време изпита технологията на Neuralink.

Благодарение на чипа от компанията на Мъск, той успя да управлява компютър само с мисъл, което му позволи отново да се наслаждава на видеоигри, негова голяма страст. Въпреки това, не всичко е толкова хубаво, колкото изглежда, тъй като Арабау разказа на BBC в интервю за един недостатък.

"Мислех, че ако всичко върви добре, бих могъл да помогна, като участвам в Neuralink. А ако се случи нещо ужасно, знаех, че ще се поучат от това," каза той. Също така, въпреки че Neuralink е компанията на Мъск, той дава приоритет на научната общност като цяло: "Не го считам за устройство на Илон Мъск. То е за учените и науката." "Трудно е да се обясни какво означава да имаш отново някакъв контрол," каза той.

Нолан Арабау си спомни лошия опит, който имаше с експеримента: "За известно време чипът беше изключен неволно и аз изгубих контрол над това, което имах, но това беше само за няколко минути".